An itibariyle böylesine zorlu bir dönemde geleceğinin alt yapısını kurabilmek için çok büyük bir sınava giriş yapıldı. YKS 2020 sınav sonuçları açıklanmadan önce yapılması ve yapılmaması gerekenleri bu yazımızda listeleyeceğiz. Lütfen bu önerilere uyun çünkü, stres odaklı bir yaşam istemiyorsanız, bu öneriler sizi fazlasıyla rahat ettirecektir. Dilerseniz ilk önerimize geçiş yapalım.

Yazı İçeriği

1- Soruları Tartışmayın!

TYT sınavından hemen sonra yapılmaması gerekenler arasında ilk kural soruları kimseyle tartışmayın. Karşınızda bir ayna olsa bile kendinizle dahi soruları asla tartışmayın. Sınavdan çıktıktan sonra aklınızda hep sınavda aklınıza takılan sorular olacak. ‘Bu soruyu niye yapamadım?’ ‘Bu iki sorunun arasında kaldım’ ya da iki şık arasında kaldım. Ben normalde bu konuyu biliyordum gibi düşünceler içine gireceksiniz. Hatta aklınızda sadece o sorular kaldığı için aklınızda kolayca yapıp geçtiğiniz, sorular kalmadığı için sınavınız kötü geçmiş gibi hissedebilirsiniz. Emin olun kötü geçmedi!

Bilmelisiniz ki stres nedeniyle aklınızda sadece kazık sorular kaldı ve takıldığınız soruları hatırlıyorsunuz. Hepsi bu! Bu yüzden tartışmayın. Bir yanlışınızı duyarsanız bütün sınavı öyleymiş gibi hissedersiniz. Bu tarz iletişimleri o kadar çok gördük ki sınav sonrası bir başka kişiyle sınav sorularını tartışırken yanlış yaptığınızı düşünmeniz, tüm sınavın kötü geçtiğine kendinizi inandıracaktır.

2- Güzel Bir Yemek

Lezzetli bir yemek yiyin çünkü hak ettiniz! Uzun zamandır yediğinizden de bir şey anlamıyordunuz. Yemek sonrası kendinize mutlaka tatlı ödülü verin. En önemli konulardan birisi de çevremiz! Çok sevdiğiniz, çok değer verdiğiniz arkadaşlarınızla bile TYT sınavından sonra, bir süre görüşmeyiniz. Bu görüşmeleri yapmamak emin olun size iyi gelecek. Tabi ki tüm çevrenizden kendinizi soyutlayın demiyoruz.

Sınav hakkında konuşmayacağınız kişilerle iletişim halinde olabilirsiniz. TYT sınavı hakkında kendinizle bile genel değerlendirme içine girmeyin. Soru çözümlerini dahi izlemek zorunda değilsiniz. Çünkü bir gün sonra AYT sınavı var ve o sınavdan hemen sonra soru çözüm videolarını izleyebilirsiniz. Unutmayın, henüz sınav bitmedi ve bir gün sonra önemli bir sınav daha var!

3- Lütfen Biraz Uyuyun

Konuları tekrar edebilir misiniz? Konu çalışabilir ya da çözebilir misiniz? Evet, yapabilirsiniz. Bunlarda hiç problem yok. ”Ben bu konuyu sürekli unutuyorum” dediğiniz bir konuyu o gün çalışabilirsiniz. Özellikle TYT sınavı sonrası yemek yedikten bir süre sonra biraz uyuyup dinlenin. Sınav kaygısı biraz ağrı olabilir. Bu nedenle ertesi gün gireceğiniz AYT sınavına dinç girebilmek için uyku düzeninizi lütfen ayarlamayı unutmayın. Cumartesi günü yani bugün televizyondan, bilgisayardan, telefondan, sosyal medyadan ne kadar uzak kalabilirseniz o kadar iyi olacaktır.

ÖNEMLİ: Sosyal medyada öyle bir yazı görürsünüz ki, ‘sınav çok kolaydı’ derler ve sınavda zorlandığınızı düşündüğünüz için bu durum sizi psikolojik olarak etiler. Ya da sınav çok zordu derler ve sınav sizin için çok kolay geçmiştir. İşte o zamanda ‘bende mi problem var’ diye düşünürsünüz. Dışarıdan duyduğunuz her şey sizde şüphe uyandıracak ve buda sınava olan konsantrenizi düşürecektir. O yüzden lütfen sosyal medyadan uzak durunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz