Çok çalıştınız! Dersler, testler, sınavlar, tercihler ve kaydınızı yaptırdınız. Nihayet üniversitenin ilk günü geldi çattı. Çok çalıştınız dedim ama belki de o kadar çok çalışmadınız. Yine de bugün sizin için üniversitenin ilk günü. Belki de bambaşka şehirlere yerleştiniz, okulunuz, idealleriniz, hayalleriniz için! Ancak her nerede olursanız olun, bugün bence hayatınızın en önemli, en keyifli, en eğlenceli dönemlerinden birinin başlangıcı olacak. Yani düşünüyorum da öğrencilik yıllarımı gerçekten çok eğlenceli ve çok keyifliydi.

Yani tek derdiniz derslerinizi geçmek! Gerisi hep eğlence, hatta ders çalışmak bile çok eğlenceliydi. Yani ben hatırlıyorum, arkadaşlarla bir araya gelip bol kahkahalı, bol esprili projeler, ödevler yaptığımızı. Nasıl olsa notlarınızın kusursuz olmasına gerek yok. Geçmeniz yeterli ki bize de yetti. Ama benim size bir tavsiyem var. Siz yine de not ortalamanızı biraz yüksek tutun. Erasmus gibi şeyleri kovalayın çünkü, eğitim öğretim hayatınızın belki bir dönemini, belki de bir yılını başka bir kültürde, başka bir coğrafyada, başka insanlarla yaşamanın hazzını deneyimleyin, istiyorum.

Unutmayın, insanı ancak insandan öğrenebiliriz. Hadi o zaman gelin bugün size üniversitenin ilk gününde yapmamanız gereken 5 şeyi söyleyeyim. Sonuçta en az 4 yılınızı geçireceğiniz bir yerde, şimdiden siz bonusları toplayın ki ilerde lazım olduğunda rahat rahat kullanın. Hadi başlayalım.

1- İlk gün giyeceğiniz kıyafetleri özenle seçin

Nasıl bir iş görüşmesine giderken özen gösteriyorsak, önem veriyorsak, bence aynı şey bugün için de geçerli. Çünkü bu gün siz de ilk izleniminizi vereceksiniz. Yani tabi ki düğün ya da iş görüşmesine gitmiyorsunuz. Tabi ki grande toilette giyinmeyin! Ancak bence eşofman ya da şortla da gitmeyin. Çünkü ilk gün biraz sürpriz bir kutu gibi. Hani bölümde kimler olur, bilemezsiniz. Bu arada bir arkadaşım anlatmıştı. Büyük annesi üniversite kazandığını duyunca o kadar heyecanlanmış, o kadar sevinmiş ki, ”hadi gidelim sana bir takım elbise alalım” demiş.

Yani bir arkadaşım durumu izah etmiş. Yani çocuğu da görseniz hayatınızla görebileceğiniz en marjinal tiplerden bir tanesi. Yani takım elbiseyle okula gelecek en son kişi. Ama şöyle düşünün. Büyük annesinin gözünde üniversiteye gitmek ne kadar değerli, ne kadar kıymetli, ne kadar ciddi bir iş. İşte bu ciddiyet sizin de aklınızda olsun. Ama siz üniversiteye giderken yine de takım elbise giymeyin tabi ki. Mesela altınızda bütün cino pantolon, üstüne de bir gömlek giyebilirsiniz. Hadi derseniz ki cino pantolon çok resmi olur. Altta bir denim pantolon, üstte de polo yaka bir tişörtle olayı çözersiniz. Şimdi söyleyeceğim çok önemli bir tiyodur. Yani herkes eşofmanla, şortla gelirken ne kadar rahat ve kul olduğunu göstermeye çalışacak. Ama siz farkınızı kıyafetiniz ile ortaya koyacaksınız.

2 İlk günden defter, kalem, kitap doldurup götürmeyin

Yani hemen öyle not tutacağım havalarına girmeyin. Biraz rahatlayın. Hem zaten o kürsünün önündeki sırada bir dönem boyunca not tutacak olan arkadaşınız olacak. Ha bu arada onlarla da arayı iyi tutun. Çünkü onlar vize ve final dönemlerinde adeta karaborsaya düşüyorlar. Benden söylemesi. Bütün yıl boyunca size not tutmayın demiyorum, ama ilk günden zaten not tutulacak bir anlatım yapılmaz. Yani biraz rahatlayın. Gevşeyen lise bitti! Artık üniversite öğrencisisiniz!

3 Okulunuzda ki ve Sınıfta ki İnsanları Sessize Gözlemleyin

Kulak misafiri olun. Gözünüzü dört açın. Yani ufak bir Sherlock olun aslında! Yani başka deyim aklıma gelmedi ama bence siz beni anladınız. Gözlem konusu çok önemli. Filmden ilk dakikaları gibi, romanların giriş bölümü gibi bize karakterler hakkında ufak da olsa ipucu veriyor. Kimlerle iyi anlaşırsınız, kimlerden uzak durmalısınız gibi çıkarımları, bu sayede rahatlıkla yapabilirsiniz.

4. Diğer İnsanlarla Çekinmeden Rahatlıkla Gidip Sohbet Edin

Ilk gönül rahatlığıyla hiç yanlış anlaşılmazsınız. Yani gönül rahatlığı gidip konuşabilirsiniz. Yani ben en yakın arkadaşımla üniversitenin ilk gün tanışmıştım. Hala da yakın arkadaşım. Ama bu benim en yakın arkadaşım, belki sevgilim de olabilirdi. Yani demek istediğim ilk gün herkeste bir heyecan, bir amatörlük oluyor. Samimiyetle yaklaşıp beğendiğiniz kızlarla gönül rahatlığı ile tanışabilirsiniz. Ancak tutup da hocalardan, derslerden, sınavlardan bahsetmeyin. Yani tanışıklığımız o gün başlayıp o gün bitmesin. Yani nereden gelmiş, nerede oturuyor, kitap listesi, okulu gezme gibi konulardan rahatlıkla bahsedebilir misiniz?

5 Üniversite hayatınız boyunca sürekli okulda durmayacaksınız

Hatta genelde okulun çevresinde takılacaksınız. Çünkü ders aralanınız olacak. Yani bir ders ile diğer bir ders arası saatler olacak. Ne yapacaksınız? Arkadaşınıza vakit geçirmek isteyeceksiniz. Yemek yiyeceksiniz, takılmak isteyeceksiniz. O yüzden siz etrafı ilk günden tek başınıza bir gezin. Bu semte bir bakın. Güzel yerler bulmaya çalışın.

Dedim ya bonusları topluyoruz. İşte gün geldiğinde hadi bir yerlere gidelim dendiğinde işte orada siz devreye gireceksiniz ve ben güzel bir yer biliyorum. Hadi gidelim diyeceksiniz. Bu da sizi popüler, bilgili hatta vazgeçilmez kılacak. Evet, bonusları topladığımızda göre artık güle güle harcayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz