Tecrübelerim ve Önemli Tavsiyeler

Başımdan geçen yüksek lisans (lisansüstü) serüvenimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu yazıda yüksek lisans tecrübelerim ile önemli tavsiyeler yer alacaktır.

Bir gün yüksek lisans yapma arzu ve iştiyakım had safhaya çıkmıştı. Kamu Yönetimi, Kamu Hukuku, Sosyoloji ya da İşletme böülümünde bir yüksek lisans yapma fikri gayet cazip geliyordu. Önce yüksek lisans yapacaktım ardından doktora, ve tabi ileride mümkünse doçentlik ve ilerisi..

Üniversiteyi yeni bitirmiş ve akademik çalışmalar hakkında çok bilgisi olmayan bir çalışandım artık. Bir devlet kurumunda çalışıyorum. Vaktimin müsait olması hasebiyle ALES’e çalışabiliyor ve internetten Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi‘nin açıklayacağı lisansüstü programlar ve tarihlerini takip etmeye çalışıyordum. İyi takip etmeli ve son başvuru tarihlerini kaçırmamalıydım. Aynı şekilde, ALES ve YDS sınavlarına da girmeli ve ortalama bir puan almalıydım. YDS’den çok puan almaya gerek yok ancak ona da girmek istedim.

YDS Puanı

2012 yılında ve 2013 yılında (2012 yılında KPDS olarak anılan) ingilizce sınavına girmiştim ve birinden 45, birinden 37 aldım. 45 puan yeterliydi fazlasını ne yapayım ki? Zaten yüksek lisansa başvururken %10’u esas alınıyor, yani 4.5 puan yeter bana.

ALES Şart

Yüksek Lisans’a kabul edilebilmem için ALES puanımın iyi olması icap ediyor. ALES puanı en düşük 55 olması gerekiyor, yani OMÜ’nün başvuru şartı öyle ki genelde ALES’ten en az 55 puan almış olmak şartı ararlar. Bu puanı almak zor değil zaten sorun yok. Ne kadar yüksek olursa yüksek lisansa kabul edilecekler sıralamasında yukarı çıkabilirdim.

2013 Mayıs ayında gerçekleştirilecek ALES sınavına büyük bir heyecanla başvurdum. Gel gör ki sınav sabahı geç kalkmıştım. Alelacele canhıraş öyle bir koştum, tramvaya bindim, tramvaydan inip otobüse bindimmm derken saat 09:55 olmuştu. Sınava geç kalmıştım, sınav salonuna almadılar. Üzgündüm, hüsrana uğramıştım. 09:45’te gelseydim alacaklardı. ÖSYM 15 dk’nin lafını etmiyordu.

Nasıl bir hata yaptığımı geç farkettim. Geç kalkmış olmam bana 1 seneye mâl oldu. Zira Mayıs ayının ales puanı ile 2013 temmuz ayında açıklanan yüksek lisans programlarına başvurabilecektim. Bunlara başvuramazsam bir sonraki 2014 şubat ve haziran yüksek lisanslarına kalacaktım. Zaten şubat aylarında fazla kontenjan ve program açmıyorlardı..

2013 Kasım ayında yapılan ALES sınavına girdim ve 73 puan aldım. İyi, idare eder.

Yüksek Lisans Programlarını Doğru Yerden Takip Et

73 ALES puanı almanın rahatlıkla hareket ettim. Aslına bakarsanız iyi bir araştırmacıyımdır ama nasıl oldu ise yüksek lisans programlarının açıklanmasını hep omu.edu.tr adresinden takip etmiştim. Oysa yüksek lisans, üniversitenin sitesinden ziyade üniversiteye bağlı olan enstitü sitelerini ilgilendiren bir meseledir. Dolayısıyla enstitü sitelerini takip etmeliydim. Kamu Yönetimi programında yüksek lisans yapmak istiyordum ve dolayısıyla OMÜ’nün “Sosyal Bilimler Enstitüsü” sitesini takip etmeliydim. Tabi o zaman hiç aklıma gelmedi ve 1 dönemim daha boşa gitti, 2014 şubat ayında açıklanan programların son başvuru tarihlerini kaçırmıştım. Temmuz 2014 yüksek lisans programlarının açıklanmasını bekleyeceğiz gene.. İş işten geçti nafile. Ales puanın olsa neye yarar?

1 Yıl Sonra

2014 Temmuz lisansüstü programları açıklandı. Kontenjanlar on numara, hemen başvurdum. Kamu yönetiminde yüksek lisans yapacağım artık, diyecekken.. Yüksek lisans sonuçları açıklandı ve Kamu Yönetimi yüksek lisans 1.Yedek olmuşum. Üstelik Ales puanım 73 değil de 75 olsaydı direk girecektim. Keşke ALES puanım biraz daha yüksek olsaydı ama iş işten geçti nafile. Bir dönem daha kaçırdık. 2015 Şubat ve Temmuz yüksek lisans programlarını bekleyecektik artık. Talihsizlik.

Yüksek Lisans İçin Önemli Tavsiyeler

– ALES puanınızı olabildiğince yüksek yapın, sınavı ciddiye alarak hazırlanın. Sınav basit, son 1 ay çalışayım deyince olmuyor. Ne kadar erken başlanırsa sorularda o derece pratik yapılıyor. ALES için en önemli konu hızlı olmaktır, bu nedenle çok soru çözdükçe hız da artıyor.

– Yüksek Lisans duyurularını sağlam sitelerden takip edin. Enstitülerin sitesinden takip etmekte yarar vardır.

– Puanlarınızın yüksek olması ile övünmeyin, kazara yedek kalabilirsiniz. Puanlarınızı yeni sınavlara girerek yükseltmeye çalışın.

Herkese başarılar dilerim.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz