matematik-calisma-yontemleri
matematik-calisma-yontemleri

Lisans ve ön lisans programlarında öğrenim görmek isteyen yaklaşık 2 milyon üniversite adayı öğrencisi yaz ayında yapılacak YKS sınavlarına hazırlanmaktadır. Onlarca yıldır düzenlenen bu sınavlarda ülke geneline bakıldığında matematik dersinde yapılan net sayısı, doğru sayısının az olduğu istatiksel verilerle ortaya konulmuştur. Öğrenciler için üniversitenin kapılarını açan temel derslerden biri olan Matematik için nasıl çalışacağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki önerilerimizi uygulayarak matematikte iyi bir seviyeye gelebilirsiniz.

Önce Matematik Seviyenizi Ölçün

Her ne kadar sınavlara 5 ay gibi kısa bir süre kalsa da atılacak her adım zarardan dönülmüş gibi düşünülmelidir. 5 ayda öğrenemem demek yerine belki matematiğe çok yatkın bir zihninizin olduğunu düşünerek başlamak daha akılcı olacaktır. Matematik bilginizi arttırmak ve soruları çözebilmek için öncelikle kendinize bir yol planı çizmeniz gerekir. Bunun için bir hafta boyunca her gün çözeceğiniz matematik denemeleri ile seviyenizi belirleyin. Başarılı olduğunuz konular ile başarısız olduğunuz konuları ayırın. Yanlış yaptığınız veya boş bıraktığınız konular sizin öncelikli çalışma konularınızı oluşturacaktır. Seviyenizi ölçecek bu deneme sınavlarından çıkan tablo nasıl bir yol izlemeniz gerektiği konusunda size fazlaca bilgi verecektir. YKS Matematik diğer yıllarda düzenlenen sınav konularına göre biraz farklılık kazandığı için güncel kaynakları kullanmaya özen gösterin.

Destekleyici Kaynakları Kullanın

Matematik analitik zekâ içeren bir derstir. Seviyenizi ölçüp başarısız olduğunuz konuları belirledikten sonra zamanınızın çoğunu bu konulara ayırın. Yine başarılı olduğunuz konular üzerine test çözmeyi de ihmal etmeyin. Dershane veya özel hocalardan aldığınız derslerin yanı sıra internet üzerinde ders anlatımı yapan birçok hocadan konuları dinleyerek tekrar yapabilirsiniz. Konu tekrarlarının ardından bolca test çözün. Test çözümünde ilk etapta zor kaynaklar yerine daha kolay soruları olan kaynakları çözerek pratik yapabilir aynı zamanda motivasyon kaynağınızı yüksek tutabilirsiniz. Konuları çalıştıktan sonra zor kaynaklardan soru çözmek, kırılgan yapınızı harekete geçirebilir ve dersten soğumanıza neden olabilir. Bunun için en temel seviyede matematik bilgisine sahipseniz antrenmanlarla matematik kitap serisi iyi bir kaynak olacaktır. Sınavlara kadar tüm konulara çalışıp bol bol soru çözmeye özen gösterdiğiniz vakit, üniversitenin kapıları size sonuna kadar açılacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz