Günümüzde en çok kullanılan uygulamalardan biri olan Whatsapp yüz binlerce kişinin işini çeşitli özellikleriyle kolaylaştırıyor. Uzun bir süre önce Whatsapp bilgisayar kullanıcıları için yeni bir özellik geliştirdi. Bu özellikle beraber kullanıcılar uygulamanın işlevini bilgisayara da yansıtabileceklerdi. Kullanım kolaylığı ve farklı avantajlarıyla çok sevilen bir uygulama haline gelen Whatsapp web, bilgisayar klavyesi sayesinde daha hızlı konuşulabilir hale geldi.

Lakin bilgisayara yansıtma işlemi sırasında yapılması gereken 2 işlemden biri olan qr kod okutmada pek çok kullanıcının sorun çektiğini görmekteyiz -diğer yapılması gereken işlem; telefonun bir internet bağlantısına bilgisayardaki uygulamayı kullanma işlemi süresince açık tutmaktır-.Bu sorun birtakım kontroller ve ayarlar ardından kolayca çözülebilmektedir.

Yazı İçeriği

Whatsapp Web Nasıl Kullanılır?

Telefonunuzu ilk defa bilgisayarınıza bağlıyorsanız yapmanız gerekenler;

 • Telefonunuzda Whatsapp uygulamasını açıp ayarlar kısmına girin.
 • Whatsapp Web/Masaüstü seçeneğini seçin.
 • Qr kodunu tara seçeneğini seçin.
 • Bilgisayarınızda Whatsapp/web sayfasına -uygulamasına- giriş yapın.
 • Karşınıza çıkan qr kodu telefonunuz aracılığıyla taratın.

Whatsapp Web Qr Kodu Okumuyor?

Qr kodu okutmak, yansıtma işlemi için gerekli olan iznin alınması anlamına gelir. Whatsapp webe qr kodsuz girişin mümkün olmadığı bilinmelidir.

Okutma işlemi yapılırken sorun yaşanıyorsa yapılması gerekenler işlemler;

 • Bilgisayarınızda uygulama haricinde bir tarayıcıdan giriş yapıyorsanız geçmiş kısmından verileri temizlemeniz gerekmektedir. Önceden başka bir kullanıcı giriş yaptıysa onun verileri devreye girer ve siz giriş yapamazsınız bu yüzden geçmişi temizlemek önem arz eder.
 • Bilgisayarınızdaki web uygulaması için açılan tarayıcıyı -uygulamayı- kapatıp yeniden açarak Whatsapp web sayfasına girin ve qr kodu tekrar okutmayı deneyin.
 • Telefonunuzda yer alan Whatsapp uygulamasını kapatıp yeniden açarak qr kodu tekrar taratın.
 • Qr kod okutmada kamera kullanılır bununla beraber kameranın temiz olması büyük önem taşır telefonunuzun kamerasının temiz olduğundan emin olun ve yeniden taratın.
 • Bilgisayarınızda Whatsapp web uygulamasına girdiğinizde monitörde herhangi bir leke olmadığına dikkat edin özellikle kodun bulunduğu alanın temiz olduğundan emin olun ve tekrar taratın.

1 Yorum

 1. Çok güzel bir makale kaleme almışsınız sonuna kadar okudum Whatsapp kullanımı çok yaygın her yerde her kullanıcı tarafında aktif bir şekilde kullanılıyor. Whatsapp güvenlik amaçlı QR kodunu sisteme entegre etti iyi de yaptı bilgisayarda işlerim varken telefonu yanıma almaya gerek kalmıyor telefon şarjda diğer odada iken ben tarayıcı üzerinden yine mesajlarımı yazışmalarımı görüyorum. Yazıya ek olarak bende şu bilgiyi izninizle vermek isterim kod ekleyip kullanmak çok güzel hepsi bir yana kişisel bilgisayarınız olmayan makinelerde kod girerek kod açtıysanız bu bilgisayarlarda mutlaka çıkış yapmalısınız. Çıkış yapmak için de telefonunuzun Whatsapp menüsünden Whatsapp web seçeneğine girip Tüm Cihazlardan Çık seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Bu durumda 3. şahıslar bilgilerinize ulaşamayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz