Uzay Mühendisliği Bölümü

Uzay mühendisliği bölümü seçecek öğrencilere tavsiyeler birkaç başlık altında toplansa da öncelikli olarak; bölümü seçecek her öğrencinin bu alana ilgi ve alakasının olması, bölüm içerisinde yer alan dersleri inceledikten sonra seçim yapması, yorumlama ve hayal etme gibi birçok soyut özellik ile somut özelliğin birleştirilmesi, sayısal alanların derslerinde başarı gösterilmesi özellikleri yer alır.

Uzay Mühendisliği Bölümü İş Olanakları

Uzay mühendisliği bölümü iş olanakları şuan için özel şirketlerde çalışma alanlarıdır. Mühendis ünvanını aldığınız için birçok yetkiye sahip olabildiğiniz gibi derin çalışma yapabileceğiniz alanlar da mevcuttur. Yurt dışında eğitim görmek ve orada faaliyette bulunmak istiyorsanız daha şanslı olduğunuzu söyleyebiliriz. Çünkü ülkemizde özel şirketler de maddi gücü oranında faaliyetleri destekliyor ve bireylere verdiği deney ortamı ve ücreti bir bakımdan kısıtlı olabiliyor.

Uzay mühendisi olarak kendinizi geliştirdikten sonra birçok üniversiteye başvuruda bulunabilir ve akademisyen olarak üniversitede kalmayı düşünebilirsiniz. Bunun içi ALES’e girmeniz ve gerekli şartları tamamlamanız da gerekmektedir.

Uzay Mühendisliği Bölümü İş Olanakları

Uzay mühendisleri kendi alanlarında uzman oldukları gibi yan alanlarında da oldukça şahane fikirler üretebilirler. Uzay mühendisliğine en yakın olarak görülen alanlardan biri de makine mühendisliğidir. Devlet kadrosuna atanmak isterseniz mühendislik mezunu şartı koyan dallardan birine başvuru yapabilirsiniz. Ana dal üzerinden kadroda yer alamasanız da mühendislik ünvanı altında belirli kurum ve kuruluşlarda çalışabilirsiniz.

Uzay Mühendisliği Bölümünü Okumak Zor Mu?

Uzay mühendisliği bölümü okumak birçok öğrenciye göre zor gibi gözükse de aslında isteyerek ve severek okuduğunuzda size pek de zor görünmez. Sizin için kolay olan alanlar; matematik, formül, alt yapı dersleridir. Sizi zorlayacak dersler ise alan dersleridir. Birçok alt başlığa ayrılan alan dersleri sizin için karışık ve zor gelmesin istiyorsanız günlük tekrarlarınızı yapmalı, akademik makaleler okumalı, araştırma ve geliştirmeye elverişli fikir üretmeniz gerekmektedir. Unutmayınız ki siz kendinizi ne kadar çok geliştirirseniz o kadar çok başarılı olursunuz. Bu arada uzay konularına ilgi duyuyorsanız genç neslin uzay merakı başlıklı konumuza göz atabilirsiniz.

Uzay Mühendisliği Bölümü Okumak Zor Mu?

Uzay Mühendisliği Bölümü Maaşları

Uzay mühendisliği bölümü maaşları özel sektörde 5-15 bin lira arasında değişiklik göstermektedir. Ek olarak çalıştığınız saatler ek ücret almakta ve ürettiğiniz proje başına da ödül, avans gibi ücret de alma şansınız bulunmaktadır.

Devlette ise mühendislik maaşları 6-7 bin lira arasında değişiklik göstermektedir. Çalışma yılınız ve eğitim seviyenize göre değişen maaş miktarı yıl içerisindeki artış miktarı ile de altı ayda bir yükselmektedir.

İşte uzay mühendisi olmak bu kadar kolay!

1 Yorum

  1. Belki de herkesin isteyeceği ama 1000 kişiden 1 kişinin okuyacağı ve başarılı olacağı nadir bölümlerden biri bu bölüm mezunları maalesef ülkemizde iş olanakları nedeniyle sıkıntı yaşarlar bunun nedeni aslında taaa Osmanlı imparatorluğuna gitmek gerekecek fazla uzatmadan pozitif bilimleri şeytan icadı diye yasaklayan beyinler bugün de ülkenin ilerlemesinde çok büyük etkenler olarak geçmişimiz olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle evlatlarımız yurtdışına gidiyor ve orada hedeflerine ulaşıyor. Bakın haberlerde hiç duymazsınız Amerika’da bir Türk genci Almanya da bir Türk genci diye başlayan bu buluşa imza attı diyen bir çok haber var neden bunlar ülkemizde değil anlamak mümkün değil.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz