Uzun süreli bilgisayar kullanmak günümüzde birçok işi kolaylaştırmamızı, teknolojiyi daha iyi anlamamızı sağlıyor. Bunun yanı sıra bir de bizlere sanal ortamda bir mekan zaman olgusu oluşturuyor.

2000’li yıllarda bilgisayar çağının başlaması ile insanlar kendilerini teknolojinin içinde buldurlar. Hızla gelişen internet bizlere yapay bir sanal ilke sunarak daha iyi anlamamızı sağladı. Aynı zamanda da ortalama dünya nüfusuna oranla günde 5 saat sosyal medya kullanımının yanı sıra elektronik ortamda yapılan projeler bizi uzun süreli bilgisayar kullanımına yönlendirmektedir.

Tabi ki bu uzun süreli bilgisayar kullanımı faydaları ile zararlarını da beraberinde getiriyor. Uzun süreli bilgisayar kullanımı sonucunda birçok hastalık meydana gelebilmekte. Fakat bunların en başında çeşitli göz rahatsızlıkları geliyor.

 • Bu göz rahatsızlıkları;
 • Miyop
 • Hipermetrop
 • Çeşitli kornea rahatsızlıkları
 • Şaşılık
 • Göz tembelliği

gibi kalıcı ve geri dönülemez birçok hastalığa sebep oluyor.

Uzun Süreli Bilgisayar Kullanmanın Zararları Nelerdir?

Uzun süreli bilgisayar kullanmanın zararları, direkt olarak göz rahatsızlığı vermese de dolaylı yollardan öncelik olarak göz tembelliği, fark edilmeği süre boyunca da göz hastalıkları baş göstermektedir.

Göz rahatsızlıklarının yanı sıra, çeşitli ağrı ve sancılara da neden olmaktadır. Bu rahatsızlıklar ise önce etki etmeyen sonradan anlaşılan;

 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Uzun süreli migren
 • Boyun fıtığı
 • Bel fıtığı
 • Eklem ağrıları
 • Konforsuz bir ortamda ise kamburluk

gibi ciddi ve tedavisi zor olan rahatsızlıklara sebep olabilmekte. Bu hastalıklar ile en çok karşılaşanlar, bilgisayar oyuncuları, masa başı memurları ve postacılardır.

Sadece fiziki olarak değil psikolojik olarak da etki ettiği bilinen bir gerçektir. Son zamanlarda eşine çok rastalanan FOMO adında bir psikolojik sosyal medya hastalığı da insanlığın başına gelen psikolojik bir rahatsızlıktır.

Bu hastalığı kısaca tanımlayacak olursak; ”Birisinin anını, yaşadığı olay ve olguları kaçırma korkusu” olarak özetleyebiliriz. Bu durum bir olayı kaybetmenin verdiği kaygı ile depresyon, gelecek kaygısı, mutsuzluk ve kendini hakir görmek gibi sorunlara sebep oluyor. Uzun süre bilgisayar kullanımının getirdiği bir diğer sorun ise ”Youtube Narşistliği” olarak adlandırılmaktadır. Sürekli olarak video izlemek, takip edilen ve hayran olunan kişiyi çok fazla gözlemlemek, hayran olunan kişiye benzemeye çalışmak gibi çeşitli psikolojik bozukluklara yol açmaktadır.

Özellikle 12-18 yaş grubundaki gençlerin, bilgisayarı kullanım amaçlarına göre, çeşitli sosyal platformlardan ya da internet sitelerinden çok fazla etkilenmelerine bağlı olarak ortaya çıkan psikolojik sorunlar mevcuttur.

Uzun süreli bilgisayar kullanmanın nedenlerinin başında, iş dışında çok rağbet gören bilgisayar oyunları, sanal projeler, haber siteleri ve probleme yol açan, aynı zamanda da çok fazla kullanıcıya sahip olan sosyal medya gelmektedir.

1 Yorum

 1. Ben öyle bir durumdayım ki bana birisi dışarıda da bir hayat var dese valla mı link atsana diyecek kadar da yüzsüzüm 🙂 Bilgisayar karşısında geçirdiğim zaman neredeyse 14 – 16 saat aralığında bazen bu saatleri geçtiğim 24 saat uyumadan çalıştığım da oluyor ancak kendime yapıyorum biliyorum ama burada engel olamıyorum boynum ağrıyor bazen alim uyuşuyor karıncalanıyor. Ama tüm bunlara rağmen bu işten kopamıyorum bu benim hayatımın bir parçası olmuş durumda bir dakika PC den ayrılsam içim içimi yiyor dayanamayıp hemen koltuğuma geri dönüyorum. Neler neler yaptım PC den kalkayım da biraz dolanayım nefes alayım diye alarm kurdum olmadı anneme söyledim gel 1 saat sonra beni buradan kaldır kalkmasam dövebilirsin deyip çok dayak yemişliğim var. 😀

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz