Gün geçmiyor ki yeni günlere yeni kaoslarla uyanmayalım. Son 2 gündür insanlar Whatsapp sözleşmesi nedir sorularını araştırıyor ve herkesin düşündüğü tek bir konu var. Whatsapp gizlilik sözleşmesi güncellemesi ile hangi haklardan mahrum kalacağız? Öncelikle sizlere bu durumu bir editör olarak en iyi anlatacak kişilerden birisi olduğumu düşünüyorum çünkü, hem burası hem de diğer web projelerimizde gizlilik sözleşmesine yer vermek zorunda olduğumuzu belirtmek isteriz. Nedir bu gizlilik sözleşmesi? Gelin bu konuya biraz değinelim.

Bir internet sitesinin legal bir platform olduğunu niteleyen politika sayfalarıdır. Yani kötü niyetli siteler sitelerinde gizlilik politikalarına yer vermezken, temiz siteler ziyaretçiler üzerinde hangi işlemleri yapabileceklerini gizlilik sayfalarında açıkça anlatırlar. Ziyaretçiler gizlilik politikası sayfasına girer ve ziyaret ettiği sitenin ziyaretçi üzerinde ki haklarını öğrenirler. Whatsapp sözleşmesi ise tam olarak böyle bir şeydir. Dilerseniz örnek olarak buradan okul sayfam gizlilik sözleşmesi sayfasına ulaşabilirsiniz.

Bir web sitesine girdiğiniz andan itibaren o sitenin gizlilik sözleşmesi varsa onu kabul etmiş sayılırsınız. Detaylı bir örnek vermek gerekirse, gizlilik sözleşmemizde yer alan, ”İdari kurumlar ve adli merciler tarafından tarafımıza iletilen talepler ve emirler doğrultusunda kişisel bilgiler, Gizlilik Politikasına uygun olarak adli ve idari kurumlar ile paylaşılabilir.”

Gizlilik sözleşmemizde yer alan bu ibarenin açıklaması şudur. Her internet sitesinin yaptığı gibi, siteyi ziyaret eden kullanıcıların ip bilgileri gün saat, site içerisinde yaptığı her işlem kayıt altına alınır. Sitemizde yer alan konulara yapılan yorumlarda Türkiye Cumhuriyeti hukukuna aykırı yorumlar varsa, ilgili merciler talep ettiği taktirde bilgileri verilir. Peki Whatsapp sözleşmesi neden bu kadar tepki çekti? Biz internet siteleri ile arasında ki fark nedir?

Whatsap Sözleşmesi ile Hangi Tehlikeler Bizi Bekliyor?

Akıllı cep telefonları kuşkusuz hayatımızın en kritik noktalarında yer alıyor. Cep telefonlarına olan ilgimiz ise içeriğinde ki güncel mobil uygulamalar ve oyunlar sayesinde oluşuyor. Peki telefonumuzda yer alan mobil uygulamalar güvenli mi? Şunu belirtmekte fayda var ki, bu yazıyı yazan bir yazılımcı olarak mobil uygulama geliştirme konusunda fazlasıyla tecrübeliyim. Şunu bilmelisiniz ki, cep telefonunuzda ki her uygulama maalesef güvenli değildir.

Whatsapp Sözleşmesi Nedir? 2 Alternatif Uygulama!

Bilgisayarınızda tek bir tarayıcı ile internet gezintisi yaparken, telefonunuzda internet erişimine ihtiyaç duyan her mobil uygulamanın arka planında kendisine has tarayıcısı vardır. Yani internet erişimine ihtiyaç duyan her uygulama sizi rahatlıkla takip edebilir. Birazdan whatsapp alternatifi uygulamalar neler bahsedeceğiz ancak, şimdi Whatsapp Sözleşmesi neymiş? Gelin ona bakalım.

Whatsapp bilindiği üzere dünyada en çok tercih edilen iletişim ve haberleşme uygulamasıdır. Böyle bir kritere sahip olmak, yani en çok tercih edilen mobil uygulama olmanın yanında getirdiği bazı sorumluluklar vardır. Birincisi uygulama sahipleri olarak ilgili uygulamayı sürekli güncel ve sorunsuz tutmalısınız ki kullanıcılar uygulamayı kullanmaya devam edebilsin. Gizlilik sözleşmesinde uygulamanın gelişimi için istenen tüm izinlere tamam diyoruz. Ancak gizlilik sözleşmesinde yer alan bazı istekler var ki burada artık ”yavaş gel Whatsapp dayı” demek gerekiyor.

Whatsapp sözleşmesi içeriğinde yer almaması gereken, hatta ”ne alaka” diyeceğimiz bazı izinler yer alıyor. Otomatik olarak toplanan bilgiler başlığı altında bazı kritik noktalar yer alıyor. Gelin bunlar neler, göz atalım.

  • Konum Bilgileri: Burada Whatsapp Sözleşmesi içeriğinde ki en kritik maddelerden birisi diyebiliriz. Whatsapp sizin konumunuzu data alışverişi yapan firmalara satabilir ve bu firmalarda sizlerin konum adreslerinize kadar bilgi sahibi olabilirler.
  • Çerezler: Burada ise whatsapp üzerinden sohbetinize göre diğer reklamlı uygulamalarda sohbet içeriğinize göre reklamlar çıkacaktır. Örneğin bir arkadaşınıza köpek mama markası önerir misin yazdığınızda, tarayıcılarda ya da diğer uygulamalarda köpek maması reklamları yer alacaktır. Yani sizin üzerinizden kullanıcı odaklı reklam çalışmaları yapılacak ve bu sayede servetlerine servet katmış olacaklar.
  • Başkalarının Sizin Hakkınızda Sağladığı Bilgiler: Telefon rehberinizde ki tüm kişilerin iletişim bilgilerini ad soyad bilgilerinizi toplayıp bunları istedikleri zaman istedikleri kişilerle paylaşma hakkına sahip olacaklar.

Bu yukarıda belirtilenler sadece whatsapp sözleşmesi içeriğinde yer alan bir kaç başlıktır. Burada söz konusu olan ise gerçekten insanların kişisel bilgilerine ihlal yapılmaktadır. Peki whatsapp alternatifi uygulamalar neler? Gelin bunlara göz atalım.

Whatsapp Gibi Uygulamalar Var mı?

Whatsapp tarzı uygulamalar tabi ki bulunmaktadır. Hatta bu tarz tahmin edeceğinizden çok daha fazla uygulama var ancak biz bu yazımızda sizlere 2 adet uygulamadan bahsedeceğiz. Bunlardan ilki bir Türk uygulaması olan Bip uygulamasıdır.

Whatsapp alternatifi uygulamalar

Bip uygulamasında whatsapp uygulamasında olduğu gibi bilgileri ihlal edecek kadar sözleşme içeriği yoktur. Daha doğrusu gizlilik politikası vardır ancak kişisel bilgilerinizi ihlal edecek kadar istekte bulunmamaktadır. Ülkemizde çok yoğun kullanılan bir platform olduğu için iletişim kurmak istediğiniz insanlarla rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Whatsapp alternatifi uygulamalar listemizde ikinci sırada ise Telegram bulunmaktadır. Belki rahatsız olacaksınız ama bu uygulama bir Rus uygulamasıdır. Yaklaşık 2,5 yıldır hizmet hayatına devam eden bu uygulama, şuana kadar herhangi bir sorun yaratmadı diyebiliriz. En azından whatsapp kadar kullanıcıların özel hayatını su istimal edecek sözleşmeler önermedi.

Telegram şuan için Whatsapp alternatifi uygulamalar arasında en büyük rakip uygulama diyebiliriz. 2020 yılının nisan ayında yapılan açıklamaya göre 400 milyon kullanıcıya ulaştılar. Tabi ki son whatsapp olaylarından sonra katlanarak devam eden kullanıcı sayısında artış olmuştur. Burada bahsettiğimiz iki uygulama da sizlere whatsapp uygulaması ile yapabildiğiniz her özelliği, hatta daha fazlasını yapabilirsiniz.

Özellikle Bip uygulamasının yerli olması, yani Turkcell tarafından geliştirilmesi tercih etmeniz konusunda bir adım önde olabileceğini düşünüyorum. En azından olası bir problemde diyalog kurabileceğiniz, Türkiye’nin en köklü firmalarından birisi var. Bu kesinlikle çok önemli bir detay diyebiliriz. Whatsapp uygulamasını silmenize gerek var mı? Açıkçası mobil uygulama devleri zaten bizleri her şekilde izliyorlar. Yani bu olay aslında bundan önce de vardı. Sadece resmileştirmek adına böyle bir yola gittiler. Yapılanı tabi ki tasvip etmiyoruz ancak dediğimiz gibi kişisel verileri izleme çok öncesinden var olan bir durumdu. Bu konuda seçimi kendinizin yapmasında fayda var.

Whatsapp alternatifi uygulamalar arayışı içerisindeyseniz yukarıda ki iki uygulamayı mutlaka denemeli ve deneyimlerinize göre karar vermelisiniz. Hangisi size daha uygun geliyorsa, çevrenizde hangi uygulama daha çok kullanılıyorsa onu tercih etmenizde fayda var. Bu yazımızda sizlere gizlilik politikalarının ne olduğunu ve en çok kullanılan whatsapp uygulamasının zorlayarak kabul ettirmek istediği gizlilik sözleşmesine göz attık. Bir sonra ki yazı da görüşmek dileğiyle.

6 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz