Türk Edebiyatının Unutulmaz 10 Şairi

Şiir; roman, öykü ve deneme gibi edebiyatın bir parçası olup sadece birkaç satır ile pek çok şeyi anlatır. Şiir dünyasına hizmet veren pek çok şair olsa da Türk edebiyatının unutulmaz 10 şairi denince pek çok insanın aklına belli isimler gelir.

Romanlardaki gibi şiirlerinde farklı havası ve kokusu vardır. Bazı şairin kalemi daha yumuşak olur iken bazı şairin kalemi hüzün kokar. Kimi şair memleket sevdasını konu alır iken kimisi aşk üzerine yazar. Türk edebiyatının unutulmaz 10 şairi ve şairlerin hayatları bu yazıda yer alır.

Ruha Dokunacak Şiirleri ile Türk Edebiyatının Unutulmaz 10 Şairi

Dünyaca ünlü şairler ve şiirleri gibi Türk Edebiyatı şairleri ve şiirleri de şiir seven ve şiirde kendini bulan insanlar için önem taşır. Duyguların kısa ve en yumuşak şekilde anlatılabildiği edebi sanat alanına giren şiir, hece ve aruz ölçüsüyle yazıldığı gibi tamamen kuralsız ve serbest şekilde de yazılabilir. Bu farklılıklardan dolayı Türk şiirleri zengin arşive sahiptir.

Şiirlerde bazen umut bazen hasret bazen de memleket sevdası görülür. Türk edebiyatının unutulmaz 10 şairi, hayatları, eserleri ve en çok okunan ünlü şiirler aşağıdaki gibidir:

1.Sabahattin Ali (1907 – 1948)

Roman ve öykü yazarlığının yanı sıra Türk edebiyatının unutulmaz 10 şairi arasında listenin ilk sırasında olmayı hak eden Sabahattin Ali, yazarlığı gibi şiirleri ile de gönüllere taht kurmuştur. 1907 senesinde doğan Ali, yazıları ve düşünceleri sebebi ile pek çok kez hapis cezası almıştır. Türk şairler arasında yer alan Sabahattin Ali’nin İçimizdeki Şeytan ve Sırça Köşk kitaplarına yasak gelmiştir

Asıl mesleği öğretmenlik olan Sabahattin Ali, Anadolu’nun farklı şehirlerinde görev yapmıştır. Türk edebiyatının unutulmaz 10 şairi arasında gösterilen Sabahattin Ali şiirlerinden olan Leylim Ley ve Aldırma Gönül şiirleri önemli sanatçılar tarafından seslendirmiştir. Nakliyecilik yaptığı senelerde Ali Ertekin tarafından katledilerek daha 41 yaşında hayata veda etmiştir.

2.Nazım Hikmet Ran (1902 – 1963)

Aşk şiirlerinin yanı sıra memleket ile ilgili yazdığı mısralar ile de ünlenen üstat Nazım Hikmet, şairliği ile beraber roman ve oyun yazarlığı gibi niteliklere de sahiptir. 1902 senesinde Selanik’te dünyaya gelen şair, Türk şairler listesi içinde önemli bir yer tutar. Siyasi görüş olarak komünistliği benimseyen şair, romantik komünist ve romantik devrimci gibi lakaplar ile tanınır.

Siyasi içerikli şiirler yazdığından birçok defa tutuklanan şairin şiirleri pek çok dile çevrilmiş ve bu şiirler kendisine sayısız ödül getirmiştir. Türk edebiyatının unutulmaz 10 şairi arasında olan şairin hayatı daha çok dava üzerine kurulu olan şair, şiirlerinin yanı sıra düşünce ve yazıları nedeni ile İstiklal mahkemelerinde yargılanmıştır. Birçok defa hapis yattığı gibi ülkesinden de sürgün edilmiştir.

Yazdığı şiirler kadar aşk hayatı, evlilikleri ve beraberlikleri de ses getiren şair, 1951 senesinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkartılmıştır. Vatandaşlığı yeniden alması için ölümünden sonra da çok uğraş verilmiştir. 1963 senesinde Moskova’da kalp krizi geçirerek vefat eden şair, 58 sene sonra 2009 senesinde yeniden vatandaşlığa alınmıştır.

Türk edebiyatının unutulmaz 10 şairi arasında bulunan Nazım Hikmet’in en önemli eserleri; Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim, Seni Düşünmek, Memleketimden İnsan Manzaraları, Sevdalı Bulut, Her Şeye Rağmen, Piraye’ye Mektuplar ve İt Ürür Kervan Yürür şiirleri yer alır. Bunun dışında Hoş Geldin Kadınım, Herkes Gibi, Salkım Söğüt ve Seviyorum Seni gibi şiirleri de bestelenmiş ve ünlü sesler tarafından okunmuştur.

3.Cemal Süreya (1931 – 1990)

1931 senesinde Tunceli’de doğan şairin gerçek ismi Cemalettin Seber olup Dersim İsyanı sebebi ile ailesiyle Bilecik’e sürgün edilmiştir. Türk edebiyatının unutulmaz 10 şairi arasında yer alan Süreya, yatılı okul sınavında başarılı olunca Haydarpaşa Lisesi’nde okumuştur. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde ise yükseköğretim görmüştür.

Türk dünyasına ait şiirler içinde en bilinen eserleri arasında Uzaktan Seviyorum Seni, Sevgilim Ben Şimdi, Göçebe, Sevda Sözleri ve Az Yaşadıksa Da şiirler, yer alır. Cemal Süreya, bunlardan başka Vadideki Zambak gibi dünya klasiklerin çevirilerini de yapan şair, 1990 senesinde hayata veda etmiştir.

4.Turgut Uyar (1927 – 1985)

1927 senesinde Ankara’da doğan Turgut Uyar, ikinci yeni akımın öncülerinden olması ile bilinir. Türk edebiyatının hüzünlü şairi Turgut Uyar, çocukluk yaşlarını babasının subay olması nedeni ile babasından uzak geçirmiştir. İş hayatına askeri memur olarak başlasa da daha sonraları şiir dünyasına unutulmaz şiirler bırakmıştır.

Türk edebiyatının unutulmaz 10 şairi arasında bulunan Cumhuriyet dönemi edebiyatçılarından olan Turgut Uyar’ın en çok bilinen şiiri Göğe Bakma Durağı olur. Şiirde daha çok bireyin iç sıkıntıları, hayatın insanı yorması, yaşanan keşmekeşi ve huzur arayışını konu eder.

5.Atilla İlhan (1925 – 2005)

Türk Edebiyatı şiir yazarları arasında olan Atilla İlhan, şairliğin yanı sıra roman yazarı, senarist ve gazeteci gibi unvanlara da sahiptir.1925 senesinde İzmir’de doğan şair, lise yılları zamanında Nazım Hikmetin şiirlerini yanında bulundurması sebebi ile 2 ay hapis cezası almıştır. Şiire büyük katkı sağlayan Attila İlhan, şairlik dışında gazetecilik ve dizi senaristliği de yapmıştır.

Ben Sana mecburum şiiri ile Türk edebiyatının unutulmaz 10 şairi arasında yer alan şair, Türk şiirinin de köşe taşlarından biri olur. Şairin muazzam aşk şiirleri bulunur. 2005 senesinde kalp krizi sebebi ile hayata veda eden şairin eserleri arasında Aysel Git Başımdan, Ayrılık Sevdaya Dâhil, Mahur Beste ve Karantinalı Despina yer alır.

6.Edip Cansever (1928 – 1986)

İkinci yeni akım temsilcilerinden olan Edip Cansever aynı zamanda Türk edebiyatının unutulmaz 10 şairi arasında yer alan usta kalemlerden biri olur. 1928 senesinde İstanbul’da doğan şair, lise eğitiminden sonra belli bir dönem Kapalıçarşı’da halı ticareti yapmıştır. Edip Cansever, bu işten sonra kendini tamamen şiir yazmaya adamış ve sürekli üretmiştir.

İlhan Berk’in desteği ile Bodrumda ev halan şair, eşi ile Bodruma yerleşmiştir. Türk edebiyatının unutulmaz 10 şairi listesinde yer alan Cansever, Bodrumda geçirdiği bir beyin kanaması sebebi ile İstanbul’a sevki yapılsa da hayata tutunamamış ve 1986 senesinde doğduğu şehirde hayata gözlerini yummuştur.

7.Can Yücel (1926 – 1999)

Kendine has tarzı ve üslubu ile bilinen Can Yücel, modern Türk şiirinin öncülerinden sayılır. Kullandığı argo ve kaba tabirleri ile Türk edebiyatının unutulmaz 10 şairi arasına yer alır. 1926 senesinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Eski Milli Eğitim Bakanı aynı zamanda Köy Enstitüleri kurucularından olan Hasan Ali Yücel’in oğlu olur.

Ankara ve Cambridge üniversitelerinde eğitim almış ardından yurda dönmüştür. Yurda dönmesinin ardından turist rehberliği yapan şair, sivri dili ile pek çok şiire imza atmasının yanı sıra yazarlık, çevirmenlik ve spikerlik mesleklerini de yerine getirmiştir.

8.Özdemir Asaf (1923 – 1981)

Türk edebiyatına damga vuran bir diğer şair ise Özdemir Asaf olur. 1923 senesinde Ankara’da doğan şairin asıl ismi Halit Özdemir Arun‘dur. Galatasaray ve Kabataş liselerinde okuyan Asaf, hukuk fakültesi dışında iktisat ve gazetecilik alanlarında da yükseköğrenim görmüş olsa da hiçbirinden mezun olamamıştır.

Şiirlerinin yanı sıra pek çok öykü, çeviri ve deneme tarzında kitapları da vardır. Cumhuriyet dönemi şairlerinden olup Türk edebiyatının unutulmaz 10 şairi arasında yer alan Asaf’ın eserleri arasında Lavinia, Akıl Gözü, Seni Saklayacağım,  Ansızın ve Adalet eserleri bulunur.

9.Gülten Akın (1933 – 2015)

1933 senesinden doğan şair aynı zamanda hem avukat hem de öğretmendir. Yozgat’ta doğan Gülten Akın, İlköğrenimini de Yozgat’ta almış ardından lise eğitimi için Ankara’ya geçmiştir. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitiren şair, eşinin kaymakam olmasından dolayı Anadolu’nun çeşitli yerlerinde bulunmuştur.

Türk edebiyatında büyük işler başaran ve en bilinen şiirlerinden olan Deli Kızın Türküsü Türk edebiyatının unutulmaz 10 şairi arasında bulunan Gülten Akın 2015 senesinde vefat etmiştir.

10.Orhan Veli Kanık (1914 – 1950)

Orhan Veli olarak tanınan şair, 1914 senesinde İstanbul’da doğmuştur. Galatasaray Lisesi’nde ve Ankara’da eğitim alıp üniversiteyi de İstanbul Üniversitesinde Edebiyat Bölümünde devam etmiştir. Yenilikçi şairlerden olup Melih Cevdet ve Oktay Rıfat ile Garip akımını kurmuştur. Yaşamına pek çok şiir sığdıran şair aynı zamanda hikâye, deneme, makale ve çeviri alanlarında da eser bırakmıştır.

Şiirlerinde genellikle sınıfsal çelişkilere yer veren şairin en önemli eserlerinden biri de Ciğercinin Kedisi ile Sokak Kedisi adlı şiiri olur. Yenilikçi olması ile Türk edebiyatının unutulmaz 10 şairi arasında yer alan Orhan Veli, 1950 senesinde Ankara’da bir belediye çukuruna düşerek ve kafasına aldığı yara neticesinde beyin kanaması geçirerek hayata veda etmiştir.

Dilerseniz İyi Bir Kompozisyon Nasıl Yazılır? konumuza da göz atabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Sevda Bir ateş oldu sende eğilip öptü kimse artık denizi bilmiyor. Bu dizeleri bir araya getiren Edip Cansever yada Bunca zaman bana anlatmaya çalıştığını ben kendimi bulduğumda anladım. Yüreğimde aşk olmadan geçen her gün kayıpmış, neden yalın ayak aşk peşinden koştuğunu anladım diyen Can Yücel ve daha ismini sayamadığım onlarcası bu insanlar özel insanlardır. Yazıda yakın dönem edebiyatçı şairleri anlatmışsınız birde Cumhuriyet dönemi şairleri vardır ki işte onların şiirlerinden alacağınız tat çok farklıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz