Bugün bilgisayarımda işlem yaparken, çok fazla gereksiz dosyanın disklerimi kapladığını fark ettim. Bu yazımızda Windows gereksiz dosyalar nasıl silinir ya da gereksiz dosyalar nasıl tespit edilir. Bu konuya detaylı olarak değineceğiz. Biz Türklerde temizlik hastalığı var. İnanın bana pek çok ülkede insanlar bilgisayarlarını ya da telefonlarını kesinlikle temizlemiyor, bakımını yapmıyorlar.

Bizde ”Temizlik İmandan Gelir” sözü küçük yaşlardan itibaren empoze edildiği için Allaha şükürler olsun temiz bir toplumuz. Hatta bununla ilgili Hindistan gibi ülkelerde ki yaşamları youtube üzerinden incelemenizi tavsiye ederim. Konu konuyu açmasın ve bizde asıl olan konumuza geçiş yapalım.

Yazı İçeriği

Windows Gereksiz Dosyaları Tespit Etme

Öncelikle size tavsiyem şudur ki, bu işi yapan bazı programlar var. Cleaner programları diye aratırsanız arama motorunda fazlasıyla bilgisayar sistemini temizlediğini iddia eden program bulursunuz. Bu programlardan uzak durmanızı öneriyorum. Peki neden?

Baktığınızda windows işletim sistemine sahip olan bilgisayarlar aynı gözükse de kişiselleştirilen cihazlar oldukları için kullanıma göre değişiklik gösterir. Yani arkadaşınız ile sizin bilgisayarınız kullanım şekline göre aynı artık dosyaları bırakmaz. Bu nedenle, bu programlar sadece belirli kalıntı dosyaları temizler. Burada ki kritik nokta ise, bu programlara vereceğiniz komutlar ile sistemde ki işinize yarayan dosyaları da bilmeden silmenize olanak tanır.

Windows için silinmemesi gereken önemli bir güncelleme dosyasını bu programlar kalıntı dosya olarak görür ancak sistem için çok önemli olan bir dosyayı silmesi, tüm verileri kaybetmenize, Windows yazılımın tamamen çökmesine neden olabilir. Bu arada Laptop Performansı Nasıl Arttırılır başlıklı konumuza da bu yazıyı okuduktan sonra göz atabilirsiniz.

Gereksiz Dosyalar Nasıl Silinir?

Windows gereksiz dosyalar nasıl silinir sorusuna gelecek olursak, bu işlemi manuel olarak yapmamız gerekiyor. Öncelikle;

Klavyenizde Windows tuşu + R tuşuna basın.

Açılan Çalıştır penceresinde temp yazın enter basın.

Çıkan klasörlerdeki tüm dosyaları seçip silin.

Gereksiz Dosyalar Burada! %temp% Klasörü

Klavyenizde “Windows tuşu + R” tuşuna basın.

Açılan “Çalıştır” penceresinde “%temp%” yazın enter basın. (Dikkat edin önceki işlemden farkı yüzde ”temp” yüzde yazdık burada)

Çıkan klasörlerdeki tüm dosyaları seçip silin.

Windows 10 Detaylı Temizlik

Burada anlatacağımız işlem ise sadece windows 10 işletim sistemi kullananlar için geçerlidir. Öncelikle bilgisayarımızın sağ alt köşesinde, saatin yanında bulunan bildirim butonuna basıyoruz. Daha sonra Tüm ayarlar bölümüne tıklayalım.

Windows Gereksiz Dosyalar Nasıl Silinir?

Tüm ayarlar bölümüne geldikten sonra karışımıza çıkan seçeneklerden sistem bölümüne giriş yapıyoruz. Windows Gereksiz Dosyalar Nasıl Silinir konusunun belki de en detaylı ve en köklü temizliği burada başlıyor. Aşağıda ki görselde yer alan depolama bölümüne giriş yapıyoruz.

Depolama alanına giriş yaptıktan sonra kısa bir süre verilerin hesaplanması için beklemeniz gerekiyor. Yukarıda ki görselde de gördüğünüz üzere geçici dosyalar bölümünde 20 gb boyutunda gereksiz dosyalar bulunmakta! Burada ki dosyalar nelerdir ondan kısaca bahsedelim.

Bildiğiniz üzere Windows 10 son çıkan ve sürekli güncellenen bir işletim sistemidir. Sisteme gelen güncelleme dosyaları güncelleme yapıldıktan sonra silinmez. Bu dosyalar diskinizde saklanır. İşte burada geçiçi dosyalar içeriğinde en çok yer kaplayan bu dosyalardır.

Yukarıda ki görsel de gördüğünüz üzere sistemde yer kaplayan gereksiz dosyaların listesini görebilirsiniz. Örnek olarak eğer windows 10 son güncellemesi yaptığınızda yapılan güncellemeyi beğenmediğiniz takdirde, bir önce ki sürüme geri dönüş yapma şansınız bu dosyaları silmezseniz olabiliyor. Ancak yapılan windows güncellemesi hiç bir sorun teşkil etmedi ve sizi memnun ettiyse, eski güncelleme dosyasının bilgisayarınız da kalmasının pek bir önemi yok. Bu arada windows 10 güncelleme asistanı ile sisteminizin güncel olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra bilgisayarınızı kapatıp açınız. Cihazınızda bariz hissedilir şekilde performans değişimi olmasa da diskinizde açılacak olan büyük alanlara yeni oyunlar yeni programlar kurabilirsiniz. Eğer performansın artmasını istiyorsanız, bu konuda yukarıda belirtmiş olduğum bilgisayar performans arttırma başlıklı konumuza göz atabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere Windows Gereksiz Dosyalar Nasıl Silinir hakkında detaylı bilgiler verdik. Bu işlemlerden sonra deneyimlerinizi bizimle paylaşırsanız çok seviniriz. Bu sayede bu işlemi uygulayacak olan diğer arkadaşlar da yararlanmış olur. Bu arada sizlerin de uyguladığı yöntemler varsa bizimle paylaşmayı unutmayınız. Bir sonra ki yazımızda görüşmek dileğiyle.

2 YORUMLAR

  1. Çok güzel bir yazı kaleme almışsınız. Bende %TEMP% Komutu ile önbellekte bulunan gereksiz dosyaları silerek güzel bir deneyim sağlıyorum. Windows hafızasında tüm işlemlerin logunu tutarak bir daha ki geri dönüşte zaman kaybetmemek adına açılış yolu izi bırakıyor. Tabi bunu her program ve dosyaya yaptığında bilgisayarda yavaşlama ve neticesinde kalitesiz bir deneyim yaşıyoruz. TEMP komutu ile Shift + delete ile sildiğinizde geri dönüşüm kutusuna da atmadan direk silecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz