YotuHoşgeldin para avcısı, bu yazımda ilk önce fırsatçılarıları gömeceğim, sonra sizi gerçeklerle yüzleştireceğim ve en son da gerçekten Youtube’dan nasıl para kazanırsınız ondan bahsedeceğim! O yüzden sabırlı olup uslu uslu okuyun.

İnternetin rahatlığı ve uzaktan erişim özelliği, yetenekli, yeteneksiz milyonlarca kişiye herhangi bir fırsattan para kazandırdı ve kazandırmaya da devam ediyor. Normal iş dünyasında da olduğu gibi bazı fırsatçılar bu düşünceyi sanki çok kolaymış gibi kendi lehlerine kullanmak için çarpıtıyorlar.

Özellikle Youtube platformu sizin de gördüğünüz gibi evde para kazanmak ile ilgili yazılarda oldukça popüler. Youtube’dan para kazanmak mümkün, kesinlikle kazanabilirsiniz ama o popüler yazılarda yazdığı şekilde değil!

Youtube’dan para kazanabilmek için daha derin stratejilere ihtiyacımız var…

Youtube’dan Para Kazanmanın Zorlukları

Efsane şöyle; bazı videolar yayınla, izleyicileri kendinize çek ve reklamlardan para kazan. Ne kadar da basit ve zahmetsiz değil mi? Kendilerinin zenginleştiği ama herkesin zengin olacağını vaadettikleri şema böyle. Tamamen safsata, umut tacirliğinden başka bir halt değil.

Gerçek şu ki Youtube’un reklam gelirine dayanarak sağlıklı bir gelir elde edemezsiniz.
“Reklam verenler, ürünlerini video reklamlarıyla tanıtmak için makul bir ödeme yapıyor olsalar bile, harcamalarının sadece bir kısmı bu youtuber arkadaşlara gidiyor.” demiş girişimci abimiz Micheal Johnston.

Örneğin, reklam veren abiler 1000 izlenme başına ortalama 10 lira bıraksa bile bu reklamları içeren videolar 1000 görüntüleme başına sadece 50 kuruş veya 1 tl’sini içeriyor. Ne demek istediğimi anladınız mı?

Yani milyonlarca görüntüleme alsanız bile bunun karşılığında birkaç bin tl kazanacaksınız, bunun hesabını iyi yapın ve milyonlarca izlenme almanın ne kadar zor olduğunu düşünün.
Gelelim biraz pozitif haberlere. Neyse ki Youtube sadece reklam verenlere çalışmıyor.

Youtube’dan gelir elde etmek için alternatif Çözümler

Youtube’dan sağlıklı bir gelir elde etmek için bu platformu kendi başına para basan bir yer gibi görmeyi bırakın bir kere. Peki nasıl olacak?

 

1.) Shopify kullanarak ürünlerinizi satın veya kendi blogunuzla içeriklerinizi paylaşın. (shopify online dükkan açmanıza yarayan bir servis.) Youtube’un, Google’dan sonra dünyanın en büyük arama motoru olabileceği aklınıza gelir miydi? Pazarlama açısından baktığınızda bu büyük kaynağı gözardı etmemek gerek. En iyi para kazanma yollarından biri de Youtube’u kullanarak kendi içerik veya ürünlerinizi video olarak reklam haline getirmek.
Satmak için bir ürününüz olduğunu varsayalım. Shopify gibi bir kaynağı kullanarak bir e-ticaret mağazası kurabilir ardından ürününüzün konseptine uygun videolar çekebilirsiniz. Videoların sonuna ürünlerinizin sitesine yönlendirebileceğiniz otolinkler kullanabilirsiniz.

Bunun gibi kullanabileceğiniz çok tüyo var. İyi bir ürününüz varsa, videolarınız basit ve çekiciyse bu döngü hep işe yarar.

2.) Satış ortaklığına bağlı(ziyaretçi kişinin kimliğini kaydeden) linklerle doğrudan trafik kurabilirsiniz. Satış ortaklığı online yoldan para kazanmak için oldukça popüler bir yöntem. Sorun şu ki çoğu sayıda satış ortağı büyük paralar kazanmak için efor harcamıyor. Bu pasif ortaklıklara güvenip bağlantılarından link almak yerine canlı bir Youtube kanalı açıp onu aynı şekilde kullanabilirsiniz.

3.) En başarılı Youtuberlar’ı incelerseniz videolarındaki sponsorlukları ve içerik reklamlarını görebilirsiniz. Bu sponsorlukları ve reklamları elbette kendileri buluyorlar.

4-) Son olarak Youtube itibarınızı kullanın ve canlı videolar çekin. Eğer video kanalınız belli bir kitleye hitap ediyorsa yıllık konferanslar veya açılış konuşmacıları arayan sektör etkinlikleri hakkında araştırma yapın. (Bu madde sağlam bir kanalı olup da para kazanamayan arkadaşlar için geçerli.) Ardından Youtube istatistiklerinizi ve bazı vitrin videolarınızı bu etkinliklerin yöneticilerine gönderin. Canlı konuşma anlaşmaları ciddi rakamlara dayanır ve konuşma olayını da herkes yapamaz buna güvenin. Sadece bir saatlik sunumdan 2-3 bin lira kazanabilirsiniz. Bu fırsatları iyi araştırın ve kitlenizi büyütmeye çalışın ama adsense için değil…

Youtube’dan illa ki para kazanırsınız arkadaşlar ama Youtube gibi görsel içerik indexleyen bir arama motoru varken neden reklamlardan para kazanmaya çalışıp boşuna enerji harcayasınız ki? Ürüne para vermiyorsanız, ürün sizsiniz. Bir daha ki yazımda görüşmek üzere, yorum yapmayı unutmayın!

1 Yorum

  1. 2013 YILI VE 2017 yılları arası youtube den eniğinden cücüğüne herkes para kazandı ama spam çalışma tarzını benimseyerek kazandı hep hile hurda yaparak binlerce kanal açarak sürümden kazanarak ama bu durum tabi uzun sürmedi nedeni ise youtube hep aynı içeriği yükleyerek üçüncü taraf eşleşenli video ve telif hakkı ile korunan videolar yükleyip hit almaya çalışanlar. Bu işinde sonunun geleceğiniz bile bile bu duruma devam etti ve sonunda beklenen oldu bu tarz çalışma şeklini benimseyenlerin hepsinin kanalının para kazanması gitti adsenseleri askıya alındı işte şimdi youtube kendi sahiplerine kaldı kim mi sahipleri emek verip kafa patlatan 5 dakikalık video çekmek için günlerini harcayanlar yani özgün çalışan tayfa hepsine selam olsun

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz