Hayallerimiz hedeflerimiz, geleceğe doğru emin adımlarla ilerlemek adına gördüğümüz eğitimler, kısaca hayatımız dönüm noktasıdır okul sınavları! Bu yazımızda sizlere üniversiteyi kazandıktan sonra uyum sorununu nasıl aşabileceğinize dair naçizane bazı tavsiyelerde bulunacağız. Kazandığınız ve okumaya karar verdiğiniz bölüm gerçekten içinize sinen ve mutlu olacağınız bir bölüm mü? Bu soruyu soruyoruz çünkü, çevremizde sadece üniversiteye gidebilmek, üniversite ortamına katılabilmek, hatta ailesinden uzaklaşmak için bile istemediği bölümü tercih edenler var. Bu o kadar yanlış bir durum ki, insanın aslında geleceğe yönelik planının olmadığının bir belirtisidir.

Genç olmanın olumlu ve olumsuz yanları mutlaka vardır. Üniversiteye gitmenin aslında özgürlüğe ilk adım olarak düşünülmesi, aile tarafından kısıtlanan durumlardan feragat edip özgür bir yaşama geçmenin hayali kesinlikle yanlıştır. Yukarıda bahsettiğimiz durumlar nedeniyle üniversiteye gidecekseniz, maalesef hem uyum hem de geleceğinizi çıkmaz bir yola sokabilirsiniz. Üniversiteyi bir fidan olarak düşünmelisiniz. Ne kadar başarıya endeksli olursanız ve gittiğiniz bölümü ne kadar çok severseniz, geleceğinizi inşa etmenin temelini oluşturursunuz.

Üniversite Uyum Sorununu Nasıl Aşarız?

Farklı bir ilde hiç tanımadığınız ve yeni yaşama adım atacağınız bir üniversite hayatı geçirecekseniz, öncelikle tercih yapma sürecini iyi belirlemeniz gerekiyor. Tercihlerinize yazacağınız üniversitelerin bulunduğu illeri araştırıp ilgili şehir hakkında bilgiler edineceğiniz makaleleri ve tanıtım videolarını izlemeniz gerekiyor. Bunun nedeni ise metropol ya da gelişmiş bir şehirde yaşarken gelişime devam eden yada henüz gelişmeyen şehirlerde üniversite okumak uyum sürecinizi olumsuz etkileyecektir.

Bunun için okumak istediğiniz üniversite kadar yaşayacağınız bölgede önemlidir. Bugün yaş olarak ilri yaşta ki memur insanlar aslında farklı illerde görev yapmaktan çok alışma sürecinin ne kadar zor olduğunu deneyimlemişlerdir. Çevrenizde bu tarz farklı şehirlerde görev yapmış memur varsa kendilerinden tavsiyeler alabilirsiniz.

Her Zorluğu Aşmak Mümkün mü?

Eğer yukarıda ki gibi geleceğe yönelik planlama yapmadan üniversiteye başlamaz iseniz, yaşayacağınız her zorluğu rahat bir şekilde aşabilirsiniz. Başlıkta ki gibi her zorluğu aşmak tabi ki zaman ve süreç alabilir ancak eğer planlı olursanız, üstesinden de gelemeyeceğiniz hiç bir şey yoktur. Her ne olursa olsun, attığınız her adımı inşa edeceğiniz geleceğinizi iyi düşünerek ilerleyin.

Peki, Sonuç?

Senaryonun kötüsünü düşünelim ve yukarıda belirttiğimiz hataları yaparak üniversiteye başladınız. Alışma süreciniz sizi gerçekten çok zorluyor. Bu durumda pes etmeyi düşünmek yerine sosyal aktivitelere katılıp arkadaş edinmelisiniz. Birbirinizi motive edecek arkadaş sahibi olursanız, kötünün iyisi dediğimiz bir üniversite hayatı sizi bekliyor olacaktır.

Sormak istediğiniz ya da varsa tavsiyelerinizi lütfen yorum bölümünde bizimle paylaşın. Bir sonra ki yazımızda görüşmek dileğiyle.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz