Üniversitede kaç dersten kalırsam bursum kesilir? Diye merak ediyorsanız yazımızda bu sorunun cevabını bulabilirsiniz. Genel olarak burslu öğrenciler bursları kesilmemesi için çok çalışarak ders notlarını yüksek tutmaktadır. Fakat bazı durumlarda öğrenciler derslerden kalarak acaba bursum kesilir mi diye korkmaktadır. 2019 yılından önce 3 ve daha fazla dersten başarısız olunması durumunda burs kesilmekteydi. Yeni yönetmelik ile birlikte bu değişti. Değişen yönetmelikte bursun kesilmesi belli şartlara bağlandı.

Yazı İçeriği

Bursum Hangi Şartlarda Kesilir?

Bursununuz kesilmesinin belli şartlara bağlı olduğunu söylemiştik. Bu şartları yazımızda ele alacağız. Öğrencinin vefat etmesi halinde düzenli olarak yatan aylık bursu, vefat eden öğrencinin varisine ya da ailesine kalmaz ve burs o ay içinde kesilir.

Eğer burslu okuyorsanız ve bölüm değiştirdiyseniz; okulunuzu uzatmanız halinde uzayan dönemler için bursunuz kesilir. 2018 yılında yapılan burs yönetmeliğindeki değişikliğe göre 4’lük sistemde not ortalamanız 2 ve altı ise bursunuz kesilmektedir. 100’lük sisteme göre ise not ortalamanızın 53.33 ve üstü olması gerekir. Eğer düşükse bursunuz kesilmektedir. Burslu okuyor ve bursunuzun devam etmesini istiyorsanız not ortalamanızın YÖKSİS kayıtlarında belirlenen başarıya ulaşmış olması gerekmektedir.

Hazırlık sınıfında olan öğrencilerinde sınıfını geçmesi gerekir. Sınıfını geçemeyen hazırlık sınıfı öğrencilerinin bursu kesilmektedir. Fakat hazırlık sınıfı geçmeniz halinde yukarıda belirtilen şartlara da uygun olmanız gerekir. Bu nedenle burs kesilmesi kalınan derslerle değil not ortalaması ile ilgilidir. Burslu öğrencilerin disiplin suçu işlemesi ve bu suçu sürekli olarak tekrar etmesi sonucunda bursları kesilmektedir. Sizde burslu okuyorsanız hiçbir disiplin suçu işlememelisiniz. Buda Kaç Dersten Kalırsam Bursum Kesilir sorusunun en önemli cevaplarından biridir.

Kaç Dersten Kalırsam Bursum Kesilir

Üniversite’de burslu olarak okuyorsanız okulu bırakmamalısınız. Çünkü bu bursun kesilmesi için önemli bir nedendir. Üst üste yaptırılmayan kayıtlar sonucunda burslar kesilmektedir. KYK burs yönetmelikleri her konuyu detaylı bir şekilde düşünerek gerekli şartları koymaktadır. Bu şartlara uygun bir şekilde davranmanız gerekmektedir. Bursunuzun yanmaması ve okulunuzu bitirmek için sizlerde bu şartları dikkatlice okumalı ve uygulamalısınız. Bu arada Üniversite öğrencileri için karşılıksız burs veren kurumlar başlıklı konumuza göz atmayı unutmayınız.

Burs alıp okula başladıktan sonra bölüm değiştirmek isteyen öğrenciler bölümlerini değiştirebilmektedir. Burada önemli olan ise ilk 2 yıl sonra bölüm değiştirildiğinde son 2 yıl okuduktan sonra 1 yıl okul uzarsa; o 1 yıl için burs kesilir. Sizde burslu üniversite oluyorsanız ve bölüm değiştirmek isterseniz buna dikkat etmelisiniz. Kaç Dersten Kalırsam Bursum Kesilir sorusunun en çok dikkat çekici cevabına geliyoruz.

Bursun Eğitim Hayatındaki Önemi

Üniversite’de burslu okumak bir ayrıcalıktır. Bu şansı iyi değerlendirerek okulunuzu bitirebilirsiniz. Uyumlu bir öğrenci olarak başarı gösteren tüm öğrenciler burs kazanabilmektedir. Burslu Üniversitelerde başarılı öğrencileri kazanmak için yarışmaktadır. Eğer Kyk bursunun kaç dersten kalınca kesileceğini öğrenmek istiyorsanız, bu linke göz atabilirsiniz.

Üniversite’de Kaç Dersten Kalırsam Bursum Kesilir

Yüksek puanlarla okul bitirmek gelecekte mastır yapma hakkı kazandırdığı için çok önemlidir. Çok çalışarak ve başarı sağlayarak bursunuzu devam ettirebilir ve harika bir eğitim hayatına sahip olabilirsiniz.

Burs eğitim hayatı için sunulmuş bir altın tepsi gibidir. İmkânı olamayan öğrencilerin başarılarını göstererek tam burslu olarak okumaları çok önemlidir. Başarı sağlayan her öğrencinin buna hakkı vardır. Sizde başarılı bir öğrenciyseniz tam burslu okullar kazanarak başarınızı gösterebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz