Bildiğiniz üzere ülkemizde ki korona virüs salgını nedeniyle okullar bir süreliğine tatil edildi. Bu süreçte uzaktan eğitim yani evden eğitim sistemine geçildi. Milli eğitim bakanlığı tarafından TRT iş birliği ile tatil süresince eğitimler televizyon aracılığı ile verilecek. Öğrenciler ve velilerin merak ettiği soruları sizler için derleyip cevapladık.

Uzaktan eğitim sürecine ilişkin 18 sorunun yanıtı şöyle:
1-  TRT- EBA TV kaç kanaldan yayın yapacak?
Şuan için ilk etapta 3 farklı kanal, Full HD yani yüksek çözünürlük, yine SD kısaca Standart çözünürlük özelliğine sahip olan televizyonlarda gösterilmek üzere toplam altı TRT EBA kanaldan yayın yapılacak.

2- Hangi kanallar olacak?
İlk etapta belirlene TRT-EBA TV İlkokul, TRT-EBA TV Ortaokul ve TRT-EBA TV Lise olmak üzere 3 farklı kanal uzaktan eğitim için kullanılacak.

3- TRT-EBA TV televizyon kanalları yayın akışlarına nereden ulaşabilirim?
Güncel yayın programına resmi İnternet siteleri olan ‘eba.gov.tr’ ve Türkiye Radyo Televizyon internet sitesinden anlık, günlük ve haftalık yayın akışına ulaşılabilecek. Bunun dışında, hafta içi her günün akşamı yayın sonlandığı an itibariyle ve sabah yayın başlayana kadar uzaktan eğitim yayın programı televizyon ekranından görüntülenebilecek.

4- Öğrenciler gün boyu TV başında mı olacak?
Bu sorunun yanıtı ise Hayır. Öğrenciler kendi ders programlarının işlediği saatler dışında ekran karşılarında olmak zorunda değiller. Bir tavsiyemiz var ki, tekrarını izlerim nasıl olsa deyip farklı aktivitelere katılmayınız. Bu şekilde alışkanlık hali alıp derslerinizden geri kalma ihtimaliniz fazla olacaktır.

5- TRT-EBA TV yayınlarının tekrarları olacak mı?

Yayınlar bir üst soruda cevaplandığı gibi günde 1-2 kez yayınlanacak. Yayın tekrarlarını yine ‘eba.gov.tr’ ve TRT internet sitelerinden öğrenilebilecek. Ayrıca ‘eba.gov.tr’ üzerinden de yayınlanan içeriklerin kayıtlarına ulaşılabilecek. Tüm bu çalışmalar öğrencilerin eğitimine eksiksiz olarak devam etmeleri içindir. Aksatılması halinde öğrenim hayatınıza zarar verebilirsiniz.

6- Dersi hangi öğretmenler anlatıyor?
MEB’in tarafından seçilen, kendi alanında çok başarılı öğretmenler kolay ve anlaşılabilir şekilde ders anlatım videolarıyla konuları anlatacak.

7- Yayınların TÜRKSAT uydu parametreleri neler?
HD Alış bilgileri: Alış frekansı:12.084 MHz Polarizasyon: Yatay (H) Sembol oranı: 13.750 FEC: 2/3 SD Alış bilgileri: Alış frekansı:11.916 MHz Polarizasyon: Dikey (V) Sembol oranı: 30.000 FEC: ¾

8- Eğitim kanalları uydu ayarları nasıl yapılacak?
SD (Standart çözünürlüklü): TRT-EBA TV İlkokul SD, TRT-EBA Ortaokul SD, TRT-EBA TV Lise SD kanalları, TÜRKSAT uydusu üzerinden 1916 MHz, Vertical (Dikey), Sembol Oranı:30.000 FEC:3/4 parametreleriyle yayınlanıyor. TKGS (TÜRKSAT Kanal Güncelle Sistemi) sistemine sahip uydu alıcılarda ya da uydu alıcılı TV’lerde TRT-EBA TV İlkokul SD 89’uncu kanaldan, TRT-EBA TV Ortaokul SD 90’ıncı kanaldan, TRT-EBA TV Lise SD 91’inci kanaldan izlenebilecek.

HD (yüksek çözünürlüklü): TRT-EBA TV İlkokul HD, TRT-EBA TV Ortaokul HD, TRT-EBA TV Lise HD kanalları, TÜRKSAT uydusu üzerinden 12084 MHz, Horizontal (Yatay), Sembol Oranı:13750 FEC:2/3 parametreleriyle yayınlanacak. TKGS sistemine sahip olan uydu alıcılarda ya da uydu alıcılı televizyonlarda TRT-EBA TV İlkokul HD 86’ncı kanaldan, TRT-EBA TV Ortaokul HD 87’nci kanaldan, TRT-EBA TV Lise HD 88’inci kanaldan izlenebilecek.

9- TKGS (TÜRKSAT Kanal Güncelleme Sistemi) olmayan cihazlarda SD kanal bulma nasıl yapılacak?
1916 MHz frekansında geçmişte tarama gerçekleştiren ve daha sonra listesindeki kanalları silmeyenler, daha önce 11916 Mhz frekansında yayın yapan uydu alıcısı ya da uydu alıcılı televizyonunda TRT-EBA TV İlkokul SD, TRT-EBA TV Ortaokul SD, TRT-EBA TV Lise SD kanalını görecek. Eğer bu kanallar listede görünmüyorsa, 11916 MHz, Vertical (Dikey), Sembol Oranı:30.000 FEC:3/4 parametrelerini uydu alıcısına ya da uydu alıcılı TV’ye girerek manuel tarama yöntemiyle ya da TÜRKSAT’ın şebeke arama sağladığı frekanslarda Network Search (Şebeke Arama) kısmını açık yaparak tarama yöntemiyle TRT-EBA TV İlkokul SD, TRT-EBA TV Ortaokul SD ve TRT-EBA TV Lise SD yayınları bulunabilir.

10- TKGS olmayan cihazlarda HD kanal bulma nasıl yapılacak?

Uydu alıcılarında ya da uydu alıcılı televizyonlarda 12084 MHz, Horizontal (Yatay), Sembol Oranı:13750 FEC:2/3 parametrelerini girerek manuel (elle) tarama yöntemi ya da TÜRKSAT’ın şebeke arama sağladığı frekanslarda Network Search (Şebeke Arama) kısmını açık yaparak tarama yöntemiyle TRT-EBA TV İlkokul HD, TRT-EBA TV Ortaokul HD ve TRT-EBA TV Lise HD yayınları bulunabilir.

11- SD uydu alıcım var, kanalları izleyebilecek miyim?
Evet, Milli eğitim bakanlığı yayınların her eve girmesi için 6 kanalın üçünde SD yayın sağlayacaktır.

12- Farklı sınıflarda okuyan iki çocuğum var ama sadece bir tane televizyonum var. Çakışan yayınlar olduğunda ne yapacağım?
Milli Eğitim Bakanlığı bu durumu düşünerek günlük işlenen derslerin tekrarını günde 2 kez verme kararı aldı. Tekrarlayan yayın akışı da eğitim sonu yine aynı kanaldan üzerinden öğrenilebilecek. Bu yayın akışlarına göre hangi çocuğunuzun, hangi saat dilminde televizyonu takip edebileceğini planlayabilirsiniz. Ayrıca ‘eba.gov.tr’ üzerinden yayınlanan içeriklerin kayıtlarına ulaşılabilecek.

13- TV yayınlarında çocuğumun henüz hiç öğrenmediği bir konunun anlatımı olursa ya da çocuğumun kendi okulunda anlatılan konuyla arada kopukluk oluşursa ne yapabilirim?
Konu eksiği olan öğrenciler ‘eba.gov.tr’ üzerinden kendi sınıfına ve eksik konularına ait içeriklere ulaşarak tamamlama çalışması yapabilir. Öğretmenleriniz tarafından EBA üzerinden gönderilebilecek çalışmalar (etkinlik, soru, diğer içerikler vb.) ile de öğrencilerin dersten uzaklaşmaması sağlanabilecek. Ayrıca zorunlu tatil bittiğinde tüm sınıflarda telafi eğitimi de yapılacak.

14- TV yayınını izleyen çocuğumun öğretmenine soru sorma ihtiyacı olursa ne yapabilirim?
Sistemin bir diğer avantajlı yanı ise, öğrenciler, ders anlatımını yapan öğretmenleriyle ‘eba.gov.tr’ üzerinden oluşturulan gruplarda yazışabilir, detaylı bilgi paylaşımında bulunabilirler. Ayrıca zorunlu tatil bittiğinde tüm sınıflara hızlı telafi eğitimi de yapılacak.

15- TÜRKSAT uydularından şifreli platform hizmeti veren D-Smart, Tivibu Uydu ve Digiturk (TÜRKSAT aboneleri) eğitim yayınlarını nasıl takip edebilir?
TÜRKSAT uydularından şifreli platform hizmeti veren D-Smart, Tivibu Uydu ve Digiturk TÜRKSAT Uydusu platformları da kendi akıllı ve sabit kanal sıralamasına yeni eklenen kanal ibaresiyle bildirim göndererek yayınları abonelerine iletecek.

16- Eutelsat uydusu üzerinden de abonelik ve platform hizmeti veren Digiturk Eutelsat uydu platformu üzerinden eğitim yayınları nasıl takip edilebilir?
Eutelsat uydusu üzerinden de abonelik ve platform hizmeti veren Digiturk Eutelsat uydu platformu, yayınları Türksat uydusu üzerinden alıp Eutelsat’ta bu yayınlara kendi platformu içinde kapasite ayıracak ve yayınları Eutelsat uydusu üzerinden abone olanlara da iletebilecek.

17- D-Smart, Digiturk, Tivibu, Kablonet ve TV  gibi platformlardan izlemek için kanal ekleme işlemi yapmama gerek var mı?
Kanalları izlemek için herhangi bir kanal arama/ekleme işlemi yapmaya gerek bulunmamakla birlikte alıcı tipine göre kapatma/açma işlemine ihtiyaç duyulabilir.

18- Uydu alıcımda bu frekans var ama yayınları izleyemiyorum ne yapmalıyım?
Uydu alıcı cihazınızda manuel kanal ekleme bölümünde yer alan bilgi giriş alanına yukarıda belirtilen frekansları girerek tekrar aratmanız gerekiyor.

1 Yorum

  1. Teşekkür ederiz çok güzel bir şekilde özetlemişsiniz akılda ki tüm soruları cevaplandırmışsınız. Ben bu Eba tv konusunda bazı düşüncelerimi dile getirmek isterim. Böyle olağanüstü durumlarda bu sistemi aktif edip çocuklara uzaktan eğitim verme fikri göz dolduran önemli bir fikir burada Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’u kutlamak isterim. Sistemin aksayan yanlarını da söylemeden geçmeyeceğim. Öncelikle bende izin günümde evde olduğumdan bazı yayınları çocuğumla izleme durumum oldu. Öğretmenler çok hızlı bir şekilde anlatıyor çocuklar yetişemiyor. Sanki hızlandırılmış film gibi çocuklar anlamakta güçlük çekiyor. Bazı derslerde bilirsiniz ki önemli kısımlar not edilir sonrasında yazılıda çalışılacak yerler olduğundan önem taşır bu kısımda not etmek imkansız hocaların hızlı anlattıkları yetmiyormuş gibi hocalar tahtanın önüne geçtiğinden yazmak ta imkansız hale geliyor. Bu sorunlar hep ders ile ilgiliydi birde ne ile alakalı olduğunu halen çözemediğim Adnan Menderesin İdamı belgeseli kadar ucuz siyaset yapıldığına şahit olduk ki insanları iyice kendilerinden tiskindirdiler. Çocuklar resmen korku filmi seyretti yazıklar olsun hepinize Sayın Bakanımızda küçük bir yanlışlık olmuş diyerek geçiştirdi. Ülkenin durumu farklı olsaydı çok konuşulurdu ama şuan korona belası ile uğraştığımızdan bu konuyu dolaba koyup yeri geldiğinde ısıtıp karşınıza sunacağız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz