kep

Bir lisans programı arayışınız sırasında zamanınızı; olasılıklar arasında gezerek, yeni şehirleri ziyaret ederek, mevcut öğrencileri görmek için kampüsleri gezerek ve bir üniversite öğrencisi olduğunuzda hayatınızın nasıl olacağını hayal ederek geçiriyor olacaksınız. Bunların yanı sıra, açık bir şekilde, üniversitenin verdiği eğitimin niteliği ve okulun itibarı gibi konulara da dikkat etmek isteyeceksiniz, ancak kararınızı etkileyecek tek faktör bu olmayacaktır.

Öğrencilik deneyimin, akademik dünyadan ibaret değildir. Ayrıca, üniversitedeki en iyi anlarınız muhtemelen konferans salonundan çok uzakta olacak; bu nedenle, size uygun bir yaşam tarzı seçeneği sunan bir yer seçmeniz oldukça önemlidir. Büyük bir şehrin koşuşturmacası mı yoksa sessiz bir yaşam mı? Okurken çalışabileceğiniz bir program mı arıyorsunuz? Topluluklara katılmayı mı hedefliyorsunuz? Üniversite seçiminizi yapmadan önce bu soruların her birini dikkate almanız, kararınızın doğru olmasında önemlidir. İşte, üniversite seçiminde dikkat etmeniz gerekenler…

Kampüs Mü Yoksa Şehir Yaşamı Mı?

Üniversite kampüsünde mi yoksa şehir içinde mi yaşayacağınız arasındaki seçim, üniversite yıllarından aldığınız keyif seviyesi üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Üniversite kampüsünde konaklama; öğretim ve eğlenceyi birleştirebilir. Ayrıca bu, kendisini akademik bir topluluğa dahil etmek isteyen biri için mükemmel olabilir; ancak bazıları için de korkunç ve klostrofobik hissettirebilir.

Eve Yakınlık

Aileniz ve arkadaşlarınızla aranıza koymaya hazırlandığınız mesafe, üniversite seçimi sırasında dikkat etmeniz gereken noktalardan biridir. Uzak bir bölgeye gitmek; yeni insanlarla tanışmak, yeni arkadaşlar edinmek için iyi olabilir, ancak ailenizden uzak kalma fikri size iyi gelmiyorsa, seçeneklerinizi bulunduğunuz şehir ile sınırlı tutmak daha iyi olacaktır.

Topluluklar ve Aktiviteler

Üniversitedeki yaşam, sınıfta aldığınız eğitimden çok daha fazla olabilir. Pek çok üniversite; çeşitli kulüpler ve topluluklar gibi ders dışı etkinliklere yönelik çok yönlü yaklaşımlara sahiptir ve seçiminize bağlı olarak, bu detaylar üniversite hayatınızda hayati bir önem taşıyabilir. Eğer bir deniz aşığıysanız, deniz kenarına yakın bir üniversite, akademik hayatınızı geçirmek isteyeceğiniz yer olabilir.

Yaşam Maliyeti

Maliyet; çoğu üniversite öğrencisi için, üniversite seçiminde belki de en önemli faktördür. Birçok öğrenci daha başlangıçta özel üniversiteleri elemektedir ya da burs arayarak, part time bir işte çalışarak giderlerini karşılamak isteyecektir. Bununla birlikte, hangi üniversitede olursanız olun, özellikle de ailenizden uzakta olacaksanız; yaşam maliyeti, bir üniversiteden diğerine geniş ölçüde değişiklik gösterecektir ve üniversite seçimi yapmadan önce dikkate alınması gereken bir detaydır. Sonuç olarak bir üniversite seçmek, doğru bölümü seçmek kadar önemlidir. Seçiminizi yaparken, bu maddeleri göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here