Okul hayatımız boyunca verimli ders çalışma teknikleri hakkında detaylı bilgiler alamayız. Ne öğretmenlerimiz ne de kendi araştırma isteklerimiz maalesef bu konuda geride kalıyor. Bugün bu yazıya yer verdik çünkü derslerine çalışan ya da çalışmayan hemen hemen her öğrenci ders çalışma yöntemleri hakkında araştırma yapmıyor. Oysa ki birazdan öğreneceğiniz teknikler ile ders çalışma sürecinizi en verimli ve en zahmetsiz hale getirebilirsiniz. Bu sayede sınavlara çalışırken ya da herhangi bir konu içeriğini öğrenmek için, yapacağınız bu yöntem ile çalışma performansınızı arttırabileceksiniz. Dilerseniz ders çalışma tekniklerine geçiş yapalım.

Ders Çalışma Tekniği – Pomodoro Tekniği

Şunu bilmelisiniz ki, sessiz ortamlarda hayatın hangi alanında olursa olsun, hangi işi yapıyorsanız yapın, çalışmalarınız nihai performans ile bitecektir. Yani odağınızı bozmadığınız sürece, sizi meşgul edecek ya da dikkatinizi dağıtacak tüm objelerden, insanlardan, seslerden kendinizi arındırıp derslerinize odaklanırsanız başarılı olamama ihtimaliniz yok kadar azdır.

Kısa bir süre önce yine sitemizde paylaşmış olduğumuz Pomodoro tekniği hakkında detaylı bilgi almak isterseniz linkte ki yazımıza göz atabilirsiniz. Ancak bu yazıda bu tarz yabancı tekniklerden ziyade biz Türk halkına uğraş gerektirmeyecek tekniklerden bahsedeceğiz. Sessiz ortamın odaklanma konusunda etkisi kadar bir diğer önemli husus ise zihin berraklığıdır. Peki nedir zihin berraklığı? Gelin bu sorunun cevabına hemde tekniğine bakalım.

Zihin Berraklığı Nedir? Zihnimizi Nasıl Boşaltabiliriz?

Bildiğiniz üzere çok uzun zamandır, daha doğrusu 2020 yılının ilk çeyreğinden itibaren çok zor şartlar altında yaşamımızı sürdürüyoruz. Öyle ki salgın nedeniyle çok özlediğimiz eski günler aklımızdan çıkmıyor. Bu yıl ve tahminen 2021 yılı bizim için zorlu geçecek gibi görünüyor. Peki verimli ders çalışma teknikleri neler? Aşağıda detaylı olarak bu konunun cevabını vereceğiz ancak öncelikle psikolojik olarak kendimizi düzeltmemiz gerekiyor.

Biliyoruz, bu yıl fazlasıyla evde kapalı kaldınız. Bunaldınız ve muhtemelen canınız hiç bir şey yapmak istemiyor olabilir. Burada ilk olarak çok sabırlı olmanız gerektiğini belirtmek isteriz. Sabrın sonu selamettir diyoruz ya, biraz daha bu hayata sabrederseniz, güzel günlerin geleceğini göreceksiniz.

Verimli Ders Çalışma Teknikleri

Kafamızın içi mutlak dolu. Belki aile bireylerinin birbiriyle tartışması, belki çevrenizden bir kişinin rahatsızlığı, belki de gelecek kaygınız edeniyle zihninizi toparlayamıyor olabilirsiniz. Öncelikle her yeni güne başladığınızda kişisel bakımınızı yapın. Çalışma bölgenizde sizi meşgul edecek her şeyden arının. Not Tutma Teknikleri başlıklı konumuza da mutlaka göz atmayı unutmayın. Sizi olumsuz etkileyen her düşünce sizi olumsuzluğa itmeye devam edecektir. Bunun için kendi benliğinizde aslında çok güçlü bir birey olduğunuzu ve istediğiniz taktirde başaramayacağınız hiç bir şeyin olmadığını kendi içinizle konuşup ona anlatın. Bu sayede zihin berraklığı nedir sorusunun cevabını öğrenmiş olacaksınız.

Bu yazıda sizlere farklı metotlarla ders çalışmak yerine aslında konsantre olduğunuzda ne kadar başarılı olabileceğinizi ve verimli ders çalışma teknikleri adı altında nasıl başarılı konsantre olabileceğiniz anlatmaya çalıştık. Eğer bu konuda biraz daha araştırma yapmak isterseniz Tonguç akademi tarafından hazırlanan içeriğe göz atabilirsiniz. Dönemsel olarak konsantrasyon konusunda zorluklar çekiyor olabilirsiniz.

Bu zorlukları kendinize değer verip kendinize güvendiğiniz taktirde aşabileceğinizi lütfen unutmayın. Yine de tüm bunlar dışında farklı teknikler ile ders çalışmak isterseniz, aşağıda ki video göz atabilirsiniz.

 

Sormak istediğiniz ya da ders çalışma teknikleri hakkında kendi yöntemlerinizi aşağıda ki yorum bölümünde bizimle paylaşırsanız, diğer okurlarımıza da katkıda bulunabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. Bu pandemi sürecinde üniversitesi ve kpss gibi sınavlara daha rahat çalışma ortamımız oluyor, pomodoro tekniği gerçekten çok iyi oluyor bu süreçte

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz