yüksek lisans tezli ve tezsiz makale

Yüksek Lisans Nedir?

Yüksek Lisans, 4 yıllık üniversite (lisans) eğitimini tamamlayan herkesin başvurabileceği, bilimsel ağırlıklı akademik bir eğitimdir. Ülkemizde yüksek lisans, akademisyenliğe giden yolda ilk mihenk taşıdır. Daha önce paylaştığım “Yüksek Lisans Tecrübelerimi” içeren makaleyi mutlaka okuyun. Yüksek lisansı tamamladıktan sonra dileyen kimse doktora yaparak doktor ünvanı alabilir, doktor olduktan sonra ise doçentliğe giden yola girebilir. Doçent olan kimsenin bir sonraki yolu ise profesör olmaktan geçecektir. Özellikle doçent olmak ve profesör olmak sabır ve üst düzey bilgi birikimi isteyen bir akademik alandır. Yüksek lisans ise diğer basamaklara nazaran çoğunlukla basit bir şekilde geçen akademik süreçtir. Tezli mi tezsiz mi yüksek lisans yapılacağına ise doğru tercih yaparak karar vermelisiniz.

4 yıllık lisans eğitimi (üniversite) sonrası hakkında kısa bilgi sunduktan sonra şimdi yüksek lisans diğer adı ile lisansüstü eğitim hakkında detaylı bilgiler sunacağım.

Yüksek Lisans Kaça Ayrılır?

Tezli ve tezsiz yüksek lisans olmak üzere iki farklı yüksek lisans tipi vardır.

Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans Arasındaki Farklar ve Avantajlar Nelerdir?

Tez, danışman tarafından öğrenci için belirlenen bir konuda, öğrencinin hazırladığı ve bilimsel verilere, bilgiye dayanan ödevdir, akademik çalışmadır.

Tezsiz yüksek lisans üniversiteler tarafından kolaylık olsun diye sağlanan yüksek lisanst türüdür. Ancak bunun da bir maliyeti var. Tesiz yüksek lisans, okumak istediğiniz derse göre maliyeti yaklaşık 4.000 TL civarındadır. Her devlet üniversitesinde maliyet değişebilir. Ayrıca özel üniversitelerin maliyetleri daha fazladır. Tezsiz yüksek lisans okuyanlar sadece derslere ve sınavlara girerek mezun olurlar.

Tezli yüksek lisansda ise maliyet düşüktür. Dönem başına yaklaşık 300 TL gibi bir meblağ ödersiniz. Ayrıca, tezli yüksek lisansın tezsiz yüksek lisansa göre daha avantajlı olduğu görülmüştür. Üniversiteler ve akademik çevreler eğitim sonunda ortaya bilimsel bir çalışma konulmasını arzulamaktadır. Böylece almış olduğunuz eğitimleri bilim dünyasına kazandırabilmektesiniz. Buna dayanarak bir çok üniversitede doktora programlarında şart olarak “tezli yüksek lisans yapmış olmak” şartı aranır. Yani eğer siz örneğin işletme programının “tezli” olanını bitirmiş iseniz ve benzer programda doktora yapmak istiyorsanız şansınız fazladır.

Tezli mi Tezsiz mi daha iyi?

Eğer paranız varsa ve doktora yapmak gibi bir derdiniz yoksa açıkça söyleyeyim, tezsiz yüksek lisans yapın. Ama eğer benim gibi “4 bin TLye motosiklet alırım” diye düşünen varsa ve doktora yaparak, tez yazarak ortaya bir ürün çıkarmak dileyenler varsa mutlaka tezli yüksek lisans yapın.

Yüksek Lisans Süresi Ne Kadar?

Gelelim yüksek lisans süresine. Yüksek lisans dersleri 3 dönem sürmektedir. 1 dönemde tez yazımı sürmektedir. Yani toplam 2 sene gibi bir sürede tezli yüksek lisans mezunu olursunuz. Tezsiz yapanlar ise tabiki daha erken mezun olurlar. Süreler programlara, okullara, derslerden kaldığınız dönemlere göre değişkenlik gösterir.

Yüksek lisans konusunda yardım isteyenler altta yer alan yorum kısmından ya da okulsayfam@gmail.com adresine e-mail göndererek ulaşabilirler. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Okulsayfam.com

2 YORUMLAR

  1. İnsanların kendisini geliştirip hayatta bir statüsü olarak yaşaması her şeyden önemli bu önemi hiçe sayanlar iş konusunda olsun sosyal çevre alanında olsun her zaman kaybediyor ama bu işi benimseyip önem verenler bir yerlere gelip başarıyı yakalıyor ben de bu işi önemseyenler dedim fakat ben daha işin çok çok başındayım 2 yıllık halkla ilişkiler okudum sonrasında dikey geçiş yapıp işletme 4 yıllık programı bitirdim şimdi yazınızda anladığım kadarıyla ALES girip sınavı kazanırsam tezli veya tezsiz yüksek lisans için okuyacağım sonrasında doktora prof vesaire ilerleyeceğim bu hedefe ulaşmak için de belirli bir masraf olacağını yazmışsınız bu masrafa girmeden burs tarzında bir işlemle yani burs kazanma durumu olursa bu hedefte ilerleyebilir miyiz veya bu iş için 1 bursluluk sınavı ya da sponsor var mıdır cevaplarsanız çok sevinirim teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz