Son zamanlarda özellikle karantina sürecinde İnternet üzerinden alışveriş yapma oranı fazlasıyla arttı. Son veriler ele alındığında Türkiye’de bir yıl içinde yapılan toplam İnternet alışveriş miktarı, son iki aylık karantina döneminde ki alışveriş miktarı ile neredeyse aynı seviyeye geldi. Özellikle yurt dışı alışveriş siteleri üzerinden yapılan alışverişlerde kargo takip konusunda sorunlar yaşanabiliyor. Sabit kargo firmasıyla değil de, ilgili alışveriş sitesinde satış yapan bireysel satıcılar, istedikleri kargo firmasıyla ürün gönderimi yapabiliyorlar. Çoğu kargo firmasının tarafınıza ilettiği takip numarası Türkiye’de PTT kargo üzerinden takip edilirken bir kaç kargo markası var ki, takip etmek gerçekten zulüm diyebiliriz. İşte bugün onlardan birisi Yanwen Kargo takibi nasıl yapılır? Bu soruya detaylı cevap vereceğiz.

Yazı İçeriği

Yanwen Kargomu Nasıl Takip Ederim?

Başlıktan da anlayacağınız üzere Yanwen Kargo takip sistemi fazlasıyla garip. Neden diye soracak olursanız, ilgili yabancı siteden alışveriş yaptıktan sonra, satıcı tarafından tarafınıza iletilen kargo numarası maalesef ülkemizde takip edilemiyor. Bundan dolayı takipsiz kargo olarak isimlendiriliyor.

Ancak bunun bir çözümü yani Yanwen kargoyu PTT kargoda takip etme şansınız var. Birazdan aşağıda yer alan görsel anlatım ile nasıl satın aldığınız ürünün gelişinin takip edebileceğinizi aktaracağız. Ancak ufak bir önerimiz var ki, yurt dışından alışveriş yapacağınızda mutlaka satıcı ile hangi kargo firması ile göndereceğini öğrenin. Takipli kargo ile göndereceğini ileten satıcılardan alışveriş yapmanızı öneriyoruz. Dilerseniz resimli anlatıma geçiş yapalım.

Öncelikle Aliexpress ya da diğer alışveriş siteleri üzerinden ürün satın aldığınızda tarafınıza bir kargo numarası verilir. Bunu nasıl alacağın bilmeyen sanırım yoktur. O yüzden elinizde kargo numarasının var olduğunu düşünerek devam ediyoruz. Elinizde bulunan Yanwen kargo numarası ile Yanwen sitesine giriş yapıyoruz.

http://track.yw56.com.cn/en-US/

Yukarıda ki internet sitesine giriş yaptıktan sonra bizi aşağıda ki görüntü karşılıyor.

Yukarıda ki görüntüde gördüğünüz üzere kargo bilgilerini daha doğrusu takip kodunu gireceğiniz Track Number isimli bir alan var. Bu alana satıcı tarafından size verilen takip numarasını yazıyor ve aşağıda yer alan Search yani arama butonuna basıyorsunuz.

 

Yukarıda ki görselde de görmüş olduğunuz üzere arama butonuna bastıktan sonra Yanwen sitesi bize kargonun nerede olduğunu ve en son hangi tarihte güncelleme olduğunu gösteriyor. Ancak siz kargonuzu Yanwen üzerinden değil de PTT Kargo üzerinden takip etmek istiyorsanız, yukarıda dikdörtgen içine aldığımız kod, bizim ülkemizde PTT üzerinden yabancı kargo takibi yapmamıza olanak sağlayacak olan koddur. Bu kodu aldıktan sonra aşağıda ki PTT Kargo takip sayfasına gidiyoruz.

https://gonderitakip.ptt.gov.tr/

Yukarıda ki İnternet sitesine giriş yaptıktan sonra bizi aşağıda ki görselde yer alan, kargo bilgilerini girmemiz gerektiği alan karşılıyor. Buraya Yanwen tarafından ülkemizde takip edebilmemiz için verilen kargo takip numarasını giriyor ve sorgula diyoruz.

Yukarıda ki görselde yer alan ”Sorgula” butonuna tıkladıktan sonra artık kargomuz nerede ve ülkemizde hani şubede tutulduğuna dair bilgilere erişebilirsiniz. Not olarak belirtmek isteriz ki, alışveriş yaptıktan sonra size iletilen kargo takip numarası bir kaç gün Yanwen üzerinde çalışmayabiliriz. Yani kargonun durumu hakkında bilgi alamayabilirsiniz. Böyle bir durumda endişelenmenize gerek yoktur. Yaklaşık 4-5 gün içerisinde bilgi güncellemeleri yapılmaktadır.

Ptt kargo takip sayfasında ise almış olduğunuz ürünün Gümrük bedeli hakkında da bilgi sahibi olursunuz. Yanwen sitesi PTT kargo takip sistemine göre daha az bilgi verdiği için bu şekilde takip yapmanızı öneriyoruz.

1 Yorum

  1. Ben İnternet üzerinden özellikle yurt dışından kargo ile gelen ürünlere pek itimat edenlerdenim ülkemizde bile bir siteden aldığım üründen salatalık çıktı 🙁 psikolojim bozuldu her ürünü sıkıntılı olarak görür oldum takip olayı olmaması kötü ama PTT alternatifi olarak takip edilmesi hem iyi olmuş hem de güven sağlamış o taraflarda bezim olmamış yer imlerinde bu konuyu ekledim ileride yurt dışından ürün alırsam kargo takibi için siteyi kullanırım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz