Hepimizin bildiği gibi yemek yemek vücudumuz için en önemli eylemlerden biridir. Peki, bu hayati eylemi aniden bırakırsak yani Yemeyi Bırakırsak Vücudumuzda Ne Olur, zamanla vücudumuzda ne gibi değişiklikler olacağını hiç düşündünüz mü?

Yemek yemeyi bir anda bırakırsanız, vücudunuzda 6 saat boyunca her şey normal bir şekilde devam eder. Bu süreç sırasında, yediğiniz yiyecekler sindirilir ve elde edilen enerjileri boşa harcamaya başlarsınız. Daha sonra gıdalardan alınan enerji kullanıldığında karaciğerde depolanan glikojenler glikoza dönüştürülerek vücudun tüm organlarına gönderilir. Sadece beyin bu glikozun % 25’ini kullanır. Zamanla glikojen miktarı azaldıkça beyin alarm moduna geçer ve hem aç hem de sinirli olmaya başlarsınız.

Yemeyi bırakırsak vücudumuzda ne olur sorusunun cevaplarından biri de glikojen kaynakları tüketildiğinde vücutta yağ yakımı başlar. Bu vücut için harika olsa da beyin için tercih edilen bir durum değildir. Oluşan uzun yağ asitleri ile ihtiyaçlarını göremeyen beynimiz bu asitlerin parçalanmasını emreder ve keton molekülleri ortaya çıkar.

Keton nedeniyle açlık nedeniyle ağız kokusu oluşur. Neyse ki beyin bu molekülleri kullanarak işini yapmaya devam ediyor ama artık her şey pudra pembesi değil. Bu moleküller beynin ihtiyaç duyduğu enerjinin ancak% 75’ini karşılayabilir. Daha sonra beynin çalışması yavaşlar, algılar bozulur, odaklanma sıkıntıya girmeye başlar ve baş ağrıları yaşanır.

Yemeyi Bırakırsak Vücudumuzda Ne Olur

Sadece fiziksel değil ruhsal sorunlar da yaşanmaktadır. Psikolojik olarak zayıflamış kişi sağlıklı kararlar verme yeteneğini kaybeder, saldırganlaşır, duygusal travmalar yaşar, sabırsızlanır. Saatler ilerledikçe bu etkiler giderek daha belirgin hale gelir.

3. günün sonunda isyan bayraklarını açan beyniniz gözleri karartır ve vücudunuzdaki proteinlerin parçalanmasını emreder. Bu dönemde amino asitler proteinlerden üretilir ve glikoza dönüştürülür. Kaslar solmaya başlar ve kemikler zayıflar.

4. günden itibaren bağışıklık sisteminizin mineral ve vitaminlerden yoksun tüm unsurları iflas etmeye başlar. Bazı virüsler ve bakteriler bu ortamdan yararlanarak birçok enfeksiyona neden olabilir. Ağız çevresinde uçuk ve ağızda aft oluşabilir. Kısacası Yemeyi Bırakırsak Vücudumuzda Ne Olur sorusuna çok şey olur cevabı vermek isteriz.

10. güne kadar organlarınız yavaş yavaş alarm zilleri çalmaya başlar, vücudunuzdaki tüm yağ dokusu enerji amaçlı kullanılmaya çalışılır. Bu dönemde kardiyak ölümler meydana gelebilir.

Artık 3-10 hafta arasındaki dönemde ölüm kaçınılmazdır, bu süreçte ne kadar dayanacağınızı belirleyen en önemli iki faktör vücudunuzdaki su oranı ve yağ oranıdır. Dolayısıyla, yemiyor olsanız bile düzenli olarak su içebilirseniz ve zaten zayıf bir insan değilseniz, açlığa daha uzun süre dayanabilirsiniz; Elbette başka hastalığınız yoksa.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz