oks genel foto

Barrack Obama Eğitim Hayatı

ABD’nin Hawaii eyaletindeki Honolulu kentinde doğdu. Babası kendisi ile aynı ismi taşıyor ve bir Kenyalıdır. Annesi Ann Dunham ise bir Amerikalıdır. Barrack Obama’nın anne ve babası Obama 2 yaşındayken boşanır. Babası Boston’a gider, daha sonra Kenya’ya yerleşmiştir. Annesi ise yine bir yabancı öğrenci olan Endonezyalı Lolo Soetoro’yla ikinci bir evlilik yapar. Obama’nın hem babası, hem de üvey babası Müslüman kökenli ailelerden gelen fakat fazla dindar olmayan kişilerdir. 1982 yılında öz babasının trafik kazasında öldüğü bilinmektedir. Annesi ise 1995 yılında yumurtalık kanserinden ölmüştür. Barrack Obama’nın anne tarafından 1 tane üvey kardeşi, baba tarafından ise 7 tane üvey kardeşi vardır.

Annesi ve üvey babasıyla birlikte Endonezya’ya taşınan Obama, 6-10 yaşları arasında Cakarta’da ilkokul öğrenimi görür. Sonra Honolulu’ya geri dönerek 1979 yılında liseyi bitirinceye kadar anneannesi ve dedesiyle yaşar. Liseden sonra Los Angeles’teki Occidental College‘de üniversitenin ilk iki sınıfını okur. Sonra New York’taki Columbia Üniversitesi‘ne geçiş yapar ve 1983 yılında Siyasal Bilimler bölümünden mezun olur. 1988 yılında Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘ne girer. Harvard Üniversitesi’ndeyken öğrenciler tarafından yayınlanan prestijli “Harvard Law Review” dergisinin yayın işleri müdürlüğünü yapan ilk Afrikalı-Amerikalı olur. 1991 yılında avukatlık diplomasını alarak başarı kazanır.

Barack Obama 1989 yılında Michelle Robinson’la tanışır. 3 Ekim 1992 tarihinde Michelle Robinson’la evlenirler. 1998 ve 2001 yıllarında doğan iki kız çocuk sahibi olurlar. 1964 doğumlu Michelle Obama eşi Barack Obama gibi Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu bir avukattır. Obama çifti Protestan Hristiyandır ve United Church of Christ mezhebine üyedirler.

Kaynak

Ünlüler, devlet başkanları, siyasiler, bürokratlar, şarkıcılar, tiyatrocular, sinemacılar, senaristler, yönetmenler, haber spikerleri, gazeteciler, televizyoncular.. Türkiye ve dünya gündeminde önemli konumlara gelmiş ve milyonlarca kişi tarafından tanınan isimlerin “eğitim hayatı” ilgi çekici. Sizler için ünlü isimlerin eğitim hayatlarını araştırıp okulsayfam farkıyla yayınlayacağız. Okurken keyif alacağınız “Ünlü İsimlerin Eğitim Hayatları” yazı serisi. Yazı serisini sayfanın en altından takip edebilirsiniz.


Ünlü İsimlerin Eğitim Hayatları: Angela Merkel

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz