tyt-ayt-nasil-calisilmali
tyt-ayt-nasil-calisilmali

Üniversiteye hazırlanan her genç için hayati önem taşıyan TYT ve AYT en az bir yıl boyunca çalışma süreci ile oldukça stres dolu ve zor bir süreçtir. Bu nedenle bu sınavlara çalışırken ne gibi düzene uyup başarılı olacağınızı bilmiyor musunuz? O zaman size vereceğimiz tüyoları iyice özümseyin ve başarının anahtarını elinize alın.

Hedef Belirlemek Bu İşin Başlangıcıdır

Sınavlara hazırlanmadan önce okul sonrası hangi mesleği yapmayı düşünüyorsunuz. Bunu belirlemek oldukça önemlidir. Mesleği belirlerken tek kriteriniz maaş olmasın. Örneğin; doktorluk maaşı ve saygınlığı oldukça yüksek bir meslektir. Lakin ciddiyeti ve sorumluluğu da büyük bir meslektir. Eğer bu mesleği severek yapamayacak ve insanların hayatına artı bir dokunuş yapamayacaksanız bu bölümü kazanmak size artı değil eksi olacaktır. Bu nedenle birçok kriteri göz önünde bulundurarak seveceğiniz işi tercih edin. Ayrıca gideceğiniz üniversiteyi belirlemek çalışma temponuzu da değiştirecektir. Örneğin; Anadolu’nun herhangi bir şehrinde işletme okumak için almanız gereken puan ile Boğaziçi üniversitesinde işletme okumak için almanız gereken puan arasında uçurum kadar fark bulunmaktadır.

Çalışma Programınızı Hazırlayın

İyi bir başarı, iyi bir hazırlık süreci ile gelir. Hedefinizi belirledikten sonra sizin ihtiyacınız olan ilk şey ders çalışma programı hazırlamaktır. Hazırlayacağınız programa sınav bitimine kadar sadık kalmak hedefinize giden yolda size büyük bir artı katacaktır.

Ders Kaynak Seçimlerine Özen Gösterin

Sınavlara hazırlık sürecinde konu anlatımı ve soru bankası olarak erişebileceğiniz bir sürü farklı kaynak bulunmaktadır. Lakin bazı kaynaklar sınavlardaki sorulara yakınlığı veya birebir tutturması ile meşhurken bazı kaynaklar ise size hiçbir artı sağlamayacaktır. Bunun için sitede bulunan kaynak önerileri konumuzu okuyabilirsiniz.

Uykunuza Önem Gösterin

Birçok gencin en çok sıkıntı çektiği konuların başında uyku düzeni gelmektedir. Sabahın erken saatlerinde başlayıp öğlene kadar devam eden süre içerisinde yapılan öğrenme çalışmaları diğer saatlere göre çok daha verimlidir. Bu gibi küçük ayrıntılar yüzünden gece 23:00 gibi uyumaya sabah ise 6 7 arasında kalkmaya özen gösterin. Uyku düzeniniz yoksa sınav başarınızı büyük ölçüde düşürür. Bu yöntemleri uygulayarak siz de başarıya giden yolda önemli adımlar atabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz