Whatsapp QR kod oluşturma, işinizi her anlamda kolaylaştırıyor. Birini arkadaş olarak eklemek istediğiniz zaman, tek tek numara girme diye bir şey kalmadı. Kişinin QR kodunu okutmanız yeterli. Aynı şey sizin için de geçerli.

Telefonunuzda oluşturduğunuz QR kodu okutmanız, birinin sizi eklemesi için yeterli olacaktır. Özelliğin bu kadar pratik olması ve telefon numaralarından kurtulmanızı sağlaması, kullanıcıların “Whatsapp QR kodum nerede?” sorularını sormasına neden oluyor.

Siz de Whatsapp QR kodu ile yeni tanışanlardansanız ve QR kodu nasıl oluşturacağınızı öğrenmek istiyorsanız tam size göre bir rehberimiz var. Beklemeden geçelim işlemlere.

Adım Adım Whatsapp QR Kod Oluşturma 

Telefonunuzdan birkaç menüye girip, birkaç tuşa basıp QR kodu nasıl oluşturacağınıza bakacağız.

 • Whatsapp’ı başlatarak işe başlayın. Tüm işlemler uygulama içerisinden.
 • Ana menü ve “Ayarlar” alanına girin ki ayarları yapabilelim.
 • Profil resmi ve bu resmin yanında “QR kod” işaretini göreceksiniz. Mini hale getirilmiş bir QR kod resmi gibi gözükecek. Zaten bu kısmı görünce anlayacaksınız.
 • Size ait olan kod ekranda çıkacak.
 • Bu kodu biriyle paylaşmak isterseniz o zaman en üst menüde “Paylaş” simgesini göreceksiniz. Bu simgeye tıklayın.
 • Paylaşım yapabileceğiniz kişiler ve platformlar çıkacak.
 • Bu kodu gönderdiğiniz kullanıcı sizi eklemek istiyorsa, tek yapması gereken yine uygulamanın içerisinden kod tarama bölümünden mevcut kodu taratmak olacaktır.

Whatsapp QR Kod Oluşturma Nasıl Yapılır?

Whatsapp QR kod oluşturma, daha doğrusu oluşturulan QR kodu ortaya çıkarma işlemi bu kadar kolay. Bu kod size özel olarak oluşturulan bir kod. Fakat her kullanıcıya bir kere QR kod verilir ve bu kimlik gibidir gibi bir durum söz konusu değil.

Eğer böyle olsaydı zaten işler epey bir karışmış olurdu. Her kullanıcı yeniden QR kod alabiliyor. Bu işleme de Whatsapp QR kod sıfırlama işlemi deniyor. Bu arada her ihtimale karşılık Whatsapp QR Kodu Okumuyor Hatası Ve Çözümü konumuza da göz atabilirsiniz.

Whatsapp QR Kod Sıfırlama Ne Getiriyor?

Diyelim ki biriyle kodu paylaştınız. Fakat bu kod ile size erişilmesini engellemek istiyorsunuz. O zaman QR kod için sıfırlama yapacaksınız ve eski QR kod devre dışı kalacak. Bundan sonraki aşamada yeni kodu kullanmak gerekecek.

Aynı işlemler yapılarak tekrar istediğiniz kişilere kod gönderimi gerçekleştirebilirsiniz ki bunun için herhangi bir sınıra takılmazsınız. Peki, kodumuzu nereden ve nasıl sıfırlayacağız?

 • Whatsapp uygulamasını tekrar açın. Doğal olarak bu işlemleri uygulamadan yapacağız.
 • Tekrar “Ayarlar” sekmesine girin ki bu da yine gerekli olan bir işlem.
 • Aynı şekilde profil fotoğrafının yanındaki o küçük kod simgesine tekrar basın.
 • Kod ekranınız açıldığı zaman bu kez üst kısımda “Paylaş” butonunun hemen yanında ayarlar simgesine benzer “üst üste üç çizgi” göreceksiniz.
 • Buraya tıkladığınız da QR kod sıfırlama seçeneği gözükecek. Buna da basın.
 • Son kararınız olup olmadığını soran bir uyarı gelecek ve uyarıyı onaylayarak kodu sıfırlayacaksınız.

Saniyeler içerisinde kod sıfırlanmış olacak ve kullanılabilir bir şekilde ekranda gözükecek. Yine aynı menüden kod paylaşımını yapabilirsiniz. Sizi eklemek isteyenler artık bu yeni kodu kullanmak zorundalar. Eğer daha detaylı bilgi almak isterseniz Whatsapp yardım sayfasına göz atabilirsiniz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz