tramvay

Tramvayda, metroda, trende karşılıklı oturan insanlar. Nereye bakmalı? Göz göze gelmemek için neler yapılmalı?

Merhaba. Okulsayfam sitesi hayat bilgisi konularına devam ediyor. Bu yazımızda başlıkta da belirtildiği gibi karşılıklı oturan kimselerin sıkılmasını ve bunalmasını açıklamaya çalışacak, ardından göz göze gelmek istemeyenlerin neler yapabilecekleri anlatılacaktır.

Toplu ulaşım aracı olarak raylı sistemler her gün binlerce kişiyi taşımaktadır. Kalabalık araç trafiğine takılmak istemeyen ve sıkışık otobüs yolculuğu yapmak istemeyenler raylı sistemleri kullanmaktadır. Ankara’da Ankaray ve metro, İstanbul’da ise yeni yapılanma ile tüm şehire yayılan İstanbul metrosu işe gidenlere ve seyahat edenlere hizmet vermektedir.

Göz, yüksek bir enerjiye sahip olarak yaratılmıştır. Bir kimsenin gözlerinin içine uzun süre bakamazsınız ve odaklanamazsınız.Uzun bakışlar hem göz kaslarınızı yoracak hem de karşı tarafta bırakacağı etki nedeniyle sıkılma, bunalma, çekinme hissi oluşturabilecektir.

Yapılması Gerekenler

-Gazete okuyun, ülke ve dünya gündeminden bihaber kalmayın. Eğer yoğunluk azsa ve sıkışıklık yoksa gazete sayfalarına göz gezdirebilirsiniz.

-Cep telefonu, tablet gibi teknoloji ürünlerinden yararlanın. Android uygulamalar, iOS uygulamalar bize büyük oyun ve eğlence imkanı sunmaktadır.

Yolculuğu Fırsata Çevirin

Günlük yaşantımızda işe gidiş ve gelişler, okula gidiş ve gelişler v.b. süreleri azımsanmayacak kadar değerlidir. Örneğin haftanın mesai günlerinde her gün işe gitmek için 20 dakikasını trende geçiren bir kimse bu süre zarfında 5 sayfa kitap okumuş olsa,  bir haftada toplam 25 sayfa kitap okumuş olacaktır. Aylık olarak ise 100 sayfa kitap okunmuş olacaktır. Üstelik bu uygulama iş dönüşlerinde de yapılmış olsa yani günde 40 dakikasını yolda geçiren kimse ayda 200 sayfa kitap okumuş olacaktır.

İngilizce öğrenin! Yolda geçirilen süreleri ingilizce öğrenmek için harcayın. Kendinizi ve beyninizi ingilizceye aşina kılın. Yolculuk esnasında ingilizce haber sitelerini gezin, ingilizce yazılar okuyun, belirlenen sayıda kelime ezberleyin..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz