YGS Başvuruları 5 Ocak’ta

Lise 4 öğrencileri için zorlu bir sınav maratonuna az kaldı. YGS (Yükseköğretime Geçiş Sınavı) başvuruları 5 Ocak 2014 tarihinde başvurular başlıyor. Son başvuru tarihi ise 19 Ocak 2014. LYS’ye girmek isteyen adayların YGS’ye mutlaka katılmaları gerekiyor.

YGS ve LYS Merak Edilen Tüm Sorular ve Cevaplar

YGS nedir? LYS nedir? YGS ve LYS sınav süreleri ne kadardır? YGS Puan türleri nelerdir? LYS Puan türleri nelerdir? YGS’de hangi dersler var? LYS’de hangi dersler var? Hangi konular var? YGS baraj puanı kaçtır?

Merhaba değerli ziyaretçilerimiz.

Tüm soru ve cevaplarınıza mümkün olduğu kadar cevap vermeye çalışacağım.

ÖSYM (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi) tarafından gerçekleştirilen lisansüstü (üniversite) sınav sistemi sürekli olarak değişmektedir. Önceleri öğrenciler tek sınava girerken artık YGS ve LYS olmak üzere iki sınava girmektedirler. Ayrıca LYS alt bölümlere ayrılarak öğrencilerin alanlarına göre girebilecekleri sınavlar belirlenmiştir. Okulsayfam sitesi farkıyla kafanıza takılan tüm soruları cevaplamaya çalışacağız.

YGS Nedir? YGS Ne Demektir? YGS Açılımı Nedir?

YGS açılımı “Yükseköğretime Geçiş Sınavı” demektir. Yükseköğretim, ülkemizde 2 yıllık meslek yüksek okulu bölümleri anlamına gelmektir. Üniversitelerin 2 yıllık bölümlerinde okumak isteyen adaylar sadece bu sınava girerler.

Üniversitelerin 4 yıllık bölümlerine yerleşmek isteyen adaylar da bu sınava girmek zorundadırlar. 4 yıllık bölümlere yerleşmek isteyen adayların YGS puanının yüzde 40’ı ortalamaya katılır. LYS puanının ise yüzde 60’ı ortalamaya katılır. 2 yıllık bölümlerde okumak isteyen adayların YGS’ye girmeleri yeterlidir. Özel durumlar ve şartlar için lütfen başvuru ve yerleştirme kılavuzunu inceleyin.

YGS Puan Türleri

YGS’nin alt puan türleri eski sistemle karşılaştırıldığında, YGS-1 ve YGS-2 ”Sayısal”, YGS-3 ve YGS-4 ”Sözel”, YGS-5 ve YGS-6 da ”Eşit Ağırlıklı” puan türlerine karşılık geliyor.

Devamı:

YGS ve LYS Merak Edilen Tüm Sorular ve Cevaplar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here