Akademik Ünvanlar Kısa Bilgi
Yüksek Lisans, 4 yıllık üniversite (lisans) eğitimini tamamlayan herkesin başvurabileceği akademik bir eğitimdir. Ülkemizde yüksek lisans, akademisyenliğe giden yolda ilk mihenk taşıdır. Yüksek lisansı tamamladıktan sonra dileyen kimse doktora yaparak doktor ünvanı alabilir, doktor olduktan sonra ise doçentliğe giden yola girebilir. Doçent olan kimsenin bir sonraki yolu ise profesör olmaktan geçecektir. Özellikle doçent olmak ve profesör olmak sabır ve üst düzey bilgi birikimi isteyen bir akademik alandır. Yüksek lisans ise çoğunlukla basit bir şekilde geçen akademik süreçtir.

4 yıllık lisans eğitimi (üniversite) sonrası hakkında kısa bilgi sunduktan sonra şimdi yüksek lisans diğer adı ile lisansüstü eğitim hakkında detaylı bilgiler sunacağım.

Yüksek Lisans Kaça Ayrılır?

Tezli ve tezsiz yüksek lisans olmak üzere iki farklı yüksek lisans tipi vardır.

Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans Arasındaki Farklar Nelerdir?

Tez, danışman tarafından öğrenci için belirlenen bir konuda, öğrencinin hazırladığı ve bilimsel verilere, bilgiye dayanan ödevdir, akademik çalışmadır.

Tezsiz yüksek lisans üniversiteler tarafından kolaylık olsun diye sağlanan yüksek lisanstır. Ancak bunun da bir maliyeti var. Tesiz yüksek lisans, okumak istediğiniz derse göre maliyeti yaklaşık 4.000 TL civarındadır. Her devlet üniversitesinde maliyet değişebilir. Ayrıca özel üniversitelerin maliyetleri daha fazladır. Tezsiz yüksek lisans okuyanlar sadece derslere ve sınavlara girerek mezun olurlar.

Tezli yüksek lisansda ise maliyet düşüktür. Dönem başına yaklaşık 300 TL gibi bir meblağ ödersiniz. Ayrıca, tezli yüksek lisansın tezsiz yüksek lisansa göre daha avantajlı olduğu görülmüştür. Üniversiteler ve akademik çevreler eğitim sonunda ortaya bilimsel bir çalışma konulmasını arzulamaktadır. Böylece almış olduğunuz eğitimleri bilim dünyasına kazandırabilmektesiniz. Buna dayanarak bir çok üniversitede doktora programlarında şart olarak “tezli yüksek lisans yapmış olmak” şartı aranır. Yani eğer siz örneğin işletme programının “tezli” olanını bitirmiş iseniz ve benzer programda doktora yapmak istiyorsanız şansınız fazladır.

Tezli mi Tezsiz mi daha iyi?

Eğer paranız varsa ve doktora yapmak gibi bir derdiniz yoksa açıkça söyleyeyim, tezsiz yüksek lisans yapın. Ama eğer benim gibi “4 bin TLye motosiklet alırım” diye düşünen varsa ve doktora yaparak, tez yazarak ortaya bir ürün çıkarmak dileyenler varsa mutlaka tezli yüksek lisans yapın.

Yüksek Lisans Süresi Ne Kadar?

Gelelim yüksek lisans süresine. Yüksek lisans dersleri 3 dönem sürmektedir. 1 dönemde tez yazımı sürmektedir. Yani toplam 2 sene gibi bir sürede tezli yüksek lisans mezunu olursunuz. Tezsiz yapanlar ise tabiki daha erken mezun olurlar. Süreler programlara, okullara, derslerden kaldığınız dönemlere göre değişkenlik gösterir.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Yüksek Lisans Tecrübeleri

Yüksek Lisans Başvuru Süreci – Acı Tecrübe

ALES – Mükemmel! Sayısal, Sözel, Sayısal Mantık ve Sözel Mantık Test Soruları

Yüksek Lisans için ALES’ten en az kaç almalıyım? ALES nedir?

1 Yorum

  1. Yüksek lisan bence her lisans programından mezun olan öğrencinin atması gereken bir adımdır 3 yıl sürse de tez hazırlayarak düşük bir maliyetle yüksek lisansınızı yapıp doktoraya giden yolda önünüzü açarsınız. Zaten iş hayatınıza atıldığınız da yüksek lisans olması altın bileziklerinin fazlalaşması demektir. Bana kalırsa zor yoldan yüksek lisans yapmak daha önemli bu işin zaten ana fikri tez hazırlamaktır. Adama sormazlar mı yüksek lisans tezin ne diye o zaman param çoktu tezsiz yüksek lisans yaptım mı diyeceksiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz