Yüksek geliri olan bir ailenin öğrenci ferdi değilseniz, hem okul hayatınızı hemde iş hayatınızı aynı anda devam ettirme zorunluluğu yaşayabilirsiniz. Yaz Döneminde Çalışılacak Yerler hakkında son zamanlarda fazlasıyla araştırma yapılıyor. Bunun nedeni ise, bir çok firma Part-Time yani yarı zamanlı çalışacak personel alımı yapmıyor. Kısacası bir işletme uzun vadede çalışacak olan personeli daha çok ister. Neden diye sorarsanız, sürekli personel değişikliği yapmak ekstra iş fazlalığı demektir. Sigorta giriş çıkışları, personelin uyum süreci, personeli tanıma gibi süreçler maalesef işletmeciler tarafından istenilen performansı alamaz. Bundan dolayı sağlam ve gerçekten işe ihtiyacı olup uzun süre çalışmak istediğini belli eden kişilerle çalışmak isterler.

Kısa Dönem İş Bulmak İçin Neler Yapılması Gerekir?

Örneğin okullar tatil oldu ve 3 aylık bir iş hayatınız olsun istiyorsunuz. Başvuru yapacağınız işletmelere kesinlikle ”üç ay çalışıp daha sonra işi bırakacağım” dememelisiniz. Uzun vadeli çalışacağınızdan bahsetmez iseniz, istediğiniz zaman istediğiniz kriterde iş bulamazsınız. Aslında bu verdiğimiz bilgi ne kadar sağlıklı bilmiyoruz ancak editör olarak yıllarca kurumsal firmaların İnsan Kaynaklarında çalışmış ve personel alımlarında yetki sahibi olan birisi olarak bu yazdıklarımızı yapmadığınız takdirde, iş bulma ihtimali %75 azalacaktır. İş görüşmelerinde neler yapabileceğinize ve hangi tür iş yerlerine başvuru yapabileceğinize dair bilgilendirme yapalım.

İş Görüşmelerinde Nasıl Davranılmalı

Öncelikle iş görüşmelerinizde dış görünüşünüze fazlasıyla önem göstermeniz gerekmektedir. Eğer kurumsal bir firmada işe başlayacaksanız, firmanın otoritesine göre giyim tarzınızı belirlemeniz gerekiyor. Örneğin giyim sektöründe başvurular yapacaksanız;

Vakko mağazasına başvuru yapacağınız da tabiri caizse jilet gibi giyinmelisiniz. Temiz kunduralar, casual pantolon veya modern kumaş pantolon, üzerine yine modern bir gömlek triko giymeli ve o şekilde başvuru da bulunmalısınız.

Bershka firmasına iş başvurusu yapacaksanız, biraz daha hafta sonu kıyafetleri tercih edebilirsiniz. Yırtık jean pantolon ve döneme göre üzerinize sweet ya da t-shirt giyerek başvuru yerine gidebilirsiniz.

Aslında burada verdiğimiz örnekler nereye başvuru yapacaksanız oranın stiline uygun görünmeniz gerekmektedir. Bir kafeterya da garson olarak mı çalışmak istiyorsunuz? Önünüze önlük takıp gitmeyeceksiniz tabi ki! Sadece kurumsal firmalar da ya da bir holding’de okuduğunuz bölüme uygun bir pozisyonda personel açığı varsa, buralara yataktan kalktığınız gibi gitmemelisiniz. Tüm bu uyarılarımız neticesinde umarız istediğiniz iş imkanlarına sahip olursunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here