Yurtdışında Üniversite Okumak İçin Neler Gerekiyor

Eğitim hayatına yurt dışında devam etmek isteyen öğrencilerin merak ettikleri soruların başında yurtdışında üniversite okumak için neler gerektiği yer alıyor. Üniversite eğitimine yurt dışında devam etmek isteyen öğrenci sayısı fazla olmakla birlikte yurt dışı eğitimine daha erken dönemlerde başlamak isteyenler de mevcut.

Yurt dışında eğitim için öğrencilerin lise dönemine ağırlık verdikleri görülüyor. Bu nedenle, lise döneminde yapılan çalışmalar öğrencilerin yurt dışı üniversite hayallerine ulaşmalarında kilit konumda yer alıyor.

Yurtdışında Üniversite Okumak İçin Hangi Yeterlilikler Lazım?

Lise diploması ile yurtdışında üniversite okumak isteyen öğrencilerin karşısına öncelikle dil yeterliliği çıkıyor. Eğitim almak istenen üniversitenin talep ettiği dile yönelik dil yeterlilik belgesi öğrenci tarafından alınmalı. Bu anlamda, her ülkenin eğitim dili İngilizce olmadığı için, başvuru yapılacak üniversitenin talep ettiği şartlara göre dil gereksinimi belirlenmeli.

Eğitim dili İngilizce olan ülkelerde ise genellikle TOEFL ve IELTS sınavlarından alınan puanlar yeterli kabul ediliyor. Son dönemde Duolingo dil sonuçları da yurtdışında okumak isteyen öğrencilerin dil yeterliliğini kanıtlamada geçerli kabul edilmekte. Her üniversitenin dil sınavlarından talep ettikleri puanlar değiştiği için üniversitenin resmi internet sitesine bakılarak geçerli olan dil puanları öğrenilebilir.

Yurtdışında üniversite okumak için dil yeterliliğinden sonra lise döneminde tamamlanan programlar da hayati bir öneme sahip. Örneğin, lise öğrencileri için dünya genelinde pek çok üniversite tarafından kabul edilen International Baccalaureate (IB) ve Advanced Placement sınavları önemli programlar olarak gösteriliyor.

International Baccalaureate (IB) Diploma Programı Nedir?

Dünyanın en iyi üniversiteleri kabul sürecinde, öğrencilerden birtakım gereksinimler talep ediyor. En iyi üniversiteleri talep eden öğrenci sayısı fazla olduğu için özel programların yüksek derecelerle tamamlanması kabul için önemli sayılıyor. Bu anlamda international baccalaureate (IB) diploma programı, lise öğrencileri arasında ilgi gören bir program.

Yurtdışı eğitim kabulleri için lise döneminde tamamlanan IB programı, öğrencilerin işlerini kolaylaştırıyor. IB diploma programı, lise eğitiminin son iki yılında alınabilen bir program. Program boyunca öğrencilerin 6 farklı dersin müfredatını takip etmeleri gerekiyor. Diploma programının bitimine iki hafta kala da IB derslerine yönelik sınavlara giriliyor. IB diploma programını tamamlamak için tez de hazırlanıyor.

IB programındaki dersler yedi puan üzerinden değerlendiriliyor. Programda yer alan bitirme tezi de ekstradan 3 puan sağlıyor. Sonuç olarak, IB diploma programını tam puanla bitiren bir öğrencinin 45 puan alması mümkün. Dünyanın en iyi üniversiteleri, yüksek IB diploma notu karşılığında öğrencileri kabul ediliyor.

Times Higher Education tarafından belirlenen üniversite sıralamasında Oxford Üniversitesi ilk sırada yer alıyor. Oxford Üniversitesi, öğrenci kabullerinde minimum 38 IB puanı talep ediyor.

Advanced Placement (AP) Sınavları Ne İşe Yarıyor?

Yurtdışında üniversite okumak için gerekli olan kabullerde aranan bir diğer sınav ise Advanced Placement (AP) sınavları… AP sınavları, eğitim hedeflenen fakülteye göre alınması gereken sınavlar arasında bulunuyor. Yani çok sayıda alana yönelik AP sınavı bulunduğundan, öğrenciler, eğitim almak istedikleri alana yönelik AP sınavlarını geçmek durumundalar.

Advanced Placement sınavları, 5 puan üzerinden puanlamaya tabi tutuluyor. Sınavdan geçebilmek için öğrencilerin 3 puan almaları yeterli. AP sınavları arasında yer alan dil derslerinden alınan yüksek puanlar da bazı üniversitelere girişte dil yeterliliği için geçerli sayılıyor. Örneğin, Stanford Üniversitesi kabullerinde yabancı dil derslerine yönelik AP sınavlarından 4 ya da 5 puan alan öğrencilerin ayrıca TOEFL ya da IELTS sınav sonucuna ihtiyaçları bulunmuyor.

Yurtdışında Üniversite Okumak İçin SAT Sınavı Ne İşe Yarıyor?

SAT sınavı yani “Scholastic Aptitude Test” de dünya genelinde geçerliliği olan bir sınav. Ancak genellikle Amerika ve Kanada’da eğitim almak isteyen öğrencilerin tercih ettikleri bir sınav olma özelliğine sahip. Sınavdan alınan sonuçların 2 yıl boyunca geçerliliği bulunuyor. SAT sınavı toplamda 3 saatte tamamlanabilen bir sınav.

Sınavın içeriğinde;

  • Okuma bölümü,
  • Yazma ve Dil bölümü,
  • Matematik bölümü bulunuyor.

Öğrenciler SAT sınavından en fazla 1600 puan alabiliyor. Sınavdaki en düşük puan ise 1060.

Yurt Dışında Eğitim İçin Not Ortalaması Önemli mi?

Yurtdışında üniversite okumak için lise notları kabul sürecinde dikkate alınıyor. Lise diploma puanına göre üniversiteler öğrenci kabulleri yapıyor. Genellikle; MIT, Stanford, Oxford, Cambridge vb. prestijli üniversitelere kabul almak için lise not ortalaması (GPA) neredeyse tam puana yakın olmalı.

Ayrıca her ülkeye göre not sistemi değiştiği için lise not ortalamasının, başvuru yapılacak üniversitenin bulunduğu ülkeye göre düzenlenmesi gerekiyor. Bununla birlikte, lise not dökümünü gösteren belgenin de İngilizce diline çevrilmesi talep edilebiliyor.

Yurt Dışında Eğitim İçin Referans Mektubu Gerekiyor mu?

Yurt dışı kabullerde üniversitelerin talep ettikleri bir başka gereksinim de referans mektupları. Genellikle başvuru yapılacak alanla ilgili bir akademisyenin öğrenci hakkında hazırladığı mektuplar kabul sürecinde işe yaramakta. Referans mektubu içerisinde öğrencinin özellikleri, yetenekleri ve bölümün öğrenciye neler katacağından bahsedilebilir.

Yurtdışında Üniversite Fiyatları Ne Kadar?

Yurtdışında üniversite okumak isteyen öğrenciler yurt dışı üniversite eğitim fiyatları hakkında ciddi düzeyde araştırmalar yapıyor. Yurt dışında alınan eğitimlerin fiyatı, eğitim alınacak üniversite ve bölüme göre değişiklik göstermekle birlikte eğitim ücretleri hiç de ucuz değil. Bu nedenle, Yurtdışında ücretsiz üniversite Nasıl Okunur sorusunun cevaplanması yararlı olabilir.

En ucuz yurtdışı üniversite eğitimi için üniversiteyi burslu okuma imkanları araştırılmalı. Yurtdışında burslu üniversite okumak için profesyonel bir danışmanlık hizmeti alınabilir. Alınan danışmanlık hizmeti sayesinde tam burslu öğrenci statüsünde kabul alarak üniversite eğitimini bedavaya getirmek dahi mümkün. Sonuç olarak; Yurtdışında üniversite okumak isteyen öğrenciler, lise dönemini nitelikli bir şekilde geçirmek durumundalar.

Dilerseniz Yurtdışında Üniversite Seçimi Nasıl Olmalı konumuza da göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz