2019 Yılında ÖSYM tarafından hazırlanıp yapılacak olan YKS-AYT Türk Dili ve Edebiyatı Konuları artık belli oldu! Sizlere bu yazımızda AYT Türk Dili ve Edebiyatı konuları hakkında detaylı olarak bilgi vereceğiz. Artık yeni bir sınav dönemine daha girmiş bulunmaktayız. Konu ve soru dağılımları MEB‘in hazırlamış olduğu konu dağılımları ve yayın evleri ile irtibata geçen platformlar incelenerek hazırlanmıştır. Bu iş sadece bizim emeğimiz değil, araştırmasını yaptığımız platformlarında emeğidir. Buradan onlara da okul sayfam ekibi olarak teşekkür ederiz.

AYT adaylarına, Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1, Sosyal Bilimler-2, Matematik ile Fen Bilimleri test sorularından oluşan bir kitapçık verilecektir. AYT’de adaylar, hesaplanmasını istedikleri puan türü için gereken testleri cevaplayacaklardır. SAY, SÖZ ve EA puan türlerinin hepsinin hesaplanmasını isteyen adaylar, sınav süresince tüm testleri cevaplaya bileceklerdir. Burada belirtilmesi gereken bir konu var ki, o da Bu oturumda lise müfredatı esas alınacaktır.

İkinci oturumda ise yapılacak Alan Yeterlilik Testleri (AYT)’nde; 40 soru Türk Dili ve Edebiyatı- Sosyal Bilimler-1 Testi (Türk Dili ve Edebiyatı=24 soru,Tarih-1=10 soru,Coğrafya-1*=6 soru)40 Soru Sosyal Bilimler-2 Testi (Tarih-2=11 soru,Coğrafya-2=11 soru,Felsefe Grubu (Felsefe, Psikoloji, Sosyoloji, Mantık)=12 soru,Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (veya ilave Felsefe Grubu soruları)=6 soru), 40 soru Matematik Testi ve 40 soru Fen Bilimleri Testi; (Fizik=14 soru,Kimya=13 soru,Biyoloji=13 soru) olmak üzere toplamda 160 soru sorulacaktır. Alan Yeterlilik Testleri (AYT)’nin süresi ise 180 dakikadır.

(*Coğrafya-1 soruları, 2011 yılı Coğrafya Dersi Öğretim Programı’nda belirtilen ve haftada 2 saat olarak okutulan ortak coğrafya dersi kazanımlarıyla sınırlı olacaktır.) Bu bilgiyi de vermek istedik çünkü, sosyal medya üzerinden bu soruyu soran kitlenin çok fazla olduğunu gözlemledik.

Bundan sonra ki konumuzda ise, Fen Bilimleri Eğitim Kurumları hakkında sizlere detaylı bilgi vermek olacaktır. Bu konumuzu hazırladığımızda buradan da link paylaşımı yaparak sizlere kolaylık sağlayacağız. Bu arada sadece bu sınav için değil, gireceğiniz tüm sınavlarda heyecanı bir kenara bırakmayı lütfen ihmal etmeyiniz. Hayatta en sevdiğiniz, ya da yapmaktan büyük zevk alacağınız şeylerin hayallerini kurarak sınava giriş yapınız. Bu sayede çok daha güzel ve olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here