Günümüzde yabancı bir dil öğrenmek istiyorsanız eğer, her şeyden önce bu dili neden öğrenmek istediğinizi bilmeniz lazım. Çünkü bu neden sizi güçlendirir ve vazgeçmenizi engeller yolunuza devam etmenize yardımcı olur hedefinize ulaşmanıza sağlar.

Hedefler Hayallerin Anahtarıdır

Hayatınızda her hangi bir konuda başarılı olmak istiyorsanız eğer, bir amacınızın olması gerek ve bu amacın da bir nedeni olması gerekiyor. Yabancı dili kariyerinizde ilerlemek için öğrenmek istiyorsanız veya kendi dilinizden başka bir dilde konuşmak istiyorsanız, hatta sırf kendinizi geliştirmek için bu dili öğrenmek istiyorsanız birçok kolay ve basit yolu vardır.Yabancı Dil Öğrenme’nin Püf Noktaları ise;

1) Yeni bir dil öğrenmenin en iyi yolu o dili konuşmaktır. Ana dili olan insanlar ile iletişime geçmenizde fayda var. Peki, nasıl diye sorarsanız eğer, günümüzde sosyal medya sayesinden bu pek de mümkün olmayan bir şey değildir. Bu yüzden kolayca insanlarla iletişime geçebilirsiniz.

2 ) Öğrenmek istediğiniz dili her gün çalışın kendinize bir not defteri tutun. Her gün beş kelime ile başlayın ve bunu arttırın kelimeler ile oynayın, basit cümleler kurmaya çalışın. Hafta bittiği zaman kendinize bir test yapın ve öğrendiniz kelimeleri günlük hayatınızda kullanmaya başlayın. Kelimelerinizi öğrenirken en iyi çalışma tekniklerini kullanarak daha hızlı öğreneceksiniz.

3) Filmler, diziler ve kitaplar en güçlü kaynaktır. En sevdiğiniz ve daha önce okuduğunuz kitabı öğrenmeye çalıştığınız dilde okuyun. Filmleri alt yazılı Türkçe değil, o dilin alt yazısıyla izleyin ve cümleleri not tutmaya çalışın. Çizgi filmler en güzel seçimdir.

4) Sözlük taşıyın, en etkisi olan kaynağınız sözlüktür. Bir kelimeyi araştırırken ve anlamaya çalıştığımız zaman sözlük ile aklınızda daha uzun süre kalır.

5) Hata yapmaktan korkmayın sürekli bildiklerinizi ve öğrendiklerinizi kullanın. Hata yaptığınız zamanda mutlu olun. Hatalar olmasa bir şey öğrenilmez.

6) Eğitim setlerinin de faydası olur. İyice araştırın ve en yaygın eğitim setleri ile beraber her gün ama her gün çalışın. Bir uzmandan daha hızlı ilerlemek için destek alabilirsiniz.

7) öğrenmeye çalıştığınız dilin, o dil de konuşan ülkeye gidin ve günlük hayatınızı orada geçirin, insanlar ile iletişime geçin. Bulunduğunuz ortamda her zaman daha hızlı yol kat edersiniz.

Kısa vadeli Hedeflerin Avantajı

Yukarıda ki tüm yollar çok verimli ve birçok insan tarafında denemiş. Ama bu yolları uzun vadede kullandığınız zaman sonuç alırsınız. Ancak uzun vadeli hedefler sizi günlük olarak motivasyon etmek için çok zor. Hedefinizi daha küçük hedeflere ayırın ve her hafta veya ay için daha küçük hedefler belirleyin, örneğin, “Bu gün 10 yeni kelime öğrenmek istiyorum” diyebilirsiniz. Hedefleri yazmak, onlara ulaşmanıza yardımcı olur. Banyo aynanız veya cep telefonunuzun ana ekranı gibi hedeflerinizi belirgin bir yere yazın. Ayrıntılı hedefler belirleyin ve ne kadar zaman öğrenmeyi planladığınızdan ziyade ne öğrenmeyi planladığınıza odaklanın. İyi bir hedef örneği, “Bu hafta spor ile ilgili 10 farsça kelime öğreneceğim.

3 YORUMLAR

  1. Yabancı dil bilmek insanın farklı kültürleri tanıması hiçbir özelliğini hiç bir konuda fikri olmadığı insan ile anlaşmasına olanak verecek harika bir şeydir. Yabancı dil öğrenmenin bence en basit yolu kelime ezberlemek ve sürekli öğreneceğiniz dili konuşan insanlarla beraber olmaktır. Mesela eşiniz yabancı olsa mecburen birbirinizi anlamak adına dil öğrenmek zorunda kalacaksınız. Dil kursları eğitim setleri hep hikaye kalıpları ezberle kelime hazneni geliştir sonra karşına bir yabancıyı al konuşmaya çalış.

  2. Yabancı dil öğrenmek hem çok zor hem de aslında istenirse yapılabilecek bir şey, altyazılı film izleyerek öğrendim bende 🙂

  3. Çok fazla pratik gerekiyor ama öyle tek başına değil, kurslarda bir süre sonra hep ingilizce konuşurlar pratikleri artması için 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz