Zoom Waiting For The Host To Start This Meeting mesajı, Zoom uygulamasını kullanan tüm kullanıcıların karşısına çıkmıştır. Özellikle toplantılar yapılmak istendiği zaman ya da öğrenciler canlı derslere girmek istedikleri zaman karşılarına çıkan mesaj, başta bir sorun zannediliyor.

Çünkü bu uyarı çıktığı zaman belli bir süre beklemeniz lazım ve bu sürede bir hata ile karşılaştığını düşünen kullanıcılar ve öğrenciler var. Peki, nedir bu söz öbeği? Neden ve ne zaman karşımıza çıkıyor? Yabancı dil konusunda sorun yaşayan kullanıcılar için açıklayacağız. 

Zoom Waiting For The Host To Start This Meeting Ne Anlama Geliyor?

Bu uyarı ekranda çıktığı zaman, bir süre yayının açılmasını bekliyorsunuz. Aslında cümlenin anlamını söylediğimiz zaman, neden beklediğiniz de ortaya çıkacaktır.

Uyarının Anlamı: “ Ana sunucunun (ev sahibinin, canlı yayını yapacak olan kişinin), toplantıyı başlatması bekleniyor.” olarak çevriliyor.

Bu mesajı aldığınız zaman, yayını başlatan kullanıcı yani ana yayını açan kişinin henüz sisteme giriş yapmadığı anlayacaksınız.

Yayını açan ana kullanıcı, yani ana host görevinde olan kişi yayına girdiği zaman sizin de ekranınızda görüntü gelecektir. Bu süreçte uygulamanın yayına katılan kullanıcılara bir önerisi de var.

Ana yayın kişisi sisteme katılana kadar, sisteme gelene kadar mikrofonların kapalı kalması öneriliyor. Çünkü beklemediğiniz bir anda yayıncı, sisteme katılabilir ve yayın birden başlayabilir.

Özellikle canlı ders yayınlarında, öğretmenlerin yayına katılması zaman alabiliyor ve bu süreçte öğrencilerin yayın kazası yaşamaması adına mikrofonlarını kapatması gibi bir ayrıcalık sunuluyor.

Zoom Waiting For The Host To Start This Meeting mesajını gördüğünüz zaman artık ne ile karşılaştığınızı biliyorsunuz. Mesajı gördüğünüz zaman, yapacağınız herhangi bir şey yok. Tek yapmanız gereken şey beklemek. Yayıncı geldiği ve yayını başlattığı zaman, yayına katılacak olan herkes için görüntü gelmiş olacak.

Not: Bazı durumlarda yayıncı gelmesine rağmen bu mesaj ekranda takılı kalabiliyor. Genelde yayıncı uzun süre beklendiği zaman bu sıkıntı ile karşılaşılıyor. Tek yapmanız gereken çıkıp, sonrasında tekrar yayına giriş yapmak. Sorun düzelecektir.

Not 2: Eğer sorun yine düzelmeyecek olursa, programdan tamamen çıkın. Sonrasında sisteme yeniden giriş yapın. Tüm bilgilerle yeniden giriş yaptıktan sonra, canlı yayına da girin ve sorunun giderilip giderilmediğini görün.

Büyük ihtimalle sorunun çözülmüş olması gerekiyor. Uzun süre beklemeden dolayı bağlantılarda yaşanan bir durumdan kaynaklı bu mesajı almaya devam edebilirsiniz. Yeniden başlatıldığında sorun düzelecektir.

Yaptığınız tüm işlemlere rağmen yayın sizin için bir türlü başlamıyorsa, yorum kısmından sorun için mesajlarınızı gönderebilirsiniz. Belki bu uyarıdan kaynaklı değil ama Zoom uygulamasından kaynaklı başka bir sorun yaşıyor olabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz