deniz kenarı

yaz tatili

Yorucu bir senenin ardından tüm öğrenciler tatile girdi. Bazı öğrenciler için tam olarak tatil denilemese de en azından genel anlamda tatil moduna geçildi diyebiliriz. Anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise, üniversite derken yaz tatilleri bizim için ilaç gibi geliyor. Şimdi öğrenciler ve öğretmenler okul maratonunu tatille taçlandırma telaşında.

Yaz Tatili Nasıl Değerlendirilir?

Yaz tatilinizi mutlaka bölümlere ayırın. Hem dinlenin hem eğlenin hem de tatili boş geçirmeyin. Zira 3 ay gibi bir tatil süresinden bahsediyoruz, bu tatilin tamamını sokak futboluna veya internet kafeye, gezmeye, deniz kenarına ayırmamalıyız. Üniversite dahil toplam okul yılını hesap ettiğimizde toplam 16 yıl okuyoruz. 16 yılda ne kadar yaz tatili yaptığımızı şimdi daha iyi anlayabiliyoruz öyle değil mi?

Yaz Tatilinde Yapılması Gerekenler

– Denize gidin, suyun tadını çıkarın.
– Gezin, güzel yerleri hatta mümkünse daha önce görmediğiniz mekanları görün.
– Aileniz ile pikniklere gidin. Bu konuda ailenizi ateşleyen siz de olabilirsiniz.
– Uykunun tadını çıkarın, internetin tadını çıkarın, kısacası eğlenin.
– Kendinize eğitici bir yol çizin. Hangi alana ilginiz varsa kendinizi geliştirin. Örneğin müziğe ilginiz varsa gitar-bağlama-ney v.b. kursuna gidin; spora ilginiz varsa sabah spor koşuları yapın ya da fitness yapın zinde kalın; İngilizceye ilginiz varsa turistlerle muhabbet edin; web tasarıma ilginiz varsa web tasarım kurslarına katılın; Kur’an öğrenmek istiyorsanız kurslara katılın. Kısacası ilgi duyduğunuz ve yapmak istediğiniz hususlarda başta kurslara katılmak olmak üzere kendinize bir yol seçin.
– Akrabalarınızı ziyaret edin. Amcanızın, dedenizin, yengenizin ellerini öpün.
Bu kadar. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here