Akademik ve profesyonel hedeflerin yerine getirilebilmesi için eğitim planlamasının en doğru biçimde şekillendirilmesi çok önemlidir. Bu doğrultuda da en az bölüm ve alan seçimleri kadar hangi üniversitede eğitim alındığı da iş dünyasında önemli bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Bu çerçevede de daha iyi bir eğitim kariyeri için yurtdışında eğitim öne çıkıyor. Ancak yurtdışında üniversite seçimi nasıl olmalı sorusu doğru ve uygun bir eğitim planlaması açısından kesinlikle atlanmaması gereken noktalardan birisidir.

Ülke Seçimi Çok Önemli

Günümüzde dünyanın pek çok farklı ülkesinde farklı bölümlere ilişkin üst düzey eğitim veren üniversiteler bulunuyor. Bu durumda üniversite seçimleri öncesinde ülke seçimini önemli kılıyor. Çünkü nereden bakılırsa bakılsın 3 ile 4 yıl gibi uzun bir süre seçilen ülkede geçirilecek. Bu yüzden hem eğitim sürecindeki yaşam standartları hem de eğitim sonrasındaki kariyer planlamaları açısından en uygun olan ülkeyi araştırmak ve sonrasında seçim yapmak çok önemlidir. Yurtdışında seçilecek ülke, şehir, üniversite ve bölüme ilişkin Türkiye’ den daha önce seçim yapmış olan kişilere ilişkin ön araştırma yapılması gerekir. Yurtdışında üniversite seçimi nasıl olmalı ve bu sürece ilişkin deneyim üzerinden en somut verilerin alınabilmesine yardımcı olacaktır.

YÖK Denkliği Olmalı

Yurtdışında eğitim almak, temel olarak Türkiye’deki eğitim sistemi ile bağların önemli oranda ayrılmasına neden olur. Buna karşın ileri görüşlü bir yaklaşım gerçekleştirmek bu aşamada önem taşıyor. Pek çok kişi üniversite eğitimi için yurtdışını tercih ettiğinde, iş dünyasındaki kariyerini de yine yurtdışında yapmayı hedefleyebiliyor. Ancak yurtdışında üniversite seçimi nasıl olmalı konusundaki önemli detaylardan birisini YÖK denkliği oluşturmaktadır. Çünkü yaşam koşulları, ortaya çıkan önemli değişkenler, iş kariyerinin Türkiye’de devam ettirilmesi gibi bir tablo ortaya çıkartabilir. İşte bu noktada yurtdışında eğitim alınan üniversitenin YÖK denkliği bulunmuyor ise Türkiye’ de üniversite mezunu olarak kabul edilmezsiniz. Bu yüzden kariyeri garanti altına almak için YÖK denkliği olan üniversitelerdeki eğitim programlarının tercih edilmesi tavsiye edilmektedir. Böylelikle herhangi bir durumda Türkiye’ ye dönüş yaparak, Türkiye’ de çalışmak durumunda kalınırsa mezun olunan üniversitenin diplomasının geçerli olması için YÖK denkliğinin olmasına dikkat edilmelidir.

1 Yorum

  1. Türkiye de okumak artık pek cazip gelmiyor insanlara bu nedenle yurt dışı tercih ediliyor tercih edilmesine takılmıyorum ama bu tercihi yaparken insanlar neler düşünür neler yapar vereceği karar ve seçeceği bölüm de nasıl bir hayat yaşayacak insanlarla anlaşabilecekler mi tüm bunlar cevap verilecek konular arasında kafamızı kurcalayacaktır. Üniversite seçiminde seçtiğiniz bölüm o bölümden mezun olduğunuzda hemen iş bulabilme imkanı ve bulduğunuz işin duygusal olarak tatmin etmesi gerekiyor ben yurt dışına okumak için gidiyor olsaydım. İngiltere’ye giderdim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz