YKS 2020 yılında ne zaman yapılacak?, YKS tarihi öne mi alınacak?, YKS tarihlerinde yine mi değişikliğe gidilecek gibi sorular ülkenin gündeminde yer bulmaya devam ediyor. Yükseköğretim Kurumları Sınavı olan YKS, tüm dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde de etkili olan korona virüs salgını sebebiyle yapılması planlanan Haziran ayından Temmuz ayına ertelendi. Fakat gündeme düşen YKS tarihinde yeniden değişiklik yapılacağı ve YKS tarihi öne alınacak haberleri başta öğrenciler olmak üzere geniş çevrelerde yankı uyandırdı.

Sosyal Medyada YKS 2020 Etkisi

Ülkemizde her yıl yapılmakta olan üniversite sınavı YKS, bu yıl corona virüs salgın hastalığı sebebiyle ileri bir tarihe alındı. Salgının bitmemesi ve kontrol altına alınamaması riskine karşı Haziran ayının 20 ve 21’inde yapılması planan sınav, 25 ve 26 Temmuz tarihlerine ertelendi. Bu erteleme açıklamasının ardından üniversite sınavının ileri bir tarihe alınmasının turizmi kötü yönde etkileyeceği ileri sürüldü ve akabinde sınavın yeniden erkene alınacağı söylentileri oluştu. Bunun üzerine başta öğrenciler olmak üzere veliler, eğitimciler ve siyasiler YKS 2020 için sosyal medya hesapları üzerinden paylaşımlarda bulundu.

Öğrenciler için hayati bir önem taşıyan YKS’de yeniden tarih değişikliğinin yapılacak olmasının öğrencileri kötü yönde etkileyeceğine vurgu yapan eğitimciler ve siyasiler YÖK Bşakanı, ÖSYM Başkanı ve MEB Başkanı’na konu hakkında açıklama yapması için çağrıda bulundu. Sosyal medyada konu hakkında #ykstarihinedokunma etiketi altında 1 milyondan fazla paylaşımın yapılmasına rağmen henüz yetkili isimlerden bir açıklama gelmedi. Dolayısı ile öğrencilerin meraklı bekleyişi sürüyor.

Ünlü İsimlerden YKS 2020 Desteği

YKS 2020 tarihinde tekrar değişiklik yapılacağı haberleri öğrencilerin tepkisine neden olurken ünlü isimlerden de öğrencilere destek geldi. Sosyal olaylara ve konulara duyarlılığı ile bilinen, öğrencilere destek olan ünlü sanatçı Haluk Levent de YKS 2020 tarihi değişikliği konusunda tepkisini dile getirdi ve öğrencilerin talebini Milli Eğitim Bakanlığı’na iletti.

Sanatçı olmasının yanı sıra AHBAP Derneği kurucusu ve Başkanı olan Haluk Levent, sosyal medya hesabı üzerinden başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere diğer bakanlıklarla da görüşmeler yaptığını ifade etti. Pazartesi günü konunun Bakanlar Kurulu’nda görüşüleceğini belirten Levent, öğrencilere olumlu sinyaller verdi.

Başta üniversite sınavı hazırlığında olan öğrenciler ile birlikte pek çok çevreden göz, pazartesi günü Bakanlar Kurulu’ndan çıkacak olan karara çevrildi. Öğrenciler toplantıdan YKS 2020 tarihinde yeniden bir değişiklik yapılmayacağı kararının çıkmasını bekliyor.

1 Yorum

  1. YKS ne yazık ki öğrencilerin tüm dileğine rağmen ertelenen Temmuz sonu tarihinden yeniden 27-28 Haziran’a alındı.

    Tüm öğrencilere ve ailelere sabırlar diliyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz