Günümüz teknolojisi ile birlikte bilgisayarlar hayatımızda önemli bir yer tutar. Aynı zamanda bilgisayarlar kişisel verilerimizin de olduğu değerli aygıtlardır. Bilgisayar kullanan kişilerin bilgilerini koruması için alması gereken bazı önlemler bulunur. Bu önlemlerin başında antivirüs programlarının kullanılması gelir.

Bilişim piyasasında birçok antivirüs programı bulunur. Ancak maalesef antivirüs programlarının bilgisayarlarımızı virüslerden koruyamadığı durumlar da oluşabilir. Virüs bulaşan bilgisayarlar artık hiçbir işlevini yerine getiremez bir hal alır. Böyle durumlarda tek çözüm format atma işlemi ile bilgisayarın tamamen temizlenmesidir. İşte bu noktada bilgisayarımız içerisinde bulunan değerli verilerin yedeklenmesi büyük önem taşır.

Virüs bulaşan bilgisayarlardaki verilerin yedeklenmesi işleminde kullanılacak bazı yöntemler bulunur. Bu yöntemler ve kullanım şekilleri alt başlıklarda detaylarıyla birlikte mevcuttur.

Antivirüs Önyükleme Diski

Virüslü bilgisayarlarda dosya yedekleme işlemini yaparken var olan antivirüs programının önyükleme diski kullanılabilir. İlgili disk ile bilgisayarda tam tarama yapılarak kurtarılacak diskin temizlenme işlemi yapılır.

Antivirüs programı önyükleme diski, CD veya USB gibi bir formatta olan bir pakettir. Bu güvenlik paketi, bilgisayarınızda var olan işletim sistemi ile hiçbir şekilde bağ kurmadan çalışmaktadır. Bu sayede de hiçbir virüsün tetiklenmesine sebebiyet vermemektedir.

Virüslü bilgisayardan dosya kurtarmak için öncelikle, virüs içermediğinden emin olunan bir ortamda önyükleme diskinin indirilip oluşturulması ve sonrasında da bu diskin CD veya USB gibi bir aygıta yazılması gerekmektedir. Önyükleme CD veya USB’si aygıtı oluşturulduktan sonra disk temizleme işlemi gerçekleştirilmektedir.

Virüs bulaşan bilgisayarın oluşturulan disk ile başlatılması işlemi yapıldıktan sonra bilgisayardaki tüm yerel sürücüler taranır ve bilgisayar içerisinde yer alan tüm dosyalar listelenir. Listeden istenilen dosyalar harici disklere güvenle kaydedilir.

Bitdefender Rescue

Antivirüs programınızın önyükleme diski olduğu durumda işlemler bu şekilde ilerlemektedir. Ancak böyle bir imkan olmadığı durumda önerilebilecek bir uygulama da Bitdefender Rescue’dir. İlgili uygulamayla işlemin yapılması için virüslü bilgisayarın Bitdefender Rescue içeren CD veya USB ile çalıştırılması gerekmektedir. Sonrasında işlemler başlatılır, EULA kabulü gerçekleştirilir ve tarama işlemi sonrasında istenilen dosyalar yedeklenebilir.

 

1 Yorum

  1. Ben antivirüs kullanan birisi değilim Windows ile gelen güvenlik duvarı ve Microsoft Esentiles kullanıyorum şimdi virüs bulaştırmak tamamen kendi hatanızdır kimseye suç atmayın bir dosya zararlı ise veya şüpheli bir durum vermişse mutlaka Windows bunu size bildiriyor siz bu uyarıyı kulak asmayıp direk tüpsüz dalarsanız en pis reklam yazılımdan tutun truva atına her şeyi bulaştırırsınız. Diyelim ki bulaştı o zaman bir şey kurtarayım sileyim format atayım vs bekleyin sakin olun öncelikle ctrl+delete komutu ile görev yöneticisiniz çalıştırın çalışan uygulamaları ve arka planda çalışan servislere bir göz atın eğer olması gerekenin dışında başka program veya servis çalışıyorsa durdurun veya kapatın sonrasında iobit firmasının yazılımı olan Advanced System Care programını kurup sistemi bir güzel taratın yada Spyware Doctor programından da yararlanabilirsiniz emin olun bu iki program hakkından gelecektir ayrıca reklam yazılım yemişseniz tarayıcının kısa yolunda dosya yolu kısmında mutlaka virüsün aktif olması için bir bağlantı vardır onuda kaldırmayı unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz