Farkında olmadan teknolojinin etkisiyle güzel cihazlara sahibiz ancak cümlenin başında da dediğim gibi bunun hiç farkında değiliz. Bugün telefonumuzdan ya da DSLR kameramız ile çektiğimiz videoları nasıl profesyonel bir videoya dönüştüreceğimiz, bize yardımcı olabilecek en iyi video editleme programları hakkında detaylı bilgi vereceğim. Bu sıralama tabi ki değişebilir ancak yıllardır film sektöründe ya da yarı profesyonel video hizmetlerinde en çok tercih edilen programlar diyebilirim. Bu programların nasıl kullanılacağı hakkında bilgi sahibi değilseniz, bir çok konuda online eğitim alabileceğiniz Udemy üzerinden ilgili ya da tercih ettiğiniz programlar hakkında eğitimler alarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Yazı İçeriği

1-  Adobe Premiere Pro

Hayal ettiğiniz ne varsa videoyaya sığdırmanıza olanak sağlayan çok işlevselliği video düzenleme programı diyebiliriz. Kuşkusuz dünyada en çok tercih edilen, render sonrası gerçekten muazzam bir program olduğuna tanıklık edeceğiniz harika bir programdan bahsediyorum. Eğer bilgisayarınızın sistem özellikleri bu programı kaldırmaya yetiyorsa, hiç tereddüt etmeden bu programı kullanmaya başlayabilirsiniz. Program tam profesyonel amaç için yaratılmış olup, bu programın temelini öğrenmek için detaylı ders konularına bakmanızı öneririz.

2- Davinci Resolve

Bu program ise Adobe firmasının bir diğer ürünü olan After Effect programına benzerliği ile biliniyor ancak çok daha kapsamlı olmasına göre After Effect programına göre çok daha pratik uygulamalar yapabiliyorsunuz. Video düzenleme işi ile ilgilenen insanların çoğunluğu bilgisayarında bu programı kullanarak harika renk oynamaları ile videolarınıza sinema renk efekti verebilirsiniz.

3- Sony Vegas Pro

Diğer iki programa göre biraz daha amatör kalıp yapabilecekleriniz sınırlı olsa da, sistem özellikleri düşük olup video klip hazırlamak isteyenler için orta segment bir program diyebilirim. Diğer programlara göre yapabilecekleri sınırlı olsa da yinede yamana atılacak bir program değil. Gerek videoların kontrast ayarlarına gerekse geçiş efektlerine rahatlık müdahale edebileceksiniz. Sistem özelliklerinizin üst düzey olmasına gerek yok.

Render konusunda ise sınırlı müdahale edebileceğiniz için kısa sürüyor. Bu yazımda da sizlere dünya çapında en çok tercih edilen 3 video düzenleme programını tanıttım. Bu tarz konuların gelmesi için yorum yazmayı lütfen ihmal etmeyin.

 

1 Yorum

  1. Video düzenleme işi başlı başına bir yetenek işidir bu işi öğrenip özellikle YouTube sektöründe video yaparak kanalından para kazanan birçok insan var bende bunlardan bir tanesiyim bu iş için vermiş olduğunuz programlar alanında çok başarılı efsane olmuş programlardır tabii bu programlarında yanında gizli eküriler var 😁 bu gizli ekürileri bulup kullananlar çok yol kat etti mesela ben YouTube kanalım için haftada bir adet video yapar yayınlarım ve bir video olmasına rağmen yüklediğim içerik diğer içerik gelene kadar hem abone çeker hem de izlenim alır. Benim çektiğim videolar bilgi videoları olduğu için ses efektleri olsun görüntü efektleri olsun abartmadan fazla bir şekilde kullanmam lazım verdiğiniz programlardan Sony Vegas pro Adobe premiere pro sürekli kullandığım hakim olduğum programlardır bunların yanına ek olarak after effect programını daha basit editleme işlemi içinde camtasia kullanırım toplamda 4 programda her video için farklı özellikler bulunur burada tek sorun render süresidir videonun ham halini işleyip hazırlamak bilgisayarınızın donanım gücüne göre render suresi değişmekte ortalama Bir bilgisayarla render süresi uzuyor ama ileri teknoloji yeni nesil pis ilerle bu süre kısaltılabiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz