Uzaktan Eğitim Nedir?

Uzaktan eğitim, konusu son zamanlarda karşımıza sıkça çıkan bir terimdir. Tabi ki anlatacağımız bu eğitimi iki kelimeyle tanımlamak kesinlikle doğru değildir. Uzaktan eğitim, esnek öğrenme yöntemleri, saat ve zaman bağımlılığı olmaması ve mekana bağlılığı ortadan kaldırması gibi pek çok esnekliğe sahiptir.

Uzaktan eğitim internet ortamını kullanarak, canlı ve canlı ders sonrası kayıt edilen videoları izleyerek kursiyerlerin sertifika almalarını sağlamakta olan bir sistemdir. Bu yeni sistem ile, öğrenciler ve öğretmenler farklı mekan ve zamanlarda birbirleriyle uzaktan etkileşime geçebilmektedir.  Bu eğitimde, öğrenmenin ve öğrencilerin aynı oramda olma zorunluluğunu ortadan kaldırmaktadır. Bu nedenle herhangi bir sınırlama olmaksızın çok geniş kitlelere eğitim alabilme ve sertifikalanma olanağı sağlamaktadır.

Buna bağlı örgün eğitime göre daha ekonomik olmakladır. Örgün eğitime alternatif olarak ortaya çıkan eğitim şekli, her geçen gün teknolojinin gelişmesi ile beraber gelişmeye hızla devam etmektedir.

Uzaktan Eğitim Nedir?

Uzaktan eğitim günümüz şartlarında akademik olarak ve iş hayatında terfi eğitimleri almak için çok önemli bir sisteme sahiptir. Uzmanlık yaptığınız alanlarda kendinizi geliştirmek ve güncellemek isteyenler kişiler artık uzaktan eğitim sistemine yönelmektedirler.

Ayrıca şirketlerde yapacakları yeni yatırımlarını uzaktan eğitime yönlendirmektedirler. Özellikle personellerinin eğitim gereklerini daha az masraf yaparak bu eğitim yoluyla sertifikalandırmak islemektedirler.

Uzaktan Eğitim Nedir?

Uzaktan Eğitimin Avantajları Nelerdir?

  • Bu eğitim daha çok çalışan bireylere yöneliktir ve online olarak internete bağlanabilen herhangi bir cihazdan girebilirsiniz.
  • Öğrenciler ve kursiyerler fiziki açıdan bir sınıfta bulunamadıklarından dolayı öğrenciler arasındaki iletişim chat veya e-mail üzerinden yapılmaktadır.
  • Uzaktan verilen eğitim öğrenci ve kursiyerler derslerde anlamadıkları yerleri isledikleri kadar tekrar edebilme avantajına sahiptirler. Uzaktan eğitim sistemlerinde saat ve mekan kavramları olmamasından dolayı öğrenci ve kursiyerler istedikleri saat ve mekandan eğitimlere katılabilirler.
  • Canlı dersler daha önceden belirlenen saat ve tarihlerde yapılır. Kursiyer ve öğrenciler eğitim esnasında eğitmene istedikleri soruları iletebilirler.
  • Çok hızlı ve kolay eğitim doküman ve materyallerine ulaşabilirsiniz.
  • Örgün eğitimdeki beslenme, konaklama, barınma ve ulaşım gibi ek harcamalarınızı ortadan kaldırır.
  • Her öğrencinin kendi öğrenme seviyelerine ve hızına göre öğrenmesine olanak sağlar.
  • Uzaktan eğitim internet üzerinden olduğu için çok fazla kişiye ulaşabilme imkanı vardır.

Bu yazımızda sizlere eğitim ile alakalı avantajlardan bahsettik. Yine bu konuya benzer olan evden eğitim önerileri başlıklı konumuza göz atmayı lütfen unutmayınız. Bir sonra ki yazımızda görüşmek dileğiyle.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz