Nasıl youtuber olunur

Genci yaşlısı herkesin sosyal medya ile haşir neşir olduğu bu dönemde Youtuber olmak kolay mı? Bu yazıda sizlere Youtuber olmak için 5 önemli kural nedir ve gerçekten bu sektörde başarılı olabilir misiniz sorusuna yanıt vereceğiz. Öncelikle şunu bilmelisiniz ki youtube mecrasında kendinizi bir dönem çok kolay tanıtabilirken, artık rakipler nedeniyle başarılı olma şansınız eskiye göre azaldı. Ancak bu söylediğim sizin şevkinizi kırmasın. Eğer kendinize inanıyor ve güveniyorsanız youtuber olmak için ne gerekli olduğunu bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Sosyal medya fenomeni olmak ile youtube platformunda içerik üretmek aynı değil. Artık youtube içerikleri için bir prodüksiyon kurmalısınız. Bugün çok ünlü youtuber içerik üreticisine baktığınızda artık takım çalışması ile kanalını büyütmeye başladı. Enes Batur, Deli mi ne, Kafalar, Alper Rende gibi isimler kamera arkası ve kamera önü birden fazla kişiyle içerik üretiyorlar. Eğer kendinizi bu mecrada geliştirmek istiyor ve çok fazla izlenen bir video içerik üreticisi olmak istiyorsanız, ilk olarak ekibinizi kurmalısınız. Dilerseniz youtuber nasıl olunur sorusunun detaylarına geçiş yapalım.

Youtuber Olmak İçin ilk Kural! Ekibini Kur

İyi bir içerik üreticisi olmak için öncelikle iyi bir ekibe sahip olmanız gerekir. Bunun için ortak çalışabileceğiniz ajanslar tabi ki var ancak bunun için belirli bir bütçeyi gözden çıkarmanız gerektiğini de belirtmek isteriz. Youtube fenomeni olmak için ne gerekli sorusunun ilk yanıtı ise bir ekip oluşturmanızdır. Fikir ayrılıklarına düştüğünüz ancak sonunda hem fikre ulaştığınız arkadaşlarınız ile bir ekip oluşturabilirsiniz.

Ekip arkadaşlarınız ile fikir ayrılığı yaşarsanız bu başlattığınız projenin daima yükselmesini sağlar. Birbirinizin düşüncelerine saygı duymanız ve fikir ayrılığı yaşasanız bile karşılıklı düşüncelere şans tanımanız ekip çalışma ruhu açısından çok önemlidir.

Youtube Ekipmanları Nasıl Olmalı?

Her proje mutlak suretle bir yatırım ister. Elinizde ki cep telefonu ile de içerik üretebilirsiniz ancak eğer kendinize bu konuda güvenip iyi bir izleyici kitlesi oluşturacağım diyorsanız profesyonel cihazlarla bu alana giriş yapmanızı tavsiye ederiz. İzleyici kitlesi, içerik ile beraber içeriğin görüntü kalitesini de çok önemser. Çok güzel bir platformda çamur gibi görüntüyle çekim yapar ve bunu kitlenizle buluşturursanız, memnuniyet oranı çok düşük olacaktır.

Youtuber Olmak İçin 5 Önemli Kural

Bu yazımızda yanlış anlaşılmaya yol açabileceğini düşündüğümüz bir nokta var. Şunu bilmelisiniz ki, borç ile ya da kredi çekerek bir işe başlamanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Bir işe kendi bütçeniz ile başlarsınız. İşin durumuna göre daha fazla yatırım yapmak adına bireysel olarak borçlar edinebilir ve yatırım yapabilirsiniz. Ancak ne olacağını hiç bilmediğiniz bir proje için kesinlikle kredi çekmeyiniz. Bunu açıklamamızın sebebi ise bu şekilde youtube mecrasına giriş yapan ve sonucu hüsranla biten binlerce insan var. Bugün gerçekten deneyim sahibi olmuş video içerik üreticisi fenomenler bile borç ile bu alana giriş yapılmaması gerektiğini dile getiriyor.

Youtuber olmak için kesinlikle profesyonel ekipman kurmanıza başta gerek yok. Küçük yatırımlarla bu alanda içerikler üretebilir ve zamanlar kendinizi hem maddi hem de kitle olarak büyütüp ekipmanlarınızı geliştirebilirsiniz. Aşağıda ki video da hangi ekipmanlara sahip olmanız gerektiği ile ilgili bilgi alabilirsiniz.  Yine dilerseniz N11 Youtuber Ekipman paketi sayfasından ilgili ürünlere göz atabilirsiniz.

İlginiz olan İçeriklere Göz Atın

Nasıl youtuber olunur sorusunun en önemli cevaplarından birisi de içeriktir. Eğer ilgi alanlarınız ile ilgili video içerik üreten bir kanal sahibi olursanız, hedef kitlenize daha kolay ulaşabilirsiniz. İlginiz veya bilginizin olmadığı konularda içerik üretmek tamamen zaman kaybı diyebiliriz. Çünkü izleyici kitlesi ilgili kanal sahibinin samimiyetine, çektiği içeriklerde ki hevesine odaklanır.

Kopya içerik üreticisi olmak yerine ilham almayı deneyebilirsiniz. Yani başka bir kanalın ürettiği içeriklerden yola çıkma yerine ilginizi çeken içerikleri kendinize göre uyarlamalısınız. Benzeyen içerikle için ilk üreten yani piyasaya o içeriği çıkaran ilk kanal her zaman pastanın en büyük dilimini yer. Yukarıda da belirttiğimiz gibi ilginizi çeken içeriklere göz atın ve farklılıklar katarak izleyici kitlenize farklı olduğunuzu kanıtlayın.

Nasıl Youtuber Olunur?

Yukarıda bahsettiklerimiz aslında youtube mecrasına giriş ile alakalıydı. Eğer yukarıda ki tek tek yapmaya karar verdiyseniz yeni bir youtuber doğuyor diyebiliriz. Şimdi söz edilen, sevilen izledikçe beğenilen bir kanal sahibi olmak için planlar yapmalısınız. Nasıl youtuber olunur sorusunun belki de en can alıcı noktası burasıdır. Planlı çalışmalar yapıp içerik üretirseniz bu işe başlamaya niyeti olan insanlardan, içerik üreticisi olmak için adım atan insanlardan 10 adım önde olursunuz.

Kendinize bir hedef belirleyin. Örneğin, 6 ay boyunca her hafta bir içerik üretimi yapın. Bu içerikleri bu mecrada kanal sahibi olmadan önce başlıkları ile birlikte not alın. Yani karambole youtuber olmak için plansız işler yapmayın. En basit örneği ile merak ettiğiniz içerikleri izleyicilerle buluşturun. Hatta bununla ilgili çok güzel bir yazımız var. Merak edin ve yapın başlıklı konumuza göz atabilirsiniz.

Kişiliğinizi Asla Değiştirmeyin!

Bu durum sadece nasıl youtuber olunur sorusuna verdiğimiz bir cevap değil. Hayatın hangi alanında olursanız olun, asla kendinizi farklı birisi olarak göstermeye çalışmayın. Yapmacık haller hayatın her alanında sizi küçük düşürecektir. Tabi ki eğer göz önünde olan birisi iseniz insanların özünüzde yansıttığınız kişi olmadığınızı anlayacak ve sizi desteklemek yerine köstek olacaklardır.

Sizi seven insanlar sizi siz olduğu için sevmelidirler. Eğer kendiniz olursanız destekçileriniz daim olacaktır. Bunun dışında öğrenmeye her zaman aç olmalısınız. Sürekli kendinizi tek bir konuda değil de bir çok konuda geliştirirseniz sizde ki gelişim değişimi izleyici kitleniz için olumlu tepkilere neden olacaktır. Bu da bu alanda hızla başarılı adımlar atmanız için en büyük neden olacaktır. Bu yazımızda sizlere nasıl youtuber olunur sorusuna detaylı olarak cevap vermeye çalıştık.

Eğer sizde bu konu hakkında görüşlerinizi belirtmek ve bilgilerinizi paylaşmak isterseniz, aşağıda ki yorum bölümünde bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın bilgiler paylaştıkça güzelleşir.

6 YORUMLAR

  1. YouTuber olmak günümüzde daha zor ama bence daha kolay, çünkü bir çok teknoloji ve gündem hakkında kanal açabilme şansınız var

  2. + olarak bir yorumda ben katayım bir kameraman olarak, youtuberlıkta en önemli şeylerden biri de kamera önünde kendiniz olabilmek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz