XYZ Uzantılı Domainler Hakkında

XYZ Uzantılı Websitesi Kurmak

Herkese merhaba,
Google’un abc.xyz sitesini kurumsal holding anasayfası yapması sonrası .xyz uzantılı domainlerin de yaygınlaşacağını düşünmüştüm. Xyz domainler hakkında yanılmadığımı zamanla görmeye başladım. Yaşanan gelişmeleri değerlendirince bazı anektodları sizlerle paylaşmak istiyorum.
Bazı anektodlar bakış açınızı değiştirebilecek:

 • Google 2015 yılında abc.xyz sitesini kurdu. Kurduğunda neden xyz uzantısını seçtiklerini anlatan uzunca bir mektup yayınladılar. Mektup İngilizce ve halen anasayfada duruyor. XYZ alfabede son üç harf ve tüm dillerde karşılığı olan harfler. Evrensel olması nedeniyle seçildiği mektupta vurgulanıyor. Çok doğru bir tespit.
 • İngiltere’de Skype eski kurucuları Drone (insansız araç) işine girdiler ve şirket anasayfası olarak starship.xyz adresini belirlediler.
 • Gen.xyz/live adresinden popüler diğer sitelere bakabilirsiniz.
 • Yaptığım detaylı incelemeler uzantının .com .net ya da .xyz olmasının Google için önemli olmadığını, önemli olanın içerik ve seo çalışmaları olduğunu gösteriyor. Mesela Google’a “resim yükle” yazarsanız ilk sıralarda xyz uzantılı site göreceksiniz. Konu hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
 • Çinliler 4 Milyona yakın .xyz uzantı kaydetti. Bu da demek oluyor, Çinde .xyz siteler çoğalırsa dünya piyasasını da etkileyecektir.
 • Dünya geleninde ise 29 Haziran 2016 tarihi itibariyle 6 Milyondan fazla xyz uzantılı domain kaydedildi. Tabloya baktığımızda diğerlerine açık ara fark attığı görülüyor. Bunun sebeplerinden bir tanesi de xyz uzantılı domainlerin çeşitli zamanlarda yapılan kampanyalarda ucuz olarak satılması. Uniregistry, Namecheap, İsimtescil gibi sitelerde ucuz fiyatla xyz uzantılı domain kaydedebiliyoruz.

xyz and other domains

 • XYZ uzantılı domainlerin çok rağbet görmesini sadece ucuz olmasına bağlayamayız nitekim geçmiş yıllarda aynı ucuzluk .info uzantısı içinde yapılmıştı. XYZ’ye olan yoğun rağbetin temelinde Google’un abc.xyz hamlesi ve Çinliler’in 2015 yılında domain piyasasına gösterdikleri yoğun ilgi. Ekonomik anlamda refaha ulaşmış bir Çin toplumu, kendisine yeni bir alan olarak domain sektörünü seçti.

XYZ uzantılı websiteleri açmak için daha fazla beklemeyin. Ucuz kaydedilmesi nedeniyle kendinize 5 tane, 10 tane websitesi kurabilirsiniz. Yapma hocam o kadar siteyi nasıl yönetiriz diyenleri duyar gibiyim. Websitelerinizi wordpress tabanlı yaparsanız, üstüne jetpack eklentisini her sitenize kurarsanız; jetpack sayesinde tüm siteleri tek bir adresten yönetebilirsiniz.

Esenlikler dilerim.

Okulsayfam.com Yöneticisi

XYZ Uzantılı Domainler Hakkında” için 4 yorum

 • 17 Eylül 2016 tarihinde, saat 23:56
  Permalink

  Hocam bende güzel bir iki tane .xyz domain regledim bunları 2-3 yıl daha uzatacağım.

  Yanıtla
  • 15 Kasım 2016 tarihinde, saat 21:33
   Permalink

   mantıklı davranmışsınız. henüz çok değerli demek yanlış olur ama ilerleyen süreçte büyükk şirketlerin .xyz tercih durumuna göre piyasa belli olacak. 

   özellikle 3 ve 4 harfli ayrııca rakam xyz domainleri elinizde tutun. Çinliler ilgi göstermeye başladı.

   Yanıtla
 • 29 Ekim 2016 tarihinde, saat 23:52
  Permalink

  Bende ümitliyim , yani ümitli olmak istiyorum.

  Eğer .XYZ bu kadar ilginin dahada fazla karşılığını alırsa gerçekten çok iyi olacak.

  Birçok jenerik domain kaydetmek istiyorum ve bazılarını yönetmek , bazılarını satmak istiyorum.

  Yanıtla
  • 15 Kasım 2016 tarihinde, saat 21:34
   Permalink

   .com domainlerini tahtından etmek kısa sürede imkansız ve çok zor ancak .xyz nin daha değerli hale gelmesi .xyz kurucusu @DaniielNegari politikası, reklamları ve büyük şirketlerin tercihi ile mümkün.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir