Vakıf ve Devlet Üniversiteleri Arasındaki Farklar

Ülkemizde üniversite sınavı yaklaştıkça öğrenciler devlet üniversiteleri vakıf üniversiteleri arasında çok kararsız kalmaktadır. Herkesin bildiği gibi ülkemizde de üniversiteler devlet ve vakıf olarak iki farklı şekilde bulunmaktadır. Her iki üniversite modeli de kendi içerisinde bazı avantajları ve dezavantajları bulundurmaktadır. Ayrıca ülkemizde hem devlet hem de vakıf olarak dünya çapında isim yapan pek çok üniversite bulundurmaktadır. Türkiye’deki üniversiteler 2019 yılına göre bir artış yakalamıştır.

Ülkemizde devlet ve vakıf üniversiteleri sayısı artış gösterirken öğrencilerin de bu üniversiteler arasında karar vermesi oldukça zorlaşmaktadır. Temel seviyede incelersek eğitim konusunda orta düzey bir devlet ve vakıf üniversitesi arasında pek bir fark bulunmamaktadır. Ama eğitimden biraz dışarı çıkarsak iki model üniversite arasında da bazı büyük farklılıklar oldukça dikkat çekmektedir.Vakıf Üniversiteleri ve Devlet Üniversiteleri arasındaki farklara bakmaya başlayalım.

 

Devlet Üniversiteleri ve Vakıf Üniversiteleri Arasındaki Sistem Farkı

Sistem farklılıkları devlet ve vakıf üniversiteleri arasında ilk dikkat çeken farklılıklardan bir tanesidir. 2 üniversite modeli arasında bir kıyaslama yapacak olursak vakıf üniversitelerinin devlete üniversitesine göre çok daha sistemli olduğu görülmektedir. Özellikle öğrenci işleri konusunda devlet üniversitesinde okuyan öğrenciler oldukça şikâyetçidir. Özellikle devletteki öğrenci işlerinin hem yavaş ve sıkıntılı olması öğrencileri çok fazla uğraştırmaktadır.

İstenilen bir belge devlet üniversitesinde hem çok yavaş elde ediliyor hem de elde edilmek için çok fazla gereksiz işlem ile öğrenciler uğraştırılıyor. Fakat vakıf üniversiteleri öğrenci işleri konusunda incelendiği zaman çok daha hızlı hem mantıklı hem de sistemsel olarak dikkat çekiyor. En basit olarak bir dilekçe vermek ya da transkript almak bir vakıf üniversitesinde çok hızlı bir şekilde elde ediliyor. Bu basit belgelerin alınması devlet üniversitesinde ise oldukça uzun bir sürede elde edilmektedir.

Bu sistemsel farklılık her devlet ve vakıf üniversitesi için aynı değildir. Fakat genele vurduğumuz zaman bu sorunun devlet üniversitesinde çok daha fazla olduğu açık bir şekilde dikkat çekmektedir. Örneğin sadece ticaret ve para kazanma mantığı ile kurulan pek çok vakıf üniversitesinde bu mantıksal hatalar fazlası ile görülmektedir. Ya da ülkemizdeki saygınlığı ve bilinirliği ile nam salmış üniversitelerinde bu işlemler hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Vakıf Üniversitelerinin Sunduğu Network Ağı

Türkiye’deki devlet üniversiteleri ve vakıf üniversiteleri arasındaki bir diğer farklılık ise üniversitelerin sunduğu network ağlarıdır. Vakıf üniversiteleri yurt dışı çalışmalarına devlet üniversitesine göre çok daha fazla önem vermektedir. Bu sayede de vakıf üniversiteleri ülkemize çok daha fazla yabancı öğrenci çekebilmektedir. Buna ek olarak vakıf üniversiteleri lisans ve yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilere çok fazla imkan sunmaktadır. Bu imkanlar devlette çok daha az yapılmaktadır.

Vakıf Üniversitesinde Çalışan Öğrenciye Sunulan İmkanlar

Vakıf üniversiteleri dönem içindeki çalışkan öğrencileri hemen dikkat çekmektedir. Üniversiteler de bu öğrencilere farklı imkanlar sunarak öğrencinin çalışkanlığını sürdürmeyi hedeflemektedir. Devlet üniversiteleri içerisinde bu durum maalesef fazla olmamaktadır. Ayrıca vakıf üniversitelerindeki çalışkan öğrenciler lisans ve yüksek lisans eğitimleri için danışmanlık hizmetlerinden hızlı bir dönüş alabilmektedir. Ayrıca vakıf üniversitesinde sunulan imkanlar fazla olduğu için çalışkan öğrencilerin bu imkanlardan faydalanması çok daha kolay olmaktadır.

Devlet Üniversitelerinin Ucuzluğu

Devlet üniversiteleri vakıf üniversiteleri arasındaki bir diğer fark ise şüphesiz ki devlet üniversitelerinin çok daha ucuz olmasıdır. Ülkemizde devlet ve vakıf üniversitelerinin fiyatları arasında ciddi anlamda büyük bir fark bulunmaktadır. Öğrenciler vakıf yerine devlet üniversitesini seçerek vakıf üniversitesine verecekleri paraları kendilerine yatırım amaçlı kullanabilmektedir. Türkiye’deki üniversite sıralaması içerisinde birbirine yakın bir devlet ve vakıf üniversitesi arasında seçim yapmanız gerekirse devleti seçmeniz sizin için daha sağlıklı ve mantıklı olacaktır.

Vakıfa vereceğiniz paralar ile kendinizi dünyanın en prestijli üniversitelerinin yaz kurslarına gönderebilirsiniz. Ya da bu parayı yurt dışındaki üniversitelerin sağladığı online kurslara da harcayabilirsiniz. Ayrıca bu fiyat farkı okul için harcamaları için de geçerlidir. Üniversitedeki öğle yemeği fiyatı bir vakıf üniversitesinde devlet üniversiteleri ile kıyaslandığı zaman 5 – 10 kat arasında değişebilmektedir.

Vakıf Üniversitelerinin Sosyal Ortamları

Vakıf üniversitesinde pek çok varlıklı ailenin çocuğu ya da akrabası olabilmektedir. Bu tarz öğrencilerden bazıları okul ile ilgilenmeden eğitim hayatlarını sürdürmektedir. Bu durum Koç ya da Sabancı gibi üniversitelerde çok sık görülmez. Fakat ticaret amaçlı kurulan üniversitelerde çok fazla görülmektedir. Ders ile alakası olmayan öğrenciler arkadaş gruplarını da olumsuz etkileyebilmektedir. Bu durum ilk başta hikaye ya da binde bir ihtimal gibi gelse de vakıf üniversitelerinde bu durum çok fazla görülmektedir. Devlette de bu tarz durumlar olsa da vakıf üniversitelerine kıyasla çok daha azdır.

Üniversitelerde Derslere İlgi ve Alaka

İstanbul’daki devlet üniversiteleri ya da istediğiniz başka bir ildeki devlet üniversitesinde derslere olan ilgi vakıf üniversitelerine kıyasla çok farklıdır. Vakıf üniversitelerindeki derslere olan ilgi bir devlet üniversitesine göre çok daha düşüktür. Fakat bu durum size bağlı olarak avantaj ya da dezavantaj olabilmektedir. Kimi öğrenciler bu az olan ilgiden dolay heveslerinin kırıldığını fark edebilir. Bu yüzden de derse olan ilgileri gün geçtikçe azalır. Fakat diğer bir yandan ise öğrenciler bu ilgisiz ortamda normalden biraz daha fazla çalışarak dikkatleri üzerlerine çekebilir. Bu sayede de üniversitenin çalışkan öğrencilere sunduğu imkanlardan kolayca yararlanabilir.

Üniversiteler İle Alakalı Karar Vermeden Önce

Devlet üniversiteleri ve vakıf üniversiteleri arasında karar vermeden önce öğrenciler istedikleri üniversiteleri gidip gezmelidir. Ya da öğrenciler sosyal medyada üniversiteleri detaylı bir şekilde araştırmalı veya bu üniversitelerde okuyan kişiler ile birebir olarak konuşmalıdır. Ayrıca bu alanda uzman kişilere danışmak da öğrencilere bu anlamda fazlası ile yararı olacak bir diğer seçenektir. Türkiye’deki üniversiteler 2020 yılı itibari ile uzaktan eğitim gibi konularda değişiklikler yaşadığı için üniversiteler güncel bir şekilde araştırılmalıdır.Dilerseniz  Üniversite Hayatı İçin Tavsiyeler konumuza da göz atabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. Eğitimin kalitesi yönünden bir fark olacağını düşünmüyorum. Vakıf yada devlet ikisinde de kaliteli eğitim verilir. Ben devlet üniversitesinde okudum. Aradaki tek fark derseniz sizin yakınlık özel ilgi beklemeyin standarttır. Ama vakıf üniversitelerinde bazen birebir ilgi alaka görürsünüz tabi bu durum vakıf üniversitelerinin biraz daha popüler yapar.de yazınızda belirtiğiniz gibi ilgi alakadır. Devlet üniversitelerinde

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz