Üniversitede devamsızlıktan kalma durumu, bulunmaktadır. Bununla birlikte devamsızlık konusunda her üniversitenin kendi nezdinde ve sınıftan sınıfa değişiklik gösteren bazı belirlemeler bulunmaktadır. Bu belirlemelerden ilki hazırlık sınıflarına yöneliktir. Hazırlık sınıflarında alınan derslerin, aynı eğitim – öğretim yılı içerisinde verilmesi gerekmektedir. Devamsızlıktan kalma durumunda ise sınavlara girmek mümkün olmamakta ve bu nedenle dersler verilememektedir. Hazırlık sınıflarında devamsızlıktan kalınması halinde uygulanan genel prosedür, sınıf tekrarıdır.

Üniversitelerin sonraki senelerinde, üniversitelerin belirli bir devamsızlık hakkı bulunmaktadır. Bu hak okuldan okula değişiklik göstermekle birlikte genel olarak %10 ila %30 arasında belirlenmektedir. Devamsızlık oranı her ders için kendi nezdinde saat üzerinden hesaplanmaktadır. Bir derste devamsızlık sınırını aşmış olmanız halinde o dersi tekrar etmeniz gerekmektedir.

Yazı İçeriği

Üniversitede Devamsızlık Hakkının Aşılması

Üniversitede devam zorunluluğuna uyulmaması durumunda, öğrenci ilgili dersten devamsızlıktan kalmaktadır. Bu durumda öğrencinin ismi sınav listesine dahi eklenmemektedir. Yani devamsızlıktan kaldığınız dersin sınavına veya bütünlemesine girmeniz mümkün olmamaktadır. Bu durumda yapabileceğiniz tek şey dersi ilerleyen dönemde tekrar almanız olacaktır.

Üniversitede Devamsızlık Hakkı Ne Kadar?

Üniversitede devamsızlık hakkı, üniversitelerin kendi nezdinde değişiklik göstermektedir. Genellikle üniversitelerin belirlemiş olduğu bir devamsızlık hakkı belirlemesi bulunmaktadır. Ancak uygulamada devamsızlık hakkı dersin hocası tarafından belirlenmektedir. Üniversitelerde devamsızlık hakkı liselerin aksine gün olarak değil saat olarak belirlenmektedir. Dersler saatlik olarak belirlenmekte ve her ders için devamsızlık hakkı tanımlanmaktadır.

Üniversitede Devamsızlık Nasıl Öğrenilir?

Üniversitede devamsızlık hakkı sorgulama, üniversiteye yeni geçen kişiler tarafından merak edilmektedir. Lisede öğrencilerin tamamı tarafından kullanılan tek bir sistem bulunmaktadır. Bu nedenle üniversiteye geçen öğrenciler bu tarz bir sistem olduğu yanılgısına düşmektedir. Ancak durum tam olarak böyle değildir. Her üniversitenin kendi sistemi bulunmaktadır. Üniversiteye kayıt sırasında tarafınıza bir öğrenci numarası verilmektedir. Bu numara ve belirleyeceğiniz şifre ile kendi üniversitenizin sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Ardında menüden devamsızlık bilgisi sekmesine tıklayarak devamsızlığınız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bunun yanında sisteme giriş yaparak devamsızlık sorgulamak istemiyorsanız, öğrenci işlerine müracaat ederek de devamsızlık hakkınız hakkında bilgi edinebilirsiniz.

1 Yorum

  1. Üniversiteyi Adana’da okudum Çukurova üniversitesinde devamsızlık konusunda 10 gün mazeretsiz 20 günde mazeretli devamsızlık hakkımızın olduğunu hatırlıyorum. Konuda geçen yüzde 20 yüzde 30 sanırım o orana denk geliyordur. Ben okumaya gittiğim için pek devamsızlığı olmadı olan devamsızlığı da zaten ya hastayimdir yada çok önemli bir isim vardır da o nedenle almışımdır. Bence devamsızlık konusunda milli eğitim çok tolerans tanıyor bana kalsa mazeretsiz bir gün gelmeyen bile sınıf tekrarı yapmalı çok katı oldu diyen olabilir ama maalesef bu durumu suistimal eden öğrenciler var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz