Son zamanlarda Yüksek öğretim Kurumları Sınavına girecek olan öğrencilerin merak ettiği bir konuya değinmek istedik. YKS başvuru ücreti ne kadar? Bunun dışında bir diğer merak edilen soru ise, Üniversite sınavı ne zaman yapılacak? Tüm bu sorulara cevap vereceğiz ancak bilinmesi gereken bir konu var ki, ilk kez başvuru yapacak olan öğrencilerin çok daha fazla yararlanacağı bir makale hazırladık. Bu makalede YKS başvuru ücreti, AYT, TYT ve YTD sınavlarının ne zaman yapılacağını öğreneceksiniz.Şimdi dilerseniz konumuza maddeler halinde detaylı olarak giriş yapalım.

2019 Yılı YKS Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

Bildiğiniz üzere her resmi sınavın belirli bir tarihi vardır. Yani durup dururken sizlere ”yarın sınav var” diyemezler. İşte 2019 yılında YKS sınavına girecek olan adayların merak içerisinde beklediği başvuru süreci 12 Şubat 2019 tarihinden itibaren adayların erişimine açıldı. YKS sınav başvuru süresi içerisinde sınav katılım ücretinin hangi bankalara yatıracağını araştıran siz değerli öğrenciler için cevabı bu makale içerisinde vermiş olacağız.

Yine önemli olarak görmüş olduğumuz bir durumu da sizlerle paylaşmak istiyoruz. Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) ile ilgili kılavuzun ÖSYM resmi İnternet sitesi tarafından yayınlanmasıyla birlikte ”Aday İşlemleri Sayfası” kategorisi aktifleşti. Bu bölümde yer alan bilgilere göre Yks sınav başvuruları 12 Şubat ile 6 Mart 2019 tarihine kadar devam edecek. Son katılım tarihinden itibaren bir sonra ki sınava kadar giremeyeceğinizi lütfen unutmayınız. Bu arada Sınav ücretinin yatırılması için ise son gün 7 Mart 2019 saat 23:59 olarak belirlendi.

YKS Tarihi Ne Zaman?

İçerisinde bulunduğumuz 2019 yılı itibariyle 15 Haziran tarihinde (TYT) yani Temel Yeterlilik Sınavı, 16 Haziran tarihinde ise, (AYT) yani Alan Yeterlilik Sınavı yapılacak. Son olarak ise (YTD) yani Yabancı Dil Testi yapılacak. Bu sınavlara giriş yapabilmek için, 12 Şubat ile 6 Mart tarihleri arası başvurularınızı tamamlamayı lütfen unutmayınız.

YKS Ödemeleri Hangi Bankaya Yapılacak?

Aslında ana konumuz bu çünkü İnternet üzerinde o kadar fazla bilgi kirliliği var ki, adaylar bu konuyu araştırıp öğrenmekte zorluk çekiyor. Öncelikle sınava katılacak olan adayların, her oturum için 50 TL ödeme yapması gerekiyor. Bu ödemeyi ise aşağıda listesi bulunan bankalar aracılığı ile yapabilirsiniz.

  1. Akbank Tüm Şubeleri ve İnternet bankacılığı üzerinden yatırabilirsiniz. Kıbrıs’tan başvuracaklar hariç
  2. Albaraka Türk Katılım Bankası Tüm Şubeleri İnternet Bankacılığından ve ATM üzerinden yatırabilirsiniz. (Kıbrıs üzerinden başvuracaklar hariç)
  3.  Finans Bank Tüm Şubeleri yine İnternet Bankacılığından ve ATM üzerinden yatırabilirsiniz. (Kıbrıs üzerinden başvuracaklar hariç)
  4. Kuveyt Türk Katılım Bankası Tüm Şubeleri ve İnternet Bankacılığından yine ATM üzerinden yatırabilirsiniz. (Kıbrıs üzerinden başvuracaklar hariç)
  5. Türk Ekonomi Bankasının Tüm Şubeleri yine İnternet Bankacılığından ve ATM üzerinden yatırabilirsiniz. (Kıbrıs üzerinden başvuracaklar hariç)
  6. Halkbank müşterisi olanlar ise, İnternet Bankacılığı ve ATM, bunun dışında yine tüm şubelerinden yatırabilirler.
  7. ING Bank tüm şubeleri yine İnternet Bankacılığından ve ATM üzerinden yatırabilirsiniz. (Kıbrıs üzerinden başvuracaklar hariç)
  8. Vakıf Katılım Bankası Tüm Şubeleri ve ATM üzerinden yatırabilirsiniz. (Kıbrıs üzerinden başvuracaklar hariç)
  9. Ziraat Bankası Mobil Bankacılık ve İnternet Bankacılığından üzerinden yatırabilirsiniz. (Şubelerden veya ATM ile sınav ücreti yatırılmaz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here