yks-basvurulari-basladi
yks-basvurulari-basladi

Üniversite eğitimi görmek için sınav hazırlıklarına son sürat devam eden 2 milyona yakın öğrenci için kader belirleyici sınav olan YKS için başvurular 6 Şubat 2020 itibari ile ÖSYM internet sitesi üzerinden erişime açıldı. 20 ve 21 Haziran 2020 tarihinde toplamda 3 oturum üzerinden yapılacak sınav sonucunda öğrenciler tercihlerine ve sıralamalarına göre 2020 – 2021 eğitim öğretim yılında üniversiteye başlama hakkı kazanacaklar. Sınav başvuruları 3 Mart 2020 tarihine kadar sürecek olup son başvuru tarihi 3 Mart 2020 23:59’da son bulacak. Sınav ücreti ödemeleri ise 4 Mart’a kadar devam edecek.

YKS Sınav Başvuru Ücreti Ne Kadar?

20 – 21 Haziran tarihlerinde yapılacak olan TYT, AYT ve YDT için oturum başına 70 Türk Lirası sınav ücreti bulunmaktadır. Her üç oturumda sınava girecek bir öğrencinin 210 TL ücret ödemesi gerekecek. Bu konuda daha açıklayıcı olmak gerekirse; üniversitede ön lisans programlarını tercih edecek bir öğrenci sadece TYT sınavına girmesi yeterli olacaktır. Eğer lisans programlarından birini hedefliyorsa hem TYT hem AYT sınavına girmesi gerekir. Bu durumda iki oturum tercih edeceği için 140 TL ödeme gerçekleştirmesi gerekir. Eğer üniversitelerin dil ile ilgili bölümlerinden birine gitmek isteyen öğrenci ise 3 oturumun tamamına girmesi gerekir. Bu zaman da 3 oturum ücreti olan 210 TL ödenmesi gerekir.

YKS Sınav Başvuru Ücreti Nasıl Ödenir?

Sınav başvurularınızı ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi sayfasında size ait olan kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaptıktan sonra girmek istediğiniz sınavların oturumlarını seçtikten sonra ödemeler sekmesinde size çıkan sınav ücreti ekrana yansıtılacaktır. Kredi kartınız ile internet sitesinden ödeyebildiğiniz gibi bankalar aracılığı ile de sınav ücretlerinizi yatırabilirsiniz. Sınav başvuru ücretlerini ödeyebileceğiniz bankalar ise; Akbank, Albaraka Türk Bankası, Finans Bank, Kuveyt Türk Bankası, Halk Bank, Vakıf Bank, ING Bank için tüm şubeler, internet bankacılığı ve ATM cihazları üzerinden ücretler ödenebilirken Ziraat Bankasında ise sadece mobil bankacılık ve internet bankacılığı ile ücret ödemesi mümkündür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz