Eğitim ve öğretim insanın hayatında hep en önde yer aldı. Yarış içerisindeyiz sürekli ve bu yarış içerisinde ki gayemiz hep birinci olabilmek. Sabırla büyük bir emekle çalışmanın karşılığını muhakkak üniversite sınavında en iyi şekilde alınması beklenir. Arzu edilen sonuç alındığında üniversite hayali kuran bir gencin o kapıdan ilk girdiğinde gerçek serüveni başlar.

Artık kazanılan üniversitenin nasıl bir yer olduğu eğer ki şehir dışında kazanılmışsa yeme içme ,kalınacak yer ve ihtiyaçların kendi başına sorumluluk alıp nasıl karşılanacağı birazcıkta olsa kafa karıştırır. Bundan sonra hayatın nasıl şekilleneceğine adım atmış oluruz. Ve üniversiteyi kazandık artık nelerle baş edeceğimize , neler yapılacağına dair başlayalım. Biraz olsun kafamızdaki soru işaretlerini azaltıp cevaplamış oluruz…

Üniversite kaydı yapıldı, ilk sırada yapılması gereken şey eğer ki şehir dışında başladıysanız, yaşayacağınız şehri en az bir hafta öncesinden keşfetmek ve tanımak olmalı ki alışmaya bir yerden başlanmalı. Zaman içerisinde elbette keşfedecek keyif alınacak ve gezip göreceğiniz yerler bol bol olacaktır. Öncesi o şehirde küçük keşif turları.
Eğer şehir dışında bir üniversite kazanılmışsa ailenizden uzak olunacağı ve yaşam alanını seçerken orada uzun süre kalınacağını düşünerek seçin. Sürekli ev taşınması sanıldığı kadar kolay değil. Ve buna birlikte kalınacak kişiler bulmakta eklenirse tahmin edilenden daha zor olduğunu zamanla anlayacaksınız. Yurt mu ev mi tercihini iyi yapın. Zamanla ağırlaşan dersler yurtta aynı odayı paylaşılacak kişiler mi? yoksa evde yeni kurulan ilişkilerle uzun süre alışmaya çalışmak mı? Daha doğrusu yurt kurallarını iyi öğrenilmesi gerekirken , evde kalmak ise bir hayatı paylaşacağınız birine güvenmek…

Üniversite 1. sınıf tıpkı ilk okul 1. sınıfa başladığımız ile aynı heyecan ve sürprizler. Yeni arkadaşlıklar yeni mekan yeni dersler yeni fikirler başlangıçta bir anda adapte olmak zor gelebilir. Sabırla ve arkadaşları tanıyarak , öğrenciler için kurulmuş kulüplere etkinliklere katılmak ve en önemlisi yaşayacağınız şehiri keşfederek planlar yapmalısınız. Böylece derslere olan verim artacaktır.

Okul saatlerine mutlaka uyun. Zamanında orada olmaya çalışın. Üniversitede ders sırasında yapacağınız ve işinize yarayacak tek şey anlatılanları mutlaka ama mutlaka not edin. Edindiğiniz notlar akademik kariyerinizde çok işinize yaracaktır. Sınav haftası yaklaştığında strese gireceksiniz. Derslerine zamanında katılmış ve gereken notları almış programlı bir şekilde çalışmışsanız her şey daha kolay hal alacaktır. En önemlisi sınav haftalarında beslenme ve uyku düzeniniz.

Hocaların gözünün önünde olmaya ve popüler bir öğrenci olmaya dikkat edin. Derse geç kalan öğrenciden hoşlanmazlar, asi davranış ve ukalalıktan kaçının. Sevimli ve cana yakın sürekli fikirlerinizi çalışmalarınızı hocalarınızla paylaşın. Böylelikle emin olun çok kolay ve başarılı bir şekilde mezun olacağınızdan şüpheniz olmasın. Okul hayatında hiç bir arkadaşınıza gereğinden fazla güvenmeyeceğinizi zamanla anlayacaksınız. İlişkilerinizde dengeli ve ayarlı davranmaya dikkat edin.

Ailenizin sizin için ayırdığı verdiği harçlıkları dikkatli harcayın çünkü artık yaşamınızda sorumluluk sizde. Tutumlu olmayı öğrenmek ileri ki zamanlarda işinize epey yarayacaktır. Ne yapıyorsanız kendiniz için yaptığınızı unutmayın.
Üniversite öğrenciliği sırasında yaşam sadece dersler ve sosyal hayattan ibaret olmadığını unutmayınız. Üniversitenin ve yaşanılan arkadaşlıklarınızın size neler kattığını sürekli sorgulayın. Hayatın bir takım gerçekleri okulda katılacağınız aktiviteler , yapacağınız projeler, edineceğiniz arkadaşlıklar hobiler fobiler yaşamınıza yeni farklı değerler katacaktır. Tüm bunların hepsini ayarlı ve düzenli bir şekilde yürüttüğünüzde olgunlaştığınızı fikirlerinizin geliştiğini fark edeceksiniz.

1 Yorum

  1. Üniversite hayatı bir gencin yaşayabileceği en güzel zamanlardan biri, bu süreçte hem eğitimi, hemde eğlenceyi bir arada yapabilen çok büyük yol alıp gidiyor 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz