play

Youtube Ne Zaman Kuruldu?

Youtube video paylaşım sitesi ünlü paypal sitesinden ayrılan üç arkadaş tarafından 15 Şubat 2005’te kuruldu. Youtube Jawed Karim, Steve Chen ve Chad Hurley tarafından kuruldu. Hızla gelişen ve popüler olan video sitesi 2006 yılının Ekim ayında “Google” şirketi tarafından satın alınmıştır. Google bu satış için tam tamına 1,65 milyar dolar ücret ödemiştir.

Youtube Ne Demektir?

Youtube içerisinde yer alan tube, İngilizcede tüp anlamına gelmektedir ve televizyon tüpünden esinlenerek youtube oluşturulmuştur.

Youtube’a Yüklenen İlk Video

Youtube video paylaşım sitesine upload edilen ilk video sitenin kurucularından Jawed Karim’e aittir. Videoyu buradan izleyebilirsiniz.

Günümüzde youtube milyonlarca kullanıcıya hizmet veren devasa bir video paylaşım sitesi haline gelmiştir. Bazı ülkelerde yasaklanmasıyla da zaman zaman gündeme gelmektedir. Youtube, telif hakkı konusuna dikkat etmektedir. Telif hakkı içeren videolar kabul edilmemektedir.

Youtube web sitesinde bir çok özellik barındırılmaktadır. Eklenen videoyu beğenme veya beğenmeme, paylaşma, yorum yapma, video ekleyen kullanıcılara “abone olmak” v.s.

Şuanda dünya çapında en çok abonesi olan kullanıcı PewDiePie adlı kullanıcır. Yaklaşık 31 milyon takipçisi vardır.

1 Yorum

  1. Adamlar işini biliyor google yöneticileri belkide pastanın en büyük lokmasını youtube yi alarak gerçekleştirdiler. Google dan sonra en çok arama yapılarak kullanılan arama motoru Youtube ayrıca insanları sosyal medya alanında fenomen olma konusunda cesaretlendiren projeleri ile insanlar birer birer fenomen olmaya başladı bunların dışında her zaman kazandırma profili ile bir çok kişi youtube google tarafından alındığından bu yana ekmek yiyor. Ne diyelim akıllı olan aklı alır google ve youtube hepimizin aklını aldı helal olsun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz