Son zamanlarda en çok aranan ancak ne yazık ki yeterli bilgilerin internet üzerinde olmaması nedeniyle bu yazıda windows bilgisayarı otomatik kapatma nasıl yapılacağını detaylı olarak anlatacağız. Aslında Windows işletim sisteminde yer alan komut istemine belirli komutlar yazarak bu işlemi kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Ancak bununla uğraşmak istemiyorum derseniz yazımızın devamında bizimde kullandığımız ve işini hakkıyla yapan bir programı da tanıtacağız. Ama öncesinde komut istemi üzerinden nasıl bilgisayarı otomatik kapatacağınızı gösterelim.

Yazı İçeriği

Komut istemi İle Windows Otomatik Kapatma

Bildiğiniz üzere Windows işletim sistemlerinde Başlat menüsü altında bulabileceğiniz komut istemi alanı mevcut bu alana erişim sağladıktan sonra şu işlemleri uygulayınız.

Çalıştır’ı açın ve çıkan yere ‘cmd‘ yazın. (Çalıştır’ı açmanın kısa yolu: Windows + R) kombinasyonudur.

CMD’yi açtıktan sonra ‘shutdown -s -f -t x‘ yazın. Fakat çok dikkat etmeniz bir konu var ki bunu yazdıktan sonra Enter tuşuna basmamalısınız.

Daha sonra yukarıda ki görselde gördüğünüz X yazan kısma bilgisayarın hangi süre içinde kapanmasını istiyorsanız o süreyi saniye cinsinden yazın. (Örneğin yarım saat için shutdown -s -f -t 1800) Ardından Enter tuşuna basın.

Tüm bu işlemler bittikten sonra belirttiğiniz süre sonunda bilgisayarınız otomatik olarak sonlanacaktır.

Özellikle yaz aylarında bilgisayarda ki canlı yayınları izlemek, ya da film izlerken uyumak gibi bir huyunuz varsa, veya belirli bir işlem sonrasında bilgisayarın otomatik olarak kapatılmasını istiyorsanız, yukarıda ki işlemi yapabilirsiniz. Ben bununla uğraşmak istemiyorum diyorsanız, o halde sizin için bu işlemi otomatik olarak yapacak bir programdan bahsedeceğiz.

Wise Auto Shutdown

Wise Auto Shutdown programı sade arayüze sahip, bilgisayarınızda belirlediğiniz saatte kapanmasına olanak tanıyan bir programdır. Programı Google arama motoru üzerinden arayarak ücretsiz sürümüne erişebilirsiniz.

Yukarıda ki görselde de gördüğünüz üzere Programda bir çok seçenek mevcut ve bu seçeneklerden size en uygun olanını seçip bilgisayarınıza komut verebilirsiniz. Program görevini başarıyla gerçekleştirip bilgisayarınızı belirlediğiniz sürede kapatacaktır. En çok aranan konulardan biriside Bilgisayarın belirlenen zamanda açılmasıdır. Bilgisayarı otomatik açma programı henüz geliştirilmemiş olup böyle bir yazılım henüz piyasada bulunmamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz