oks genel foto

YGS ve LYS Merak Edilenler

YGS sınavları ve LYS sınavları hakkında detaylı bilgiler verilecektir. YGS nedir? LYS nedir? YGS ve LYS sınav süreleri ne kadardır? YGS Puan türleri nelerdir? LYS Puan türleri nelerdir? YGS’de hangi dersler var? LYS’de hangi dersler var? Hangi konular var? YGS baraj puanı kaçtır? gibi bir çok sorunun cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

ÖSYM (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi) tarafından gerçekleştirilen lisansüstü (üniversite) sınav sistemi sürekli olarak değişmektedir. Önceleri öğrenciler tek sınava girerken artık YGS ve LYS olmak üzere iki sınava girmektedirler. Ayrıca LYS alt bölümlere ayrılarak öğrencilerin alanlarına göre girebilecekleri sınavlar belirlenmiştir. Okulsayfam sitesi farkıyla kafanıza takılan tüm soruları cevaplamaya çalışacağız.

YGS Nedir? YGS Ne Demektir? YGS Açılımı Nedir?

YGS açılımı “Yükseköğretime Geçiş Sınavı” demektir. Yükseköğretim, ülkemizde 2 yıllık meslek yüksek okulu bölümleri anlamına gelmektir. Üniversitelerin 2 yıllık bölümlerinde okumak isteyen adaylar sadece bu sınava girerler.

Üniversitelerin 4 yıllık bölümlerine yerleşmek isteyen adaylar da bu sınava girmek zorundadırlar. 4 yıllık bölümlere yerleşmek isteyen adayların YGS puanının yüzde 40’ı ortalamaya katılır. LYS puanının ise yüzde 60’ı ortalamaya katılır. 2 yıllık bölümlerde okumak isteyen adayların YGS’ye girmeleri yeterlidir. Özel durumlar ve şartlar için lütfen başvuru ve yerleştirme kılavuzunu inceleyin.

YGS Puan Türleri

YGS’nin alt puan türleri eski sistemle karşılaştırıldığında, YGS-1 ve YGS-2 ”Sayısal”, YGS-3 ve YGS-4 ”Sözel”, YGS-5 ve YGS-6 da ”Eşit Ağırlıklı” puan türlerine karşılık geliyor.

LYS Nedir? LYS Ne Demektir? LYS Açılımı Nedir?

LYS açılımı “Lisans Yerleştirme Sınavı” demektir. Lisans, ülkemizde 4 yıllık fakülte bölümleri anlamına gelmektedir. Üniversitelerin 4 yıllık bölümlerine yerleşmek isteyen adaylar önce YGS sınavına girerler, ardından LYS sınavlarına girerler. Her iki dönemde yapılan bu sınavların ortalaması öğrencinin 4 yıllık üniversiteye atanabilmesi için geçerli olan puandır.

ÖSYS Yükseköğretim Programları Ve Kontenjanları Kılavuzu (2017)

Üniversite taban puanlarını, lisans ve ön lisans kontenjanları gösteren tercih kılavuzu yayınladı. Kim hangi puanla hangi bölüme ve üniversiteye yerleşmiş diye merak edenler 2017 Üniversite Taban Puanları başlıklı makalemize mutlaka göz atmalıdır.

YGS’den En Az Kaç Puan Almalıyım?

YGS baraj puanı 140 ve 180’dir. Şöyle ki; YGS’den en az 140 puan alan tüm öğrenciler meslek yüksek okulları, açıköğretim fakülteleri ile bazı 2 yıllık bölümleri tercih edebilirler ancak en az 140 alan adaylar LYS’ye girme haklarını kaybederler. LYS sınavlarına girebilmek için YGS puanının en az 180 puan olması gerekiyor. LYS’ye girebilmek için YGS baraj puanı 180’dir.

YGS Puan Ağırlıkları. Hangi Bölüm Kaç Puan Getirir?

YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5, YGS-6 puan türleri bulunmaktadır

YGS-1’de;
Türkçe’nin ağırlıgı yüzde 20,

Temel Matematik’in ağırlıgı yüzde 40,
Sosyal’in ağırlıgı yüzde 10,
Fen’in ağırlıgı yüzde 30;

YGS-2’de;
Türkçe’nin ağırlıgı yüzde 20,

Temel Matematik’in ağırlıgı yüzde 30,
Sosyal’in ağırlıgı yüzde 10,
Fen’in ağırlıgı yüzde 40;

YGS-3’de;
Türkçe’nin ağırlıgı yüzde 40,
Temel Matematik’in ağırlıgı yüzde 20,
Sosyal’in ağırlıgı yüzde 30,
Fen’in ağırlıgı yüzde 10;

YGS-4’te;
Türkçe’nin ağırlıgı yüzde 30,
Temel Matematik’in ağırlıgı yüzde 20,
Sosyal’in ağırlıgı yüzde 40,
Fen’in ağırlıgı yüzde 10,

YGS-5’de;
Türkçe’nin ağırlıgı yüzde 37,

Temel Matematik’in ağırlıgı yüzde 33,
Sosyal’in ağırlıgı yüzde 20,
Fen’in ağırlıgı yüzde 10,

YGS-6’da;

Türkçe’nin ağırlıgı yüzde 33,
Temel Matematik’in ağırlıgı yüzde 37,
Sosyal’in ağırlıgı yüzde 10,
Fen’in ağırlıgı yüzde 20 olarak belirlendi.

LYS’den En Az Kaç Puan Almalıyım?

LYS’de baraj puan yoktur. Üniversitelerin en az kaç puanla öğrenci aldıkları tercih kılavuzlarında yer almaktadır.

LYS Puan Türleri Nelerdir?

LYS’de puan türleri MF-1, MF-2, MF-3, MF-4, TM-1, TM-2, TM-3, TS-1, TS-2 ve DİL-1, DİL-2, DİL-3 olarak bölümlere göre kategorilenmiştir.

MF: Matematik-Fen, TM: Türkçe-Matematik, TS: Türkçe-Sosyal bölümlerine karşılık gelmektedir. Aşağıda hangi bölüm mezunu öğrencinin hangi sınav gruplarına girmesi gerektiği yer almaktadır.

LYS Grupları Nelerdir? Öğrenciler LYS’de Hangi Sınava Girecekler?

Öğrenciler lisede okudukları bölümlere göre aşağıda yer alan sınavlara katılabileceklerdir.

 • Matematik-Fen bölümü yani Sayısal öğrencileri LYS(1) ve LYS(2) gruplarında,
 • Türkçe-Matematik bölümü yani Eşit Ağırlık öğrencileri LYS(1) ve LYS(3) gruplarında,
 • Türkçe-Sosyal yani Sözel bölümü öğrencileri ise LYS(3) ve LYS(4) gruplarında
 • Yabancı Dil bölümü öğrencileri LYS(5) gruplarında sınava gireceklerdir.

Ayrıca en altta yorumlarda yer alan soru ve cevapları mutlaka okuyun.

 

YGS’de Kaç Soru Var? YGS’de Hangi Bölümler Var?

YGS (Yükseköğretime Geçiş Sınavı) 180 sorudan oluşmaktadır. YGS’de Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler olmak üzere dört bölüm bulunmaktadır. Her bölümde 40 soru bulunmaktadır. Adaylar bu soruların hepsini çözmelidirler. Okulsayfam.com tüm öğrencilere şimdiden başarılar diler.

YGS Sınav Süresi Kaç Saattir? YGS Sınav Süresi Ne Kadar?

YGS sınav süresi toplam 160 dakikadır.

LYS Sınav Süresi Kaç Saattir? LYS Sınav Süresi Ne Kadar?

LYS’de yer alan sınav çeşitlerine göre süre ve soyu sayıları farklılık gösterir.

1. Matematik Sınavı: 80 Soru, 120 dakika
2. Fen Bilimleri Sınavı : 90 Soru, 135 dakika
3. Edebiyat, Coğrafya Sınavı : 80 Soru, 120 dakika
4. Sosyal Bilimler Sınavı : 90 Soru, 135 dakika
5. Yabancı Dil Sınavı: 80 Soru, 120 dakika

 

Not: Sevgili öğrenciler ve ziyaretçiler, sayfadaki bilgilerle birlikte mutlaka her yıl güncellenen sınav kılavuzlarına da mutlaka bakın. osym.gov.tr adresinden güncel sınav kılavuzlarını takip edebilirsiniz. Ayrıca her türlü isteğinizi yorum yazarak iletebilirsiniz.


okulsayfam.com

137 YORUMLAR

 1. Bilgisiyar bölümündeyim ben lise son bu sene ygs ye çalışacam ygs de hangi dersler bilgisayar bölümüne çok puan ekler bana sölermisiniz bide ygs kaç benim bölümüme aiitir

 2. Ben lise 4’e geçtim ve sayısal bölüm okuyorum ama aklımda hep psikolog olmak var ve eşit ağırlıktan olunuyor bu saatten sonra bölüm değiştirmeyi düşünmüyorum bu durumda ne yapabilirim bi öneriniz var mı

  • Sayısalda da güzel bölümler var.
   Bende sayısal okudum ama Türkçe sonucu çok yüksek gelmişti mesela. Eşit ağırlığı da değerlendir derim.Eşit ağırlık derslerinden başarılı olurum diyorsan, hiç durma bölüm değiştir derim

 3. Denizcilik lisesindeyim ve 12.sınıfa başlayacağım ama ygs ve lys hakkın neredeyse hiçbirşey bilmiyorum hangi sınavlara gireceğim yardımcı olursanız sevinirim

  • Öncelikle konuyu baştan sona okuyun, denizcilik lisesinde hangi bölümdesinisiz? sayısal, sözel, eşit ağırlık? Bunlardan birisini belirledikten sonra konuda yazılan sınavlara bakın. YGS zaten tek sınav, herkes giriyor ve sınavdaki tüm soruları çözüyor. LYS’de ise çok sınav var. Hangi sınava gireceğinizi siz seçiyorsunuz. Seçim yaparken olmak istediğiniz meslek hangi bölümden alıyorsa; mesela bilgisayar mühendisliği diyelim, sayısal puanınız yüksek olursa bu bölüme girme şansınız yüksek olur o yüzden LYS1 ve LYS2 bölümlerine girmelisin.

 4. bu sene lise sonum lys ve ygs hakkında hiçbi bilgim yok eşit ağırlık sınıfındayım neye çalışmalıyım hangi konuya bide hangi sınavlar benim için yardım ederseniz çok iyi olur.

  • konuyu baştan sona bir okuyun. Öncelikle YGS ye herkes girecek. YGS’deki bölümlerden mesulsunüz. LYS ise sizin sahip olmak istediğiniz mesleğe göre değişiyor. Geçen yılın yerleştirme puanlarına bakın, sizin üniversitede okumak istediğiniz bölümler genel olarak mesela LYS-3 puanıyla alıyorsa, LYS-3’de çıkan bölümlere ağırlık verin.

 5. Ben lise sonum bu sene sınava giricem ve büro yönetimi okuyorum bunun için hangi derslere çalışmalıyım bölümüme daha puan gelmesi için YGS ve LYS de

 6. Ek yerlestirme puanım 308 İHL mezunuyum  ilahiyat istiyorum .yerlesemedim.  ebelik  için  bölüm değiştirsem  ayrı puan türlerinden  sınava girmem gerekiyor. benim.için en uygunu sizce nedir? Bi de lys 4 de din sadece sorularıni mi czmeliyiz . Felsefe ve mantık çözerek  puan alirmiyiz. ?  

 7. Ben liseden 16 yıl önce mezun olup makina mühendisliği okudum. Şimdi yeniden sınava girip sınıf öğretmenliği okumak istiyorum. 16 yıl içinde her şey değişmiş. Ben sınıf öğretmenliği kazanabilmek için YGS’de her dersi cevaplamak zorunda mıyım? Hangi LYS’lere girmem gerekiyor? Hepsine girmem şart mı?

  • YGS’de tüm soruları tüm öğrenciler çözmeesi gerekiyor. LYS’de ise tabloya bakın, Sınıf öğretmenliğine TM-2 puanıyla giriliyor bu yüzden TM-2 puanınıza etki eden LYS sınavlarına girin.

 8. Hocam ben 10.sınıfım seneye sayısal seçeceğim inşallah ilerde de matematik öğretmenliği istiyorum lys nin hangi bölümlerine gireceğim teşekkür ederim şimdiden

  • İlköğretim matematik öğretmenliği MF-1 puan türüyle alım yapmaktadır. Sayısal öğrenciler LYS-1 ve LYS-2 sınavlarına mutlaka girmelidir. MF-1 puan türünden yüksek almak için bu sınavlara gireceksiniz. Tabi YGS’den yüksek almayı unutmayın. Toplam puan hesaplanırken YGS’nin de etkisi olacak.

  • YGS’de ingilizce soruları yok. YGS’de ingilizceden sınava girmeyeceksiniz. LYS’de ise siz sayısalcı olduğunuz için LYS5(Yabancı Dil) sınavına girmenize gerek yok. Kafan rahat olsun

 9. Açık lise mezunuyum bu yıl ygs ye giricem ama ne ygs ne de lys hakkinda bilgim yok hukuk okumak istiyorum böyle bir hakkim var mi varsa nasil bir yol izlemeliyim her iki sinavda da bilgilendirir misiniz lutfen. Teşekkür ederim şimdiden ilginiz için

  • Açıktan liseyi bitirdi iseniz hem YGS, hem LYS girebilirsiniz. Hukuk okumanızda da hiçbir engel yok. Önce YGS sınavına kesin girmeniz gerekiyor. Sonra ise üniversitede hangi bölümü okumak istiyorsanız o bölümün hangi puan türünden aldığına bakın (TS-1 mi,TM-3 mü gibi). Puan türünüze göre hangi iki LYS sınavına gireceğinize üstteki konudan ya da yorumlardan yararlanarak bakın.

 10. Hocam ben zihinsel engelliler öğretmenliği bölümüne gitmek istiyorum.bu mesleğin önü açıkmı ve bu bölüm için hangi sınavlar şart

  • Zihinsel engelliler öğretmenliği bölümü okuyabilmek için YGS’ye girmenizz gerekiyor. Zihinsel engelliler öğretmenliği bölümü YGS-4 puan türüyle alım yapmaktadır. LYS’ye girmenize gerek yok ancak benim tavsiyem LYS’ye dönük bir kaç hedef daha koyun ve LYS sınavlarına da girin.

  • Merhaba. Hukuk Fakültesi’nde okuyabilmek için YGS ve LYS sınavlarına girmeniz gerekiyor. Hukuk Fakülteleri’ne öğrenci alımları TM-3 puanı ile yapılmaktadır. Bu yüzden LYS-1 ve LYS-3 sınavlarına mutlaka girmelisiniz.

 11. merhaba öncelikli sorum , ygs’den 2 yillik tibbi sekr.bölümü ve diyaliz düsünüyorum.. suan ki sisteme gore lys’e girmem gerekir mi tercih yapabilmem icin?4 yillik dusunmuyorum. bi diger sorum da bu bölümler icin agırlıklı olarak derslerden kac net yapmam gerekiyo bilgilendirir misiniz. simdiden cok tesekkur ediyorum..

  • Tıbbi Sekreterlik veya Diyaliz bölümü YGS ile alım yapıyor. O yüzden sadece YGS sınavına girmeniz yeterli. LYS’ye girmenize gerek yok ancak benim tavsiyem bölümünüze uygun LYS sınavlarına da girin, şansınızı deneyin çünkü belki sonradan başka bölüm okumayı düşünebilirsiniz.

 12. Ben geçen yıl sayısaldan mezun oldum bu yıl eşit agırlıktan girmek istiyorum girebilirmiyim girebilsemde ösymde değiştirmem gereken yer varmı

  • Alan dışı tercih yapınca puan düşmez. TM olan bir öğrenci MF bölümlerden tercih yapabileceği gibi liseden hangi bölümden mezun olursanız olun LYS’de farklı bölümlere yönelebilirsiniz. Eski ÖSYM üniversite sınav sisteminde bir öğrenci mezun olduğu bölümün dışında tercih yapınca puanı kırılıyor ve düşük katsayı ile çarpılıyordu ama YGS ve LYS hayatımıza girdiğinden beri katsayı kalktı.

  • Siz YGS ve LYS sınavlarına girdikten sonra hangi puanlarınızın yüksek olduğuna bakarsınız, istediğiniz alana yönelebilirsiniz. Lisede iken bölümünüz ne olursa olsun artık alan dışı tercih mümkün.

  • Hayır zorunda değilsiniz. üniversitede okumak istediğiniz bölüm hangisi ise ona göre gireceğiniz sınavları belirleyebilirsiniz. Alan dışı sınavlara girilebiliyor artık.

  • Hukuk Fakültesi’nde okuyabilmek için YGS ve LYS sınavlarına girmeniz gerekiyor. Hukuk Fakülteleri’ne öğrenci alımları TM-3 puanı ile yapılmaktadır. Bu yüzden LYS-1 ve LYS-3 sınavlarına mutlaka girmelisiniz.

  • Bölümünüz ne olursa olsun YGS’de tüm soruları çözmeniz gerekiyor. YGS öğrencilerin genel bilgisini ölçmeye yarayan ve aşırı detaylara girmeyen bir sınavdır. FEN genel bilginizin ölçülmesi için YGS’de fen’den sorumlu olacaksınız.

 13. Ygs de ister mf ister Tm olsun herkes Tm ve mf de işlenen derslerden sorumlu olup bütün soruları cözeceksiniz demekte ne oluyo boş bırakmıyacakmıyız hiç?

  • yani tüm sorulardan sorumlusunuz demek istiyorum, tabiki boş bırakabilirsiniz. Hem YGS hem LYS’de istediğiniz sorudan başlayabilir, istediğiniz soruyu boş bırakabilirsiniz.

  • Herhangi bir YGS puan türünden barajı geçmeniz, LYS’ye girmek için yeterli olacak. Örneğin 5 tane YGS puan türünden barajı geçemediniz, 1 tanesinden geçtiniz, LYS’ye girebilirsiniz.

  • Üniversitede okumak istediğiniz bölüm hangisi ise ona göre gireceğiniz sınavları belirleyebilirsiniz. Alan dışı sınavlara girilebiliyor artık. Yani lisede hangi bölümü okuduğunuzun önemi yok, istediğiniz üniversite ve meslek hangisi ise o sınavlara girmekte özgürsünüz. puan kırılmıyor. ama nacizane tavsiyem; madem veterinerlik okumak istiyorsun o zaman MT bölüm oku lisede, neden TM istiyorsun ki. MT seni daha iyi yetiştirir ve veterinerliğe hazırlar.

 14. Ya bnm aklim cok karsti bide bastan anlatrmi biri bna sinava girdim diyelim snra ne olck ne yapmaliym ozel yetnk sinawinada girmek icn ayri kayt gerekiyomu

 15. ben lisede fen bölümünden mezunum. ama üniversitede sözel ve eşit ağırlık puanı isteyen bölümleri seçmek istiyorum.bu mümkünmü? eger mümkünse dezavantıjım varmı puanlamada? ve sınavda ilk olarak ygsde hangi dersin sorularına ağırlık vermem gerek. 2. olarak lysde hangi dersin sorularına ağırlık vermeliyim.

  • Lisede hangi bölüm olursan ol LYS de istediğin sınavdan girebilirsin puan kesilmiyor. Ama sonuçta lise seni sayısal ağırlıklı yetiştiriyor. Mantığa ters bir durum. Yine de hangi alanda daha başarılı isen kendini ayarla.

 16. Ben lise sondayim ygsye girdim fakat çocuk gelişimi okuyorum universitede bu bölümü okumak istemiyorum odyometri istiyorum bunun icinde YGS 1 den girmem gerekiyor.sonuclar daha açıklanmadı lysde odyoloji var odyometri yok odyoloji de tm3 den aliyo ama öncesinde lys1 ve 2 ye mı girmem gerekiyor

 17. Merabalar.. Ben acik liseden mezun oldum ve ygs’ye girdim hesaplamalarima göre baraji geciyorim lys girebilirim acik iniversiteye kayit olmak icin lys den en az kac puan almam gerekiyor? Normalde lys ye girmek gerekmiyordu zorunlu degildi ama yeni bir sistem cikti ve hicbir yerde dogru dürüst bilgi yok bilgisi olan varsa bu konuyla ilgili cok sevinirim yardimci olursaniz