oks genel foto

ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı)

ALES, ÖSYM tarafından akademik bir ön kabul olarak görülmekte ve uygulanmaktadır. Yüksek lisans yapmak isteyenler ALES sınavına girerler. Yüksek Lisans için ALES ile birlikte YDS(Yabancı Dil SInavı) ve üniversite mezuniyet notunun ortalaması hesaplanır. Örneğin Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) 2014-2015 güz dönemi lisansüstü başvuru rehberinde hesaplamanın nasıl yapılacağını göstermiştir. OMÜ’de yüksek lisans yapmak isteyenlerin puan hesaplamasında:

(ALES Puanı x %50) + (YDS Puanı x %10) + (Transkript x %40) = Toplam Puan

Örneğin; ALES puanınız 80, YDS puanınız 50, Transkript yani okul ortalamanız yüzlük sistemde 90 ise toplam puanınızı hesapladığımızda toplam puanınız 81 olmaktadır. Yüsek lisansa bu puanınız ile başvurur ve bu puanınıza göre sıralamaya girersiniz.

ALES puanım en az kaç olmalıdır?

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi 2014-2015 yılında, tezli yüksek lisansa başvuracak adaylar için en düşük ALES puanını “55” olarak açıklamıştır. Doktora, tezsiz yüksek lisans ve diğer lisansüstü puan limiti değişebilmektedir. Başvurmak istediğiniz lisansüstü program rehberlerine bakınız.

Hangi ALES puanı dikkate dikkate alınır?

ALES sınavına girdiniz ve sonuçlar açıklandı. ALES sınav kağıdında “sayısal” “eşit ağırlık” ve “sözel” puanlar ayrı ayrı hesaplanmaktadır. Başvurmak istediğiniz lisansüstü program hangi alanda ise o puanınızı dikkate alın. Örneğin eşit ağırlık alanında bulunan işletme bölümünde yüksek lisans yapmak istiyorsanız önemli olan eşit ağırlık puanınızdır, diğerleri önemsizdir.

Hangi Yüsek Lisans Alanlarına Başvurabilirim?

“Sayısal” “Eşit Ağırlık” “Sözel” tüm lisansüstü(yüksek lisans) alanlarında bulunan programlara başvurabilirsiniz. Tabi bazı programların örneğin “üniversitelerin işletme bölümünden mezun olmak” gibi bir şart koyduğu da görülmektedir. Tüm detayları ilgili rehberlerden bakmanız gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz