Türkiye’nin En Büyük Bankaları

Modern dünyada neredeyse tüm finans işlemleri bankalar kanalı ile yapılmakta ve her geçen yıl yeni bankalar kurulmaktadır. En büyük bankalar listesinde yer almak ise kısa vadede kolay değil. Dev bir banka olabilmek için ya devlet desteğiyle kurulmuş olmalı ya da güçlü bir ekonomisi olan bir şirket vasıtasıyla kurulmuş olmalıdır. Bunun yanında yılların verdiği tecrübe ve müşteri ağı da en büyük bankalar listesine girebilmek için önemli aşamalardır.

Ülkemizde faaliyet gösteren banka sayısı 150’nin üstünde. Birçoğunun adını bilmiyoruz bile. Bazı bankalar ülkemize ait iken bazıları da tüm dünyada faaliyet gösteren küresel aktörlerdir. Ancak pek çok banka farklı ortaklıklar ile büyüme yoluna gittiğinden dolayı oldukça güçlü bir alt yapıya sahiptir.

Türkiye’nin en büyük bankaları incelendiğinde farklı ölçütler devreye girmekte ve buna göre bir sıralama oluşturulmaktadır. Bankalar büyüklüklerine göre sıralanırken incelenen ölçütlerden birisi bankanın aktifleri ve mevduatlarıdır. Mevduat, bankanın halihazırda işletmekte olduğu toplam paradır. Bu paranın en büyük kaynağı tabiki müşteriler. Diğer bakılan ölçütler ise bankanın şube sayısı ve istihdam ettiği personeldir. Tüm bu ölçütler değerlendirildiğinde bankaların sıralamaları da ortaya çıkmaktadır.

Türkiye’nin İlk Beş Bankası

Yukarıda sayılan ölçütler baz alındığında Türkiye’nin en büyük ilk beş bankası aşağıdaki gibidir:

  1. 1863 yılında kurulan Ziraat Bankası 1686 şube ile birlikte Türkiye’nin en büyük bankası olma özelliğini gösteriyor. Toplam 24 bin personel istihdam eden bankanın aktifleri 400 milyardır.
  2. 1924 yılında kurulan Türkiye İş Bankası 1348 şube ile faaliyet göstermektedir. Bankanın toplam istihdam ettiği personel sayısı 24150 kişidir. Toplam aktifleri ise 333 milyar gibi ciddi bir değerdir.
  3. 1946 yılında kurulan Garanti Bankası 995 şube ve 19200 çalışan ile üçüncü büyük bankadır. Bankanın toplam aktifleri ise 300 milyardır.
  4. 1948 yılında faaliyetlerine başlamış olan Akbank 999 şube ile birlikte 16416 personel istihdam etmektedir. Akbank toplam aktifleri ise 235 milyardır.
  5. 1944 yılında bankacılık faaliyetlerine başlamış olan Yapı Kredi bankası 978 şube ile hizmet veriyor. Toplam 17734 personel ile çalışan bankanın toplam aktifleri ise 225 milyardır.

Türkiye’nin Diğer Büyük Bankaları Hangileridir?

Türkiye’nin en büyük bankaları arasında 6.sırada yer alan Halk Bankası 1938 yılından beri faaliyette bulunmaktadır. 15 bin kişiye iş olanağı sağlamış olan banka 891 şubeye sahiptir. 7.sırada ise 1954 yılından beri faaliyette bulunan Vakıfbank yer almaktadır. 14 personel ve 879 şube ile yoluna devam etmektedir.

8.sırada ise Finans Bank yer almaktadır. 1987 yılında kurulan genç banka 666 şube ve 13 bini aşkın personel ile faaliyette bulunmaktadır. 9.sırada ise 1997 yılında kurulan Denizbank 711 şube ve 13 bin personel ile yer almaktadır. Listenin 10.sırasında ise TEB 500 şube ve 10 bin personel ile bulunmaktadır.

1 Yorum

  1. Evet gerçekten de güzel tespitler yazmışsınız. Ziraat bankası tartışmasız Türkiye’nin en büyük bankası sonrasında ki devlet bankaları pasif kalıyor. Sıralamaya giren diğer özel bankalar ise sadece ve sadece reklam ile bu sıraya girebiliyor reklam ağları çok iyi pazarlama alanları çok geniş mesela sırada QNB Finans bank yok ama bu bankada Enpara firmasını kurarak şubesiz bankacılıkta çığır açmış durumda Şubesiz olduğundan herhangi bir ücret ödemeden EFT ücreti vermeden istediğiniz şekilde kart kullanabilir ve bankanın size sunduğu ürünleri kullanabilirsiniz. Bana bir liste yap deseler ilk sırada yine Ziraat bankası olur sonrasında Finans Bank sonra garanti bankası 4. sırada Akbank gelir ve son olarak Yapı Kredi bankası gelir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz