Yaygın eğitim kursları nelerdir?

Yaygın eğitimi öncelikle tanımlamamız gerekirse yaygın eğitim örgün eğitimle tamamen bağımsız olarak ya da örgün sistemde devam eden öğrencilere ya da mesleğini yükseltmek isteyenlere verilen bir halk eğitim sistemidir. Bu sistemsel planlı olarak yapılan bir formal eğitim sistemidir. Genellikle bu milli eğitim bakanlığına bağlı programlardır. Halk eğitim merkezlerimizde bu kurslara her vatandaşımız katılabilme hakkına sahiptir.

Peki, bu yaygın eğitim kursları nelerdir?

Halk eğitim merkezlerimizde verilen birçok alanda açılmış kurslarımız mevcuttur. Bunlardan bazıları şunlardır;

  •  Giyim kursları
  •  El sanatları kursları
  •  Müzik, resim, görsel sanat kursları
  •  Spor
  •  Kültür kursları
  •  Meslek kursları

Açık öğretim ya da sınava hazırlık kursları gibi birçok alanda bu gibi kurslar mevcuttur. Türkiye de bu kursların yaygındır genelde her ilde her ilçede kesinlikle mevcuttur. İnsanların kendini geliştirmede ve daha çok alanında uzmanlaşmasın da bu kurslar büyük bir rol oynar. Bu kurumlarda eğitimci olarak ta kendinizi geliştirip kariyerinizi yükseltmekte sizin elinizdedir.

Yaygın eğitim kursları nedir?

Kendini geliştirmek daha iyi bir seviyeye getirmek isteyen insanların en güzel desteklerini aldığı belli bir plan ve program çerçevesinde aldıkları genel eğitim kurslarıdır. Birçok alanda ülkemizin her yerinde kolayca ulaşabileceğiniz merkezleri bulunan bir sistemdir.

Bu yaygın eğitim sistemi ne zaman oluştu?

İlk olarak ülkemizde 1926 yılında halk terbiye merkezi olarak ortaya çıkmıştır daha sonra bu isimi değişiklik göstermiştir. Günümüzde ismi hayat boyu öğrenme olarak devam etmektedir.

Bu eğitimden kimler yararlanabilir?

Bu kursların her yaştan her statüden bireyler katılabilmektedir. Eğer 18 yaş altındaki bireylerde veli izniyle kurslara katılabilir. Ayrıca ilköğretim, ortaöğretim eğitimine devam edenlerde okul saatleri dışında bu kurslarımıza katılabilir. Ülkemizin vatandaşı olmayan kişilerde valilikten izin alarak bu eğitimlere girebilirler.

Peki, kayıtlar nasıl oluyor?

Size en yakın eğitim merkezine gidilerek bizzat kendi başvurunuzda gerekli belgeleri vererek hangi eğitim alanına katılmak istediğinizi belirterek bu eğitim kurslarına katılabilirsiniz. Bu belgeler şunlardır:

  •  Fotoğraf 1 adet vesikalık
  •  Nüfus cüzdanı fotokopisi
  •  Diploma ya da öğrenci belgesi

Bu belgeleri en yakın halk eğitim merkezine dilekçe olarak verirseniz onlar kursun açılacağı tarih ya da kurs hakkında sizi bilgilendireceklerdir. Bu belgelere ek farklı bazı belgelerde istenebilmektedir bu seçeceğiniz dal kurslarına göre farklılık gösterebilir.

Kurslar ne zaman başlamaktadır?

Kurslar genellikle 12-15 kişilik gruplar oluştuğunda başlanmaktadır. Bulunduğumuz yere göre değişiklik gösterebilir. Bu sayıyı eğer tamamlanmazsa kurs açılmama ihtimali söz konusudur.

Eğitimde belli miktar para veriliyor mu?

Milli eğitim bakanlığının koydu yönetmeliğe göre ücretsizdir kesinlikle para talep edilemez. Eğer durumunuz uygunsa bağış şeklinde para yatırabilirsiniz. Ama zorlama mümkün değildir bu konu hakkında da bazı şikâyetler mevcuttur. Ücret alıp bağış şeklinde yansıtıldığı şeklinde bir şikâyetler söz konusudur.

Kursiyer diplomasını ne zaman alır?

Kurs sırasında yapılan kurslarda 40 puan üzeri almanız dâhilinde size diplomanızı kazanmanız hak tanınır. Sınavı başarıyla tamamladığınızda 1-2 ay içinde sertifikanız elinize ulaşır.

1 Yorum

  1. Yaygın eğitim kursları olarak bizim şehirde Halk Eğitim merkezleri adı altında çeşitli kurslar var ve hepsi ücretsizdir. Belediyeler özellikle Büyük şehir belediyeleri bu işe el atmış durumda bu kurslara yazılmanın belirli tarihleri ve sınıf kontenjanları var genellikle resim, müzik, tiyatro, halk oyunları, bilgisayar, yabancı dil, yazılım gibi bir çok alanda eğitim veriliyor bu eğitimlerin sonucunda sınava tabi oluyorsunuz sınav da başarılı olanlara sertifikaları veriliyor ben bu kursların 3 tanesine gittim ve 3 sertifika aldım yeni kurslar açıldığında takip edip kurslara katılıyorum. Kendinizi geliştirmek anlamında çok güzel bir uygulama.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz