Türkiye’deki eğitim sistemi bir tartışma konusu. Her yaştan birçok insan eğitim sistemini eleştirmekte ve memnuniyetsizliğini belirtmekte. Hal böyle olunca sürekli olarak sistem kendini yenileme gereği duyuyor. Eskisinin ardından gelen sistem de çoğu kez önceki sistemin üzerine bir şey koymuyor. Bu durumda da elimizdeki beğenilmeyen sistemden de oluyoruz. Olan, sistem değişimi sırasında eğitim gören öğrencilere oluyor. Özellikle ortaokul öğrencileri bu tür sistem değişimlerinden ciddi oranda zarar görebiliyor.

İkinci kademe olarak adlandırılan ortaokul dönemi; öğrencilerin ilkokula göre daha özgür birer birey olması ve geleceği şekillendirme adına en önemli adımları attığı dönemdir. Bu dönemde öğrenciler kendi adlarına karar alıp vermeye başlarlar. Ortaokul öğrencileri kendilerini keşfederek hangi derslerde, sanat dallarında başarılılar ise ya da hangi mesleğe eğilim gösteriyorlarsa buna yönelik eğitimi de ortaokulda almaya başlarlar. Bu sebepten ötürü öğrenciler ortaokulda seçmeli dersler de alırlar.

Seçmeli dersler de Dil bilgisi, yabancı dil, sanat, fen bilimleri, spor, sosyal bilimler, Dini ve ahlaki değerler, alanları bulunmaktadır. Dil ve anlatım, Türk edebiyatı, Din kültürü ve ahlak bilgisi, tarih, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, coğrafya, matematik, fizik, kimya, biyoloji, sağlık bilgisi, felsefe, birinci yabancı dil, beden eğitimi, görsel sanatlar/müzik, trafik ve ilk yardım dersleri ortaokul öğrencilerinin ortak dersleridir. Öğrenciler ortaokulda dört yıl boyunca bu derslerden ve seçtikleri seçmeli derslerden haftada en fazla sekiz saat olacak şekilde eğitim alırlar

Mevcut sistem sorunlarına rağmen başarılı öğrenci yetiştiren ortaokullar da var. Bunlardan birisi de Bilfen Bahçeşehir Ortaokulu‘dur. Bilfen Bahçeşehir Ortaokulu’ndan geçtiğimiz sene TEOG’a (liseye geçiş sınavı) 20 öğrenci girmiştir ve bu öğrencilerin hemen hemen hepsi Türkiye’deki en iyi liselere gitmeye hak kazanmıştır. Çünkü Tavanı 500 puan ulan TEOG sınavında Bilfen Bahçeşehir  ortaokulu öğrencileri 475 OYP ortalaması yakalayarak büyük bir başarı yakalamışlardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz